Ennyi áramot fogyasztanak a konyhagépek

Mi mennyit fogyaszt a lakásban? Valóban tudunk spórolni akkor, ha kevesebbet főzünk, vagy nem használjuk annyit a mosogatógépet? Most kiderül!

„220 felett, észre sem veszed, és elhagyod a valóságot...” – ironikus módon napok óta a Neoton Família slágere jár a fejemben, na persze egy kis átirattal, a 220 ugyanis egy tízessel kevesebb, a valóság pedig éppen akkor üt majd tarkón, amikor augusztustól potenciálisan elhagyjuk a 210 kWh-os „ideális” fogyasztási határt.

Egy modern, 21. századi otthon tele van elektromos ketyerékkel: televízió, mosógép, sütő, főzőlap, mosogatógép, hűtő – ezek a gépek sokaknál napi szinten be vannak kapcsolva, mostantól azonban érdemes lesz odafigyelni, mennyi ideig működtetjük őket. Hogy mi mennyit fogyaszt? Az MVM összegyűjtött néhány olyan adatot, ami hasznos lehet a következő hónapokban. Fontos róluk tudni, hogy ezek általános adatok, a különböző háztartási gépek fogyasztásáról a rajtuk található címkén vagy a leírásban találod meg a pontosabb fogyasztási adatokat.

Sütő, hűtő, mikró és mosogatógép – Mi mennyit fogyaszt?

A hűtő

Egy átlagos hűtőszekrény fogyasztása napi szinten 2 kWh az MVM szerint. Ez a szám változhat aszerint, hány éves a hűtőgép, milyen besorolás alá tartozik (az online megvásárolható hűtőgépek mérettől és energiahatékonyságtól függően átlagosan 150-260 kWh-s évi fogyasztással működnek), de a fogyasztást az is befolyásolja, jól tömít-e az ajtónál lévő gumi, vagy ki van-e pucolva a kondenzátor.

Ezeket a részleteket mindenképpen érdemes ellenőrizni, nehogy a hűtőnk túlhűtsön, és ezzel is magasabb legyen a fogyasztás. Nem mellesleg egy fagyasztógép szintén napi 2 kWh-t emészt fel átlagosan.

A tűzhely

Az MVM szerint egy elektromos tűzhelyen egy heti étel elkészítése egy négytagú családnak 20 kWh energiát használ fel, ez havi szinten már 80 kWh.

A mosogatógép és a mosógép

Ezeket az eszközöket nem érdemes csak félig teletöltve naponta használni, mindkét gép ugyanis 2 kWh-t használ fel teletöltve.

Mikrohullámú sütő

5 adag fagyasztott félkész étel felmelegítése 1 kWh, így például ezeket a félkész termékeket érdemes lehet sütő helyett a mikróban elkészíteni, főleg mert nemcsak takarékos, de gyorsabb is, tekintve, hogy nem kell hosszú perceket várni a mikró felmelegedésére.

Sok esetben jobban megérheti mikrózni, mint a sütőt bekapcsolni

Kávéfőző

Az MVM adatai szerint egy kávéfőző nagyjából negyven adag fekete lefőzése során fogyaszt el 1 kWh-t.

És ha már otthon vagyunk, íme néhány más helyiségben megtalálható eszköz fogyasztása.

Hősugárzó és konvektor

Két magasabb fogyasztású termékről van szó, egy 3 kW teljesítményű hősugárzó 20 percnyi fűtése ugyanis 1 kWh-t, egy 2 kW teljesítményű konvektor fél órányi fűtése pedig szintén 1 kWh-t használ el.

Televízió

A Pénzcentrum cikke szerint a televíziók esetében nagyon változó a fogyasztási átlag mérettől és kortól függően, de egy átlagos, 127 centiméter átmérőjű LED televízió 1000 óránként nagyjából 80-90 kWh-t fogyaszt, ez 200 nap alatt napi bontásban 0,4-0,45 kWh-t jelent.

Klíma

A leggyakrabban használt 3,5 kW hűtőteljesítményű inverteres klíma óránként nagyjából 1,1 kW-ot használ. Ha például a mostanihoz hasonló nagy melegben az ember öt órán át hűt a klímával, akkor a havi fogyasztás elérheti a 165 kWh-t is. A teljesítmény sokban függ attól, mennyire kell lehűteni a szobát, amennyiben pedig a szoba hőmérséklete eléri a beállított hőmérsékletet, úgy a fogyasztás is csökken.

Villanykörte, izzók

Egy energiatakarékos izzó (20W) 50 órányi használat esetén 1 kWh-t emészt fel, a villanykörte esetében a következő fogyasztási átlagok érvényesek:

  • 40W-os 25 órányi használata = 1 kWh
  • 65W-os 16 órányi használata = 1 kWh
  • 100W-os izzó 10 órányi használata = 1 kWh

Forrásaink voltak.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...