Megéheztél egy hamburgerre, de száműzted a húst a táplálkozásodból? A növényi burgerek táplálóak és remek fehérjeforrások is lehetnek, azonban könnyű elrontani őket. Most összegyűjtöttük az 4 alapszabályt, amit mindenképp tarts be, ha vega hamburgert készítesz.
Mit tegyél a vega burgerbe?
A legnagyobb kihívást a vega burgerek készítésében az jelenti, hogy lényegében mindent megpróbálsz újraalkotni, amit egy marhahúsos burger kínál.
A darált marhahús természetes módon ízgazdag, emellett szuper szaftos szaftos, miközben gyönyörűen megpirul a saját zsírjában, és a serpenyőben is egyben marad. A vega burger ezzel szemben több különböző összetevőre támaszkodik, hogy mindezt elérje. Ha egyet kihagysz, a vega burgered íze uncsi lesz.
Ezeknek az alapanyagoknak szoríts helyet a vega burgerben
Hús helyett: Minden vega burgerhez szükség van egy fő összetevőre, amely a hagyományos húspogácsát helyettesíti. Erre az egyik legjobb megoldás a fekete bab, mert megfizethető és könnyen beszerezhető, illetve a benne lévő keményítő segít összetartani a burgert.
Emellett persze más alapanyagokból is válogathatsz, de kezdőként ez a legbiztosabb választás.
Umami: A darált marhahús gazdag ízvilága nélkül szükség van valamire, ami mély ízt ad a burgernek. A gomba (például csiperke) remek választás erre a feladatra. Aprítsd finomra a gombát, majd a serpenyőben süsd meg, hogy eltávolítsd a felesleges nedvességet.
Próbáld ki ezeket az isteni zöldségburgereket:
Lédús falatok és extra textúrák: A darált hús sok olyan texturális variációval rendelkezik, amelyet a fekete bab nem tud biztosítani: a lédús és zsenge falatok és ropogós textúrák váltakozását. Az olyan összetevők hozzáadása, mint a finomra vágott pirított diófélék és a morzsolt friss sajt, segít utánozni ezt a változatosságot. Használhatsz például mandulát és fetát (helyettesíthető vegán sajtokkal).
Kötőanyag: A darált marhahús miozint tartalmaz, egy olyan fehérjefajtát, amely segít összekötni a pogácsákat. A bab viszont tartalmaz egy kis keményítőt, de nem eleget ahhoz, hogy az összes többi hozzávalót összetapassza, ezért további kötőanyagra van szükség. Erre jelent megoldást egy tojás, valamint néhány evőkanál majonéz, hogy egy kicsit gazdagabb legyen az íze.
Másodlagos töltőanyag: A fekete bab túlságosan nehéz ahhoz, hogy önmagában alkossa a hamburgerpogácsát. A panko zsemlemorzsa könnyebbé teszi a babot, és a tojással együtt segít összekötni a húspogácsát.
Ezeket a recepteket is készítsd el otthon:
Íme az 4 aranyszabály a zöldségburger készítéséhez
1. Szabadulj meg a felesleges nedvességtől, de ne őrülj meg!
A zöldségburgert gyakran vádolják azzal, hogy a közepe pépes. Annak érdekében, hogy a tiéd ne legyen ilyen, érdemes először egy aprítóban lepépesíteni a babot és a gombát. Ezt követően óvatosan pirítsd le őket egy serpenyőben, úgy, hogy még maradjon bennük egy kis nedvesség.
2. Daráld finomra a hozzávalókat!
Annak érdekében, hogy ne pépes pástétomot kapj a végén, figyelned kell az alapanyagok aprításakor: a babot és a mandulát daráld le annyira, hogy ne legyenek benne apró szemek, de nem is a mandulavaj vagy fekete babpüré állag a cél.
3. Az arányok fontosak
A növényi burger esetében a tökéletes pogácsa ideálisan 6-8 mm vastagságú. Ez a méret ugyanis kellően átsül ahhoz, hogy ne legyen nyers érzetű.
4. Süsd lassan, és ne spórolj az olajjal!
A marhahamburgert általában közepesen magas hőfokon sütik, és kezdetben csak egy kis zsiradékot tesznek a serpenyőbe.
A növényi burgerek esetében azonban az alacsony hőfokon történő, lassú sütés a kifizetődő.
A vega hamburger azonban nem tud a saját zsírjában megsülni, így legalább két evőkanálnyi olajra lesz szükséged pogácsánként. Ellenkező esetben a hamburgerek kívülről szárazak lesznek, függetlenül attól, hogy milyen hőmérsékletet használsz, vagy milyen a nedvességtartalmuk.
Még több gyors recept és ötlet: