Az aranygaluska egy klasszikus. Pont. Ha ételekről van szó, alapvetően szeretem a klasszikus dolgokat: megbízhatóak, mindig visszatérhetek hozzájuk, ha éppen alacsonyan áll a víz a kreativitásom kútjában. Persze vannak olyan esetek, amikor a dolog teljesen az ellenkező irányba indul el: a kreatív energiáim felgyülemlése néha abban nyilvánul meg, hogy klasszikusokat macerálok egy kicsit. De tényleg csak egy kicsit, hiszen nem megváltoztatni, csupán átformálni szeretném őket. Nem árt egy kis változatosság néha-néha. Most az aranygaluska volt az áldozat, elmondom, mit műveltem vele.
Minden ugyanaz másképpen
Az aranygaluskában ugye adott három dolog: egy foszlós kelt tészta, egy ropogós dióréteg és egy vaníliás sodó. Az eredeti tálalás a maga kanalazásával és leöntésével nem sűrűn hagy maga után kívánnivalót, én mégis úgy éreztem, hogy lehet ennek az egésznek egy kompaktabb módja.
Az alapanyagokon és a komponenseken semmit nem változtattam, sőt, konkrétan egy klasszikus receptet használtam.
A változás abban történt, hogy a sodót a tészta közepébe rejtettem, így a foszlós kelt tészta egy falatban egyesítette a desszert teljes élményét. Kívül ropog a cukros dió, belül folyik a krémes puding, az élet szép.
Pudinggal töltve
A töltéshez a tésztát ugyanúgy begyúrtam, megkelesztettem, majd vékonyra nyújtottam. Nagy köröket szaggattam belőle, ezek közepére pedig habzsákkal nyomtam a pudingból. Igen, egyszerű, poros pudingot főztem, mert ez sűrűbb, mint a házi sodó, tehát nem folyik ki a sütőben a batyukból.
Egy falatnyi mennyország
A megtöltött batyuk alját egyszerűen össze kell csípni, majd kicsit gömbölyűre formálni. Ezután mehetnek az olvasztott vajba fürdeni, majd pedig a cukros dióba hemperegni.
Mindenkinek tudom ajánlani ezt a verziót, aki kifejezetten a galuska szélén lévő, extrán ropogós, karamellizált részeket szereti. Ugyanis mivel a kis batyuknál minden egyes darab közvetlen hőt kap, kívül fantasztikusan roppanós lesz az összes gombóc. Belül pedig vár a krémes puding, így válik teljessé az aranygaluska-élmény.
Süssünk aranygaluska-batyukat!
Hozzávalók a tésztához: 500 g finomliszt, 1 csipet só, 1 db tojás, 250 ml tej, 10 g friss élesztő, 100 g vaj
Hozzávalók a pudinghoz: 500 ml tej, 3 ek cukor, 1 csomag vaníliás pudingpor
Hozzávalók az összeállításához: 100 g vaj, 300 g darált dió, 100 g cukor
A lisztet egy nagy tálban elkeverjük a sóval. A langyos tejbe teszünk a cukorból, majd felfuttatjuk benne az élesztőt. A vajat felolvasztjuk, a tojást pedig felverjük egy kis tálban. Az összes hozzávalót a liszthez adjuk, majd összedolgozzuk.
Lisztezett felületen nagyjából 10 percig gyúrjuk, amíg feszes, fényes és sima nem lesz a felülete. Letakarva duplájára kelesztjük egy meleg helyen.
A pudingot megfőzzük a csomagolás utasításai szerint. Egy tálba öntjük, majd a felületére frissentartó fóliát nyomunk, hogy ne képződjön rajta bőr. Teljesen kihűtjük, majd, ha lehűlt, elkeverjük, és habzsákba töltjük.
A megkelt tésztát átgyúrjuk, és lisztezett felületen nagyjából 1 cm vastagra nyújtjuk. 5-6 cm átmérőjű köröket szaggatunk belőle, majd minden kör közepére nyomunk egy teáskanálnyi pudingot.
A kör széleit összecsípjük, és lezárjuk a batyut (ez a lezárt rész néz majd lefelé a tepsin). A kis golyóbisokat megmártjuk az olvasztott vajban, majd beleforgatjuk a cukros darált dióba.
Sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük a batyukat, majd 170 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük őket. Kicsit hagyjuk hűlni, de langyosan már tálalhatjuk.
Az aranygaluska-batyuk teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a finomságokat is készítsd el otthon: