Sokan környezetvédelmi vagy etikai okokból választják a növényi étrendeket, mások azért, mert vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, egészséges táplálkozási módot szeretnének követni. A vegetáriánus és vegán étrendek változatosak, rostban és tápanyagban dúsak. Azonban van egy vitamin, a B12, amit kizárólag az állati élelmiszerek tartalmaznak. Így aki növényi étrend mellett dönt, annak erre a tápanyagra kimondottan oda kell figyelnie.
Mire jó a B12?
A B12-vitamin, orvosi nevén kobalamin egy vízben oldódó, színtelen és szagtalan, az emberi szervezet számára elengedhetetlen vitamin. Számos pozitív élettani hatása van, részt vesz a vörösvértestek termelésében és erősíti a csontokat. Testünknek a hangulat szabályozásáért felelős szerotonintermeléshez is szüksége van B12-re, illetve a terhesség alatt is nélkülözhetetlen vitamin.
Hiánya vérszegénységet, keringési zavarokat, extrém fáradságot, de hosszú távon akár komolyabb problémákat, például idegsejti károsodást is okozhat.
A B12 természetes forrásai
Az őszi és téli hónapokban sokan szednek különböző vitaminokat, hogy támogassák az immunrendszerünket. A C- és D-vitaminok pótlása teljesen megszokott, a B12-ről viszont a legtöbben még csak nem is hallottak. Ennek az oka, hogy a leginkább megszokott, húst és egyéb állati eredetű élelmiszereket tartalmazó, mindenevő étrend elegendő B12-t tartalmaz.
A vitamint nagy mennyiségben a növényevő állatok bélbaktériumai hozzák létre az emésztés során, így a hús, a tejtermékek és a tojás mind kiváló B12 források. Egy átlag felnőttnek nagyjából 2,5 milligramm B12-re van szüksége naponta, amit vegetáriánus étrend mellett sem egyszerű fenntartani. Ha valaki kizárólag növényi eredetű ételeket fogyaszt, vegán vagy épp teljes értékű növényi étrendet követ, akkor muszáj B12 étrendkiegészítőt szednie. Szerencsére ma már számos B12 közül válogathatunk, így ki tudjuk választani a saját étrendünkhöz leginkább megfelelő változatot.
Szerző: Kremmer Magdi
Még több cikk a vitaminokról: