Ázsia tésztái – ismerd meg őket!

A legtöbben szeretjük a tésztát, és bár Európa igazán nem szégyenkezhet a kínálat terén, érdemes kicsit szétnézni, hogy más kontinenseken milyen tésztaételeket fogyasztanak!

A japán tészták leginkább a metéltekhez hasonlíthatók; hosszúak és különböző vastagságúak. Bár formailag nem annyira változatosak, mint pl. a magyar vagy az olasz tésztafélék, de nagy előnyük, hogy melegen és hidegen is élvezhetők. Legtöbbször levesben fogyasztják, ám ezek a tésztás levesek valójában tartalmas egytálételek, jobb esetben kézi készítésű tésztával, különböző húsos-zöldséges feltétekkel, úgyhogy egy nagyobb étkű ember is jól lakik egy adaggal. Melegen vagy hidegen, de mindig pálcikával eszik.

Nézzük, melyek a leggyakoribb japán tésztafélék! – Udon, hiyamugi, somen

Mind a három magas gluténtartalmú búzalisztből és vízből készül, a különbség közöttük csak a méretükben van; az udon a legvastagabb (4-6 mm), a somen a legvékonyabb (1, maximum 1,5 mm), a hiyamugi pedig az udon és a somen között van valahol.

Udon

Az udon a legvastagabb a japán tésztafélék közül, bárki könnyen elkészítheti, mert a tésztaszálakat nem kézzel húzogatják, mint pl. a kínai tésztákat, hanem nyújtás után késsel metéltté vágják. A ramennel, a kínai eredetű tésztával megegyező módon, a leggyakrabban forró levesbe rakják, de gyakran készítenek belőle zöldségekkel pirított, sült udon tésztát is. Melegen leggyakrabban sült tofuszeletekkel vagy apróra vágott újhagymával vagy tempurázott rákkal tálalják.

Somen

A somen a legvékonyabb japán tésztafajta, kb. olyan, mint a mi cérnametéltünk. Leggyakrabban nyáron, pikáns, szójaszószos, hideg szószba mártogatva, hidegen fogyasztják. Annak ellenére, hogy 30–35 foknál nincs melegebb nyáron Japánban, a nyarak mégis nagyon tikkasztóak és a magas páratartalom miatt teljesen más a hőérzet. A párás melegben senki sem kívánja a nehéz ételeket, ezért is alakult ki a hideg tészták fogyasztása kevés zöldséggel, vagy néha csak magában a szósszal, amibe mártogatják a tésztát.

Soba

A „soba” japánul hajdinát jelent és így hívják a hajdinalisztből készült tésztát is. A hajdinaliszt miatt barnás színű, íze enyhén diós-földes. A legfinomabb frissen gyúrva és kifőzve. Japánban rengeteg „látvány sobaétterem” van, ahol a vendégek előtt gyúrják és készítik a tésztát. Mivel a hajdinaliszt gluténmentes, búzalisztet is adnak a tésztához, hogy összeálljon és nyújtható legyen. Nálunk csak szárított formában kapható, olyan tésztát keressünk, amelyiknek legalább 30–40%-a hajdinaliszt! Melegen és hidegen egyaránt fogyasztják. Melegen leggyakrabban szójaszószos alaplében, pl. tempurázott rákkal a tetején szolgálják fel, de eszik pl. kacsahússal is.

Melegítő leves kacsával és soba tésztával recept >>

Japán receptek itt >>

Wannabe chef a Facebookon >>

Wannabe chef a NoSalty-n >>

Wannabe chef blogja >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...