Így nézett ki az asszonyfarsang, a falusi „nőuralom” mulatozós napja

Hallottál már az asszonyfarsangról? Most elmeséljük a bájos és végre nem csak a férfiak mulatságára koncentráló régi népszokást.

Mint a hagyományok legtöbbje, sajnos már az asszonyfarsang sem sűrű jelenség, jóllehet azért a Mátra-vidéken, ahol sok szlovák- és morvalakta települést is ismertek, néhol fennmaradt a népszokás. Mátraalmáson, Parádsasváron még életben tartják a vigassággal megspékelt napot, amikor minden szembe megy a megszokottal és az asszonyok hordják a nadrágot. És emelik a poharat! Ilyen egy asszonyfarsang.

Így nézett ki az asszonyfarsang, a falusi „nőuralom” mulatozós napja / Fotó: Facebook

Ki hordja a nadrágot?

Ma nem számít extrémnek, ha feleségként, anyaként olykor mulatni támad kedvünk és kicsit elengedjük a gyeplőt, hadd szaladjanak a lovak! Akkor sincs rosszallás, ha munka után a napot egy pohár borral zárjuk, és este, mikor már mindenki elcsendesült, telefonálunk egyet a barátnőkkel. Több generációval előttünk viszont nem volt ilyen természetes a férjes asszonyok efféle vigadása, sőt!

Kivétel egyetlen alkalom, az úgynevezett asszonyfarsang, a sötét és zord télidőben, amikor fánkok sültek, maskarák készültek, szerelmek köttettek (ez az időszak sokszor a pártalálásról, lánykérésekről is szólt).

Fotó: Franciscy József, 1967. Szuhahuta / Forrás: Facebook

Ezen a napon a falu asszonyai végre kirúghattak a hámból és a napközbeni „borotválás” idejére, illetve az esti dínomdánomra kicsit kiengedhettek, elővehették a legjátékosabb énjüket, és ha akartak, a pohár fenekére is nézhettek, miközben megbeszélték az őket foglalkoztató női témákat. Vagy csak táncoltak, vigadtak, míg el nem fáradtak.

Borotválás, móka s kacagás

A borotválás egy kedves kis szokás, amikor az asszonyok férfi jelmezt öltve (például az uruk gúnyáját), álbajuszt rajzolva, tökfödővel a fejen elindultak borotválni. Hogy kiket „szőrtelenítettek” a borotvának mondott fadarabbal? Az összes férfit, aki az útjukba került. Daloltak, nevettek, gurguláztak, jelképesen átvették a férfiak fölött a hatalmat és púder helyett liszttel csapkodták be a férfiak orcáját, a kész művet pedig tükör helyett egy lyukas szitában mutattak nekik.

Az idős Gembiczki Kopasz Józsefet „borotválják”, Fotó: Franciscy József, 1967. Szuhahuta / Forrás: Facebook

Persze, a borotválást nem ingyen kapták: liszttel, tojással és pénzzel fizettek érte. A befolyt összegből bort vásároltak az esti macskabálra, az összegyűjtött nyersanyagból pedig pampuska készült. A macskabált valamely asszonynál tartották, a pincéjükbe vonultak, esetleg a fonó lett a télűző „party” helyszíne. De mondunk egy vadabbat: a kocsma, ivó, italmérés mindig tabunak számított az asszonyoknak, viszont erre a napra még azt is bevehették, az egész napos tréfálkozás és maskarás menet után.

Az év egyedüli ilyen megengedő, szerepcserés napja volt ez és húsvétig aztán tilos volt bármiféle vigalom.

Idén február 10-én lesz a Borotválós Asszonyfarsang, Parádsasváron. Hihetetlenül kedves, hogy, ha nem is éppen a leírtak alapján, de a mátrai településen tartják a borotválást, a pampuskakészítést és az asszonyfarsang női kacagástól hangos télűző forgatagát.

Forrásunk volt.

Címlapkép: Facebook

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes szokás, történet hazánkból s a nagyvilágból:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...