Az egykori Osztrák-Magyar Monarchiában virágzott a kenyér, a pogácsa, a zsemle és az édes gombócok kultúrája. A desszertforradalom zászlóshajója az aranygaluska volt, mely valóban bearanyozza a napokat és az étkezéseket, emellett pedig talán a legszebb nevű magyar desszert.
Így készült, lessétek meg videón:
Igazán megérdemelné, hogy hungarikummá avassák, hiszen annyira tökéletes, hogy az 1800-as években már a magyar irodalom is hivatkozik rá: Jókai Mór is tesz említést róla 1862 júliusában, a Vasárnapi Újság című kiadvány egyik számában – ebben Nemzeti eledeleink címszó alatt hazai ételeinket sorakoztatja fel, köztük az aranygaluskát is. Az aranygaluska dicsőségét azonban némileg beárnyékolja, hogy az iskolákban "menzadesszert" lett belőle. Természetesen ezek egyszerűbb változatok, hiszen nem érné meg a macera kéthetente igazi aranygaluskát készíteni.
Időigényes, de megér minden erőfeszítést
Mert egy biztos: ez egy olyan desszert, aminek az elkészítése néhány órát bizony igénybe vesz. Az eredmény megéri az energiát, és akár második fogásként is megállja a helyét egy kiadós leves után. Valójában csak rajongani lehet érte, hiszen ki is tudna/akarna ellenállni egy foszlós, pihe-puha, diós édességnek, amire (szintén az egyik nagy krássom), selymes vaníliasodót csorgatnak?!
Az aranygaluska egy magyar-zsidó desszert, amelyet hagyományosan Purimra sütnek, hogy a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség megmenekülésére emlékezzenek. Nem igazán tudni, miért pont a galuska nevet kapta, hiszen nem sok köze van hozzá. Ez egy kelt tésztás sütemény, amit késsel vagy pogácsaszaggatóval formáznak. Később az Egyesült Államokba bevándorolt magyarok magukkal vitték a receptjét, amely ezt követően fokozatosan várt világszerte népszerűvé – az amerikai-magyar és zsidó pékségek például a 20. század közepén kezdték nagyüzemben készíteni és árusítani.
Ez a recept annyiban különbözik egy hagyományos aranygaluskától, hogy sütés előtt egy gyorsan összerottyantott málnaszószba fogjuk ültetni a kis galuskákat, és így sütjük őket készre.
Egy sima, ám isteni vaníliasodót készítünk hozzá, amit egy kevés málnapürével fogunk ízesíteni és megszínezni. Friss málnával találjuk, illetve kipróbálhatjuk a liofilízált (fagyasztva szárított) málnát is dekorációnak!
Valljuk be, hogy a málnától tényleg nagyon extra lett, a rózsaszín vaníliasodót pedig még Barbie is elirigyelné!
Recept: Gerzsenyi Flóra
Fotók: Simon Gábor
Málnás aranygaluska - mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több házias finomság itt: