Ez a villával pödört tésztagombócka a nocchio vagy a nocca szóból származik, és míg az előbbi fabütyköt / facsomót, addig az utóbbi ujjpercet jelent – mindkettő a gombócka kerek, hengeres mivoltára utal.
A világot járva szinte mindenütt előfordul, ugyanis alapja csupánvíz, só és liszt, a többi hozzávaló meg már csak az egyes kultúráktól függ. Hazáját mégis Olaszországnak tekintjük, ugyanis az első hivatalos recept a rómaiaktól származik, Kr.e. I. századból, Marco Gavius Apicius “tollából”. A recept a Gnocchi Alla Romana alapja, ami búzadara és liszt keveréke tejjel vagy vízzel kombinálva, majd megsütve, végül mézzel és fekete borssal ízesítve.
A reneszánsz idején már igencsak fenséges eledelnek számított, igaz, még nem a ma ismert formájában, ugyanis akkoriban lisztből, tejből, valamint mandulából készítették az akkor zanzarelli-nek nevezett étket.
A gnocchi manapság ismert variánsa Amerika felfedezéséhezilletve a spanyol kereskedőkhözköthető, akikvilágszerteelterjesztettékezt a gumós, keményítőben gazdag növényt, a burgonyát, így jutott el végül Olaszországba is. Ahhoz képest, hogy már a 16. századtól termesztették Európában, alapanyagként mégis csak az 19.századtólkezdtek el vele komolyabban foglalkozni.
Olaszország számos területén a gnocchi egyfajta primi piatti, azaz első fogás, amit vagy levesként, vagy különböző tésztaételként fogyasztanak, és minden egyes régióban másként szolgálják fel. Rómábanrendszerintcsütörtökönként kerül az asztalokra, ésPecorino Romano-val meg vajjal bolondítják meg a kis nudlikat.
Afriuli-aiak inkább az édes verzió mellett voksolnak, a gombócokat szilvával töltik, majd vajon pirítják. Ez akár lehetne a magyar szilvás gombóc is. Ha viszont kicsit délre megyünk, akkor megkóstolhatjuk a friss paradicsommártással, mozzarellával és bazsalikomlevelekkel ízesített sült verziót, a Gnocchi Alla Sorrentina-t.
Mantovában és Parmában már kicsit tökösre veszik a figurát, ugyanis itt alapanyagként tököt, vajat, Parmigiano Reggiano-t, valamint friss zsályát használnak. Továbbá a gnocchi egyik ismert verziója a malfattiis,amit már bemutattunk nektek az Asta'Pasta-n.
Mivel szezonja van, ezért egy őszies hangulatúgombás különlegességet készítettünk most el, amitfehérborral, kakukkfűvel és fenyőmaggal bolondítottunk meg. Ahhoz, hogy egy igazán illatos, gombás ragut kapjunk, lehetőleg erdei gombákat válasszunk!
Ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
Így készül az eredeti Ragù alla Bolognese, a világ talán...
Az AztaPasta következő részében a világon feltehetően a legelterjedtebb olasz ételt fogjuk most bemutatni, a Ragù alla bologneset, azaz a klasszikus bolognai spagettit.
Simon GáborAzta'Pasta | Így készül az eredeti Spaghetti alla Carbonara
Autentikus olasz sorozatunk, az Azta'Pasta második sztárja a közkedvelt carbonara spagetti lesz!
Simon GáborÍgy készül az olaszok szívmelengető családi fogása, az eredeti LASAGNE
Az Azta'Pasta legújabb részében az egyik legklasszabb és egyben legnagyobb múlttal rendelkező, szívmelengető olasz ételt mutatjuk be, az örök bajnokot: a lasagnet.
Simon Gábor