Segíteni és népszerűsíteni: egyik sem áll távol a Bajai Halászléfőző Bajnokok Egyesületétől. Legutóbbi akciójuk mindkét célnak eleget tett: 70 kg halból főztek kitűnő halászlét a nehéz sorsú családok, valamint a bajai mentőállomáson szolgálatot teljesítők számára, közben pedig a sajtó képviselőinek meséltek a főzés folyamatáról, az élő hagyomány jelentőségéről.
Baján aligha él olyan ember, aki ne ismerné legalább az elméletet – a többség természetesen a gyakorlatot is –, így ezúttal főként az országos média figyelmének felkeltése volt a cél - az érkezőket a szervezők nevében Martonosi Attila köszöntötte. Főzéssel próbálkozott többek között a TV2 stábja, de több különféle médium és felület is képviseltette magát. Az egyesület tagjai és vendégei tizennégy bogrács alá gyújtottak a rendezvényt támogató Koller Halbolt előtt a február 11-i csikorgó hidegben.
,,A bajaiakat az időjárás sosem zavarhatta meg!" – jelentette ki a szervezők nevében Farkas Attila, aki szerint fölösleges azon vitázni, a szegedi vagy a bajai halászlé minősítése magasabb.
Szerintünk a jó halászlé könnyen elkészül és finom. Mi nem passzírozunk, nem készítünk alaplét, emiatt nagyon hamar megfő a halászlénk. A cél az, hogy minél többen fogyasszák ezt az egészséges étket, a népszerűsítésre és a jótékonysági főzésekre pedig egyesületünk mindig készen áll
– mondta a szakember.
,,Elrontani akkor lehet, ha túlgondoljuk, túlbonyolítjuk" – állítja Koller Zoltán is, aki barátjával, Pass Ferenccel egybehangzóan mondja: a halászlé nagyszerűsége épp az egyszerűségben rejlik. Mindketten rutinos halfőzők, Pass Ferenc évente számos alkalommal főz nem csak a családjának, de ismerős társaságoknak kérésre is, illetve az általa szervezett úszóversenyek sem múlhatnak el igazi bajai halászlé nélkül. A főzés tudományát még gyermekkorában sajátította el a csátaljai nagymamától, majd maga is továbbadta fiainak.
Kolleréknél szintén családban öröklődött a tudomány: apa adta át a tudást fiának, ő pedig tovább. Az is hamar kiderül, hogy hasonló módszert követnek: a bográcsba előbb a hagyma kerül a vízzel, majd mintegy negyed óra főzés után jöhet a fej és a farok, majd a paprika. További negyed óra múltán a halderék is belekerül, majd a végén a belsőségek, esetleg néhány korty bor. Az eredmény minden esetben kitűnő, ami természetesen az alapanyagok minőségén is múlik: abban is egybehangzó a vélemény, hogy mindenből csakis a lehető legjobbat szabad használni. Jelen esetben a minőségre nem lehetett panasz: a 70 kg halat a főzéshez a Koller Halbolt ajánlotta fel (már nem először társulnak jótékonysági főzésekhez), amelyet kitűnő paprikával fejelt meg Szerletics Tamás (Bácska Aranya).
,,Baján nincs gond a fogyasztással, országos szinten azonban ösztönözni kell még az embereket, megmutatva nekik, hogy a kitűnő minőségű magyar halból gyors és ízletes étel készíthető"
– emelte ki Németh József, a Magyar Gasztronómia Szövetség déli régiójának elnöke. - ,,Aki nem tud háromnegyed óra alatt halészlét főzni, inkább hozzá se fogjon!" – fokozta a régióelnök, kiemelve az öt hozzávaló (hal, víz, hagyma, paprika, só) egyszerűségét, valamint jellegzetes vonásként a gyufatészta jelenlétét. Arról is biztosított mindenkit: a szakma is harcol azért, hogy a bajai halászlé a világörökség része legyen.
Bár ez távlati cél, a bajaiak kedvenc étkének rajongótábora valószínűleg ez alkalommal is tovább gyarapodott országos szinten, miközben a helyiek örvendhettek a nemes kezdeményezés gyümölcsének. Az elkészült 150 adag halászlét a családsegítő szolgálat és a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai által összeállított lista alapján kaphatták meg a rászoruló családok. Többen a helyszínen vették át az adományt, mások számára a közterület-felügyelet munkatársai szállították ki, és a mentőállomásra is eljutott az oda szánt tucatnyi adag.
Jó ízek, jó érzések, jó emlékek. A halászléfőző bajnokok és halászlét főzni szeretők mindezekkel ismét gazdagodhattak.