Így készül nálunk a puha, cukros-diós aranygaluska, a kelt tészták koronázatlan királynője

Az aranygaluska az egyik örök kedvenc: cukros dióba forgatott, egybe sütött, kelt tésztás gombóchalom. Az egyik legkirályibb édesség, ami már ránézésre is olyan, mint egy rusztikus korona, selymes vaníliasodóval nyakon öntve pedig igazi daliás desszertköltemény. Most megmutatjuk, hogy elkészíteni sem bonyolult, annak ellenére, hogy igen körülményesnek tűnhet.

Ha az aranygaluskára gondolok, azt kívánom, bárcsak férfi lenne, Las Vegasba vinne, feleségül venne, és boldogan élnénk, amíg meg nem halnánk, vagy míg el nem fogyasztom. Bár szerintem nem csak én vagyok ezzel így, hiszen ki tudna ellenállni egy foszlós, pihe-puha, diós édességnek amire (szintén az egyik nagy zsáneremet), selymes vaníliasodót csorgatnak?!

Az aranygaluska története

Az aranygaluska egy magyar-zsidó desszert, amelyet hagyományosan Purimra sütnek, hogy a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség megmenekülésére emlékezzenek. Nem igazán tudni, miért pont a galuska nevet kapta, hiszen nem sok köze van hozzá. Ez egy kelt tésztás sütemény, amit késsel vagy pogácsaszaggatóval formáznak. Az 1800-as években már a magyar irodalom is hivatkozik rá, sőt, Jókai Mór is tesz említést róla 1862. júliusában, a Vasárnapi Újság című kiadvány egyik számában – ebben Nemzeti eledeleink címszó alatt hazai ételeinket sorakoztatja fel, köztük az aranygaluskát is. 

Később az Egyesült Államokba bevándorolt ​​magyarok magukkal vitték a receptjét, amely ezt követően fokozatosan várt világszerte népszerűvé – az amerikai magyar és zsidó pékségek például a 20. század közepén kezdték nagyüzemben készíteni és árusítani. Az aranygaluska receptjét, amelyet „Magyar kávétortának” neveztek, 1972-ben publikálták az Egyesült Államokban, Betty Crocker szakácskönyvében. Érdekesség, hogy Nancy Reagan is ezt a desszertet szolgálta fel karácsonyra a Fehér Házban, ami ott is nagy sikert aratott.

A golyókat forgassuk meg az olvasztott vajban, majd hempergessük meg a cukros dióban - Recept ITT!

Íme a mi receptünk:

Tészta

Az élesztőt a tejben egy kevés cukorral felfuttatjuk. A lisztet a felfuttatott élesztővel, a tojással, az olvasztott vajjal, a porcukorral, egy csipet sóval elegyítjük, alaposan összegyúrjuk, kidagasztjuk. Meleg helyen egy órán át kelesztjük.

Miután megkelt a tészta, kb. 2 cm vastagra nyújtjuk, és pogácsaszaggatóval vagy egy vékony üvegpohárral kiszaggatjuk.

Ha kisebb golyókat szeretnénk, vágjuk ketté a pogácsákat, és formázzunk belőlük kis golyóbisokat.

Tetszés szerinti tűzálló formában süssük. Mi most 3 kis kerámiaformát és egy 16 cm-es kapcsos tortaformát használtunk. A formákat vajazzuk és lisztezzük ki!

A másik adag vajat olvasszuk meg, a diót pedig daráljuk le, és keverjük ki a kristálycukorral.

A golyókat forgassuk meg az olvasztott vajban, ezt követően hempergessük meg a cukros dióban, majd helyezzük a formába. (A kerámiaformákba tetszőlegesen, a tortaformába próbáljuk körkörösen). A tetejét szórjuk meg a maradék diós-cukros keverékkel. Ezután ismét kelesszük még egy 25-30 percet, letakarva, meleg helyen.

170 fokra előmelegített sütőben süssük, időnként nézzünk rá, nehogy a dió odakapjon.

*Opcionális: forraljunk vizet, és öntsük egy hőálló tálba, majd toljuk be sütőbe a galuska alá. Így nem szárad ki a tészta, sokkal puhább és foszlósabb lesz, mivel a gőz hatékonyabbá teszi magát a sütési folyamatot.

A galuskát sütés után hagyjuk picit hűlni, majd a formából kitépkedve, a sodóval gazdagon nyakon öntve tálaljuk. (Ennek a receptjét lejjebb görgetve megtaláljatok.)

Aranygaluska: a kelt tészták koronázatlan királynője - Recept ITT!

Vaníliasodó

Egy lábasban elkezdjük melegíteni a tej 3/4-ét. A maradékot keverőtálba öntjük, és csomómentesre keverjük a többi hozzávalóval. Miután a tej enyhén felforrt, apránként hozzáöntjük a tojásos keverékhez, hőkiegyenlítés végett, majd az egészet visszaöntjük a lábasba, és visszatesszük a tűzhelyre. Folyamatosan kevergetjük, figyelve rá, hogy ne égjen le az alja (a cukor miatt), illetve hogy ne csomósodjon be. Közepesen sűrű krémet főzünk belőle.

Akkor jó, ha még folyós, de bevonja egy evőkanál hátulját.

Érdemes egyszer szűrön átszűrni, majd szószos kiöntőben szervírozni.

Meglátjátok, hogy az aranygaluskát egyáltalán nem olyan nehéz elkészíteni. Aki szeret a konyhában sertepertélni, annak még szórakoztató is lehet, sőt, még a gyerkőcöket is bele lehet vonni a gombócozásba és a diós-cukros forgatásba.

Ez recept régre nyúlik vissza, és nem véletlenül ível át több generációt, hiszen egy ilyen csodás finomságot muszáj továbbvinni, hogy mások szívét is megmelengesse.

Aranygaluska: a kelt tészták koronázatlan királynője - Recept ITT!

Forrásunk volt.

Recept és fotók: Gerzsenyi Flóra

A ' Pihepuha aranygaluska krémes vaníliasodóval ' teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több házias finomság itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek