Ausztriában ősszel egy dolgot muszáj innod...csudaédes újbort!

Osztrák szomszédaink borvidékein így szüret után mindenütt felbukkan a Sturmzeit feliratú tábla. Ezt alkalmi turistaként sem szabad figyelmen kívül hagyni, a jelzés ugyanis azt jelenti, elkészült a szezon első, újbora, a Sturm!

Nem véletlenül tartják sokan az októbert a legszebb hónapnak: a napok még kellemesen melegek és naposak, a természet aranysárgába és rozsdavörösbe öltözik, de még nem kezdenek kopaszodni a fák. Ilyenkor nagyszerűen lehet kirándulni a természetben és a városban egyaránt, sétára hívogatnak a vízpartok, érik a gesztenye, és persze nyitnak a borospincék!

Kilátás Bécsre és a bécsi borvidékre a Leopoldsbergről

Ausztriáról elsőre a hegyek és klasszicista épületek jutnak eszünkbe, ugyanakkor domborzatából adódóan nem egy remek bortermővidéke van.

Ha Bécsbe kirándulnánk hétvégén, mindenképpen érdemes felkeresni a Grinzing és Nussdorf városrészeket, ahol (egyedülálló módon) a városhatáron belül jelentős szőlész-borász munka zajlik.

A főváros északi peremén található terület remek helyszín egynapos túrákhoz, de tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető, a táj csúcsát jelentő, remek kilátással rendelkező Lipót-hegyet (Leopoldsberg) pedig semmiképp sem érdemes kihagyni.

Szőlőtőkék takaros sorai, a bortermelés már elkezdődött, de egy-két fürt még lóg az ágakon

Ha nincs rá egy teljes napunk, érdemes felfelé buszozni, majd gyalog indulni meg lefelé Grinzing centruma felé, ami egy csudahangulatos kisváros képében tetszeleg a metropoliszon belül. Az utunk így garantáltan a Grinzing-Nussdorf borvidék legjaván vezet át: a turistaútvonal eleve nem kerüli el a pincészeteket, de az iszogató kirándulók vidám hangkavalkádja is jelzi, merre érdemes menni. Bármelyik Buschenschank, Heuriger vagy Weingut essen utunkba, egy biztos: a Sturmot muszáj megkóstolni.

Az ikonikus Sturm, ami leginkább olyan, mint egy alkoholos szőlőléfröccs

Persze nekünk is van szép, magyar szavunk erre a korai újborra: ez a murci, ami gyakorlatilag a must és a bor közötti átmenet.

Kinézetre olyan, mint egy szűretlen szőlőlé, belekortyolva azonban rögtön érezni, hogy enyhén savas, alkoholos. Mivel még nincs megtisztítva, kissé zavaros, mivel még nem fejeződött be az erjedés, kissé szénsavas, és mindemellé finom, édes szőlőíze van. Szőlőfajtától függően a Sturm lehet vörös, rozé és fehér is, a fentebb írt karakteresség mindre jellemző.

Grinzing bortermő lankái, koraőszi színekben

A murci szezonját az újbor időszaka követi (németül Heuriger), ami hagyományosan Szent Márton napján kezdődik. Innentől egy évig számít a bor újbornak és viselheti ezt a nevet. Érdekesség, hogy míg a borral szokás koccintani, a Sturmmal nem illik, hiszen az még nem teljes értékű bor.

A pincéknél persze ilyenkor októberben sem csak murcival olthatjuk a szomjunkat, a ház borának korábbi évjáratai is kaphatók, melyeket magukban vagy Spritzer formájában, azaz fröccsként is érdemes megkóstolni. A borokat és a murcit pedig palackozva szuvenírnek is elvihetjük, bár utóbbit érdemes minél előbb elfogyasztani - na nem mintha ez gondot okozhatna!

Bécsben járva ne hagyd ki ezeket a klasszikusokat sem - vagy készítsd el őket otthon:

Majdnem eredeti Sacher torta

A Sacher-torta a legismertebb osztrák édesség, amit Bécsben járva mindenkinek meg kell kóstolnia. A legenda szerint először 1832-ben, Metternich kérésére készítette el az akkor még ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További osztrák érdekességért és receptekért olvasd el ezeket is:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...