A legtöbb kutatás egyetért abban, hogy a fogyás titka egyáltalán nem bonyolult. Oda kell figyelnünk arra, hogy mit eszünk és rendszeresen kell valamilyen testmozgást végeznünk. Igenám, de ettől függetlenül azért jól jön egy kis segítség a fogyókúrában, aminek köszönhetően hamarabb meglátszanak az eredmények, így motiváltabbak maradhatunk a folyamatban. Itt nem kell rögtön valamilyen drága egészségügyi termékre, kockázatos gyógyszerre vagy csodát ígérő edzéstervre gondolnunk. Ennél sokkal egyszerűbb megoldások is léteznek.
Az Arizonai Egyetem kutatói egy egyszerű alternatívára világítanak rá: a béta-glükánra, amely a zabban és az árpában természetesen megtalálható rostfajta. A The Journal of Nutrition című folyóiratban megjelent áttörést jelentő tanulmányuk azt állítja, hogy a béta-glükánban gazdag élelmiszerek fogyasztása segíthet csökkenteni a testsúlyt és javítani a glükózkontrollt teljesen természetesen.
A különbség rost és rost között
Frank Duca, az Arizonai Egyetem docense és a tanulmány vezető kutatója azt a célt tűzte ki maga elé, hogy megvizsgálja a különböző típusú élelmi rostok hatását a fogyásra és az anyagcsere egészségére. A csapata eredményei rávilágítanak arra, hogy nem minden rost egyforma, ha ezekről az előnyökről van szó.
Tudjuk, hogy a rostok fontosak és hasznosak; a probléma az, hogy olyan sokféle rost létezik. Azt szerettük volna megtudni, hogy milyen rost a legelőnyösebb a fogyás és a glükózhomeosztázis javítása szempontjából, hogy tájékoztassuk a közösséget, a fogyasztókat, majd a mezőgazdasági ipart is.
– magyarázza Duca.
A tanulmány arra összpontosított, hogy a különféle növényi alapú rostok hogyan hatnak a bél mikrobiómára – az emésztőrendszerünkben élő mikroorganizmusok billióira, amelyek döntő szerepet játszanak általános egészségünkben. Az öt vizsgált rosttípus – ezek a pektin, a béta-glükán, a búza-dextrin, a rezisztens keményítő és a cellulóz – közül a béta-glükán lett az egyértelmű győztes.
A teszt
A tanulmány vezetői a hipotézisüket egereken tesztelték. A béta-glükánnal kiegészített, magas zsírtartalmú diétával táplált egerek súlygyarapodása és testzsírtartalma jelentős mértékben csökkent azokéhoz képest, akik ugyanazt a diétát fogyasztották, de nem kaptak béta-glükánt. De más előnyöket is tapasztaltak: a béta-glükánt fogyasztó csoport jobb glükóztoleranciát és inzulinérzékenységet is mutatott, amelyek mind kritikus tényezők az anyagcsere egészségének szempontjából.
Mitől olyan különleges a béta-glükán?
A kutatók azt találták, hogy ez az anyag megnövelte az egerek energiafelhasználását, aminek köszönhetően lényegében több kalóriát égettek el. Azaz: mintha a béta-glükán enyhe lendületet adott volna az anyagcseréjüknek. Ráadásul ezek az egerek fizikailag is aktívabbak voltak, többet mozogtak a ketrecükben, mint a kontrollcsoport állatai.
De a történet még érdekesebbé válik, ha megnézzük, mi történik az egerek testében, különösen a bélmikrobiómájukban. A béta-glükán-kiegészítő pozitív változásokhoz vezetett a bélrendszerükben: nagymértékben megnövelte a butirát szintjét. Ez egy jótékony vegyület, amely akkor keletkezik, amikor a bélbaktériumok bizonyos rostokat fermentálnak. A butirát egy kvázi szuperélelmiszer a beleinket bélelő sejteknek. Energiával látja el őket és gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik. Egyes tanulmányok már összefüggésbe hozták a magasabb butirátszintet az anyagcsere javulásával és az elhízás kockázatának csökkenésével.
Gyógyszer helyett is beválik?
Érdekes módon a béta-glükán fogyasztásának hatásai hasonlóak az olyan népszerű fogyasztógyógyszerek (GLP-1 receptor-agonisták) hatásaihoz, mint az Ozempic. Ezek a gyógyszerek a glukagonszerű peptid-1 (GLP-1) nevű hormon utánzásával fejtik ki hatásukat, amely segít szabályozni az étvágyat és a vércukorszintet. A kutatók azt találták, hogy a béta-glükán a természetesen előforduló GLP-1 felszabadulását is serkenti a bélben.
Duca úgy véli, hogy a béta-glükán előnyei túlmutatnak a GLP-1 stimuláción.
Úgy gondoljuk, hogy a butirát más jótékony hatásokat is okozhat, amelyek nem kapcsolódnak a bélpeptidekhez, ilyen például a bélgát egészségének javítása és a perifériás szervek, például a máj megcélzása
A szakértők ugyanakkor fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy ezt a vizsgálatot egereken végezték, és az eredmények nem biztos, hogy közvetlenül vonatkoztathatók az emberekre is. A rost-kiegészítőket ráadásul magas zsírtartalmú étrend mellett adták, amely nem feltétlenül tükrözi a tipikus emberi étrendet. Emellett más korlátozásai is lehetnek a vizsgálatnak, ami miatt egyértelmű, hogy több kutatást is el kell végezni a témában ahhoz, hogy egyértelművé kiálthassák ki az eredményeket. Mindenesetre a következő nagybevásárlásnál mindenképp érdemes néhány doboz zabot is bedobni a kosárba, hiszen a jótékony hatásai egyértelműek.
Még több életmódtipp: