Szerencsére nem vagyunk híján a füvészkertekből, gondozott parkokból és mesébeillő arborétumokból, ahol a tájépítészek különleges munkáival és akár távoli növényvilágokkal is megismerkedhetünk. Íme, 6 tavaszra hangolt arborétum országszerte!
Kattitns a galériára a mesébeillő arborétumokért!
1. Alcsúti Arborétum
A Csaplári-erdő gyöngyszeme, Budapesttől mindössze 40 km-re terül el az Alcsúti Arborétum, ami az orszég legszebbjei közé sorolható. A 40 hektáros területen platánok, török mogyorók, tulipáok, vérbükkök, mocsárciprusok, jegenyefák, japánakácok, hárs-juhar-tölgy-és gesztenye fajok gyűjteménye sorakozik. Az ország legidősebb libanoni cédrusával is büszkélkedhet az arborétum, a maga 170 évével.
További érdekességek az Alcsúti Arborétumról itt.
A kép forrása az Alcsúti Arborétum Facebook-oldala.
2. Szarvasi Arborétum
Az ország legnagyobb arborétumában biztosan nem fogunk unatkozni, ráadásul nemcsak tavasszal, hanem az év bármelyik időszakában érdemes felkeresni. A botanikai értékei kiemelkedőek, ugyanis több mint 1600 féle fa-és cserjefajjal, valamint kultúrváltozattal találkozhatunk. Csak néhány igen látványos eleme az arborétumnak a 150 éves mamutfenyő (ami még csecsemőnek tekinthető), a japánakác, a mocsárciprus vagy éppen a vasfa egyenesen Észak-Amerikából. Természetesen nemcsak a természeti adottságok miatt jó program felkeresni az arborétumot, hanem Pepi gróf Varázstanyája, a szabadtéri kerámia kiállítása és interaktív Magyarország makettparkja miatt is.
Ha szeretnél többet megtudni a Szarvasi Arborétumról, akkor itt olvasgathatsz.
A kép forrása a Szarvasi Arborétum Facebook-oldala.
3. Agostyáni Arborétum
A maga 30,5 hektáros területével az Agostyáni Arborétum rengeteg nem őshonos fának ad otthont, melyeket eredetileg kísérleti céllal telepítettek. Azóta a Tatától mindössze 8 km-re fekvő arborétumban olyan szépségek találták meg a helyüket hosszútávon, mint az oregoni álciprus, tulipánfa, selyemfenyő és kínai szúrosfenyő. Az arborétum történetének kezdete az Eszterházy családhoz kapcsolódik, akik 1912-ben szalvóntölgyet és vörösfenyőt telepítettek a területre. Utóbbiak alkotják az arborétum legidősebb fáit.
Ha érdekel milyen fajokkal találkozhatsz még az Agostyáni Arborétumban, akkor kattints ide.
A kép forrása az Agostyáni Arborétum Facebook-oldala.
4. Budai Arborétum
Az ország egyik leggazdagabb arborétumaként számon tartott budai „1600 féle fa-és cserjefajt, 300 évelő dísznövényt, 250 féle hagymásat, 120-130 féle dísznövényt, és 600 taxonból álló növényházi gyűjteményt foglal magában”. A Mediterrán gyűjteménytől kezdve a Felső Kerten át egészen a Télálló pozsgásgyűjteményig rengeteg szépséggel találkozhatunk. A főváros betonrengetegében különösen üdítő zöld folt a Gellért-hegy lábánál, a Szent István Egyetem kampuszát ölelő Budai Arborétum, ahol márciustól október végéig nyitott kapuk várnak.
Ha szeretnél többet megtudni a Budai Arborétumról, akkor itt olvasgathatsz.
A kép forrása a Budai-Arborétum Facebook-oldala.
5. Pákozdi Pagony Vadaspark és Arborétum
A Pákozd és Sukoró határában fekvő arborétum látogatása igazi családbarát programot jelent tanösvényeivel, kilátóival, interaktív kiállításaival, játszótereivel és persze sokszínű állat-és növényvilágával. Már a belépést követően kőzetkiállítás kísér minket a Tájmúzeumig, ahol az interaktív játékok gondoskodnak arról, hogy a kicsik se unatkozzanak, míg a Mészeg-hegy földtörténeti kialakulásával ismerkedhetünk meg. A 9 állomásos tanösvényt is kár kihagyni, aminek már az elején a Panoráma-kilátót megmászva gyönyörködhetünk a Velencei-tóban.
További infókat itt találsz.
A kép forrása a Pákozdi Pagony - Vadaspark és Arborétum Facebook-oldala.
6. Zirci Arborétum
A Zirci Arborétum hazánk legmagasabban fekvő arborétuma, ami klímája miatt különleges élővilágnak ad otthont. A Bakonyra jellemző őshonos fák mellett betelepített fajokkal is találkozhatunk, így ne lepődjünk meg ha az ország egyik legpompásabb liliomfáinak gyűrűjében találjuk magunkat. Gazdag nyír-hárs-és kőris gyűjteménye, amit tetéz a Cuha-patak két oldalán elterülő virágszőnyeg, különösen tavasszal.
Ha szeretnél többet megtudni a Zirci Arborátumról, akkor kattints ide.
A kép forrása a Zirci Ciszterci Arborétum Facebook-oldala.
Még több természet: