Az olívaolaj szervezetre gyakorolt jótékony hatásai kétségbevonhatatlanok: javítja a vér koleszterinszintjét, jót tesz az emésztésnek, segít megelőzni a csontritkulást, kitűnően táplálja a bőrt és a hajat is. Jótékony hatásai és selymes íze miatt az elmúlt években egyre nagyobb a kereslet a konyha folyékony aranya iránt, a már-már alapélelmiszernek számító olaj ára viszont egyre inkább növekszik.
Az olívaolaj ára tavalyhoz képest 25-40 százalékkal nőtt – derül ki a Napi.hu cikkéből. Míg egy évvel korábban 100 kilogramm lédig extraszűz olívaolaj ára (a gazdasági portál cikke szerint a lédig extra szűz olívaolaj ára az árképzés horgonya) még átlagosan 207 euró körül mozgott, addig idén májusban ugyanez a mennyiségű áru már 272-470 euró között volt kapható a Nemzetközi Olívaolaj Tanács (IOC) adatai szerint. Nem csak az extraszűz olívaolaj ára nőtt az elmúlt időszakban, az olíva törkölyolaj, a nem szűz finomított olívaolaj és a lampante olívaolaj ára is több éves csúcsot ért el az elmúlt időszakban.
Az eddig nem látott árnövekedés mögött az áll, hogy a nemzetközi árakat az európai árak határozzák meg, a legnagyobb felhasználók pedig nem csak hogy az EU tagállamai, de a legmeghatározóbb olívatermelők is (Olaszország, Spanyolország, Görögország) az unióba tartoznak bele.
Az Európai Unió a világ vezető olívatermelője: a spanyolok állítják elő a legtöbb olajat évi 1450 ezer tonnával, őket követik a görögök és az olaszok 270 ezer tonna körüli termeléssel, valamint Portugália a nagyjából 100 ezer tonnányi olívaolajával szintén fontos termelőnek számít.
Az olívaolaj árának mozgását a kereslet-kínálat, valamint az éves termés mértéke és minősége határozza meg. Az olívaolaj nem gmo-termék, így az élelmiszer esetében nem lehet előre kiszámítani, mennyi jó minőségű termés fog keletkezni. A Napi.hu szerint az olajtermelők esetében előfordul, hogy az előző, rosszabb évek alacsony bevételeit a jó termést ígérő szezonokban magasabb árakkal ellensúlyozzák.
Az idei év egy újabb okot ad a termelőknek arra, miért emeljenek az olaj árán: a koronavírus-járvány miatt csaknem egy éven keresztül folyamatosak voltak a lezárások és a korlátozások, a vendéglátóipar több országban is leállt akár hónapokra is. A járvány miatti korlátozásokat sok országban most kezdik el feloldani, az újraéledő horeca-szektor pedig nagy mennyiségben igényli az olívaolajat - és mivel nagy mennyiségben van szükség az olajra, a vendéglátóhelyek nagy mennyiségben akár magasabb árat is hajlandóak kifizetni a folyékony aranyért.
„Az emelkedő árak Spanyolországban hatalmas megkönnyebbülést jelentenek a termelők számára. Amióta az olívaolaj ára 2018 márciusában zuhant, a termelőknek a termelési költségeknél alacsonyabb összegért kellet eladniuk az olajat”
– mondta Juan Vilar Hernández, nemzetközi olívaolaj-elemző az Olive Oil Times-nak.
Vilar szerint a növekvő árak nem feltétlenül tesznek jót az ágazatnak, a fogyasztói árak növekedése idővel a kereslet potenciális csökkenéséhez vezethet. Az olívaolaj ára eddig a 2016/2017-es évben volt a legmagasabb, akkor egy liter olajért átlagosan 4,15 eurót kértek el.
"Az árak tovább növekedhetnek, de bizonyos korlátozások mellett...Minden a kereslet rugalmasságától függ. Ez a pillanat nem a legmegfelelőbb a fogyasztók számára, hogy megfizessék ezeket az árakat a nettó jövedelem gyengülése miatt”
- nyilatkozta az elemző.
A Napi.hu Tóth Gusztávot, a pomázi Igaziolíva tulajdonosát is megkérdezte az egyre növekvő olajár okairól. Az olívaszakértő szerint a legnagyobb mennyiségben olajat előállító országokban vannak olyan termelők, akik komoly hatással bírnak a piaci folyamatokra. A szakértő szerint most azért is emelkedik az olívaolaj ára, mert kevés a Föld északi féltekén termett mennyiség, a déli féltekén pedig bár még javában tartanak a szüretek, ott sem lesz elég a megtermett mennyiség, ezek pedig összeadódnak. A kisebb mennyiségű termés miatt a nagyobb termelők májusban lefuttatnak egy úgynevezett árkorrekciót figyelembe véve a délen (Chile, Argentína, Dél-Afrika,Ausztrália) termett olíva mennyiségét, ebből pedig már következtetni lehet a teljes termésre. Ekkor derül ki az, hogy mely országok kényszerülnek importra, tud-e lenni export, azaz a termelés mennyiben tudja fedezni a keresletet?
Az andalúziai Oleoestepa az egyik legnagyobb és egyben legminőségibb termelőként már januárban tudja, mekkora lesz nagyjából az éves termés, ez alapján határozzák meg áraikat is, melyeket májusban korrigálnak. A korrekció mértékének megállapításához a déli félteken termett mennyiséget és a görög szüret eredményeit is hozzáveszik, viszont egy ilyen nagy cég már májusban is látja azt a beporzás alapján, milyen évre számíthatnak a következő szezonban.
Bár nem olcsó, olívaolajat számos okból érdemes otthon tartani: