Anyák, akik naponta 16 uzsonnás csomagot is készítenek

Milyen egyszerre nyolc gyereket nevelni ugyanakkora odaadással? Úgy, hogy nem is a sajátod? Olvassátok el Krisztina történetét!

Krisztina eddig huszonöt gyereket nevelt fel. 23 éve dolgozik nevelőanyaként a kecskeméti SOS Gyermekfaluban. A rendezett nappaliban nagy a jövés-menés, gyerekek reggeliznek, az előszobában egymás mellett sorakoznak az iskolatáskák, Krisztina szendvicseket készít. Összesen tizenhatot. Nyolc gyerek, akik SOS-testvérnek tekinti egymást. Őket mind kiemelték a vér szerinti családjukból.

Ma közel 22 ezer gyermek állami gondoskodásban él. Az SOS Gyermekfalvak 400 gyereknek ad otthont Kecskeméten, Orosházán és Kőszegen. Az SOS egyik sajátossága, hogy a testvéreket nem szakítják el egymástól, ami megkönnyíti a súlyos dolgokat átélt gyerekek számára a beilleszkedést és segít fenntartani a családi kapcsolatok egy részét. Krisztinához is így került négy testvérpár.

Nem ritka, hogy a gyermekfaluba traumatizált gyermekek érkeznek. A családból való kiemelés oka ugyanis, legtöbb esetben a gyerek elhanyagolása, a szülők szenvedélybetegsége, vagy a bántalmazás. „Amikor rossz volt a kisfiú, a születésnapjára papírtortát rajzoltak neki és azt kellett megennie. Először nem akarták elhinni, hogy itt nem lesz bántalmazás, és kifejezetten provokálták, hogy én mikor ütök.” – meséli Krisztina. Aztán idővel szépen rendbe jöttek a nyugodt körülmények között.

A nevelőszülők feladata összetett. Nemcsak szeretniük kell a gondjaikra bízott gyerekeket, de az elválásra is fel kell készülniük. A cél ugyanis a gyermekek visszagondozása a családjukba vagy örökbeadásuk. Krisztinának egy kislányt tavaly sikerült is örökbe adnia. A kis Tímeát születése óta nevelte, kétévesen került családba. „Nagyon profin végigcsináltuk az örökbeadást, de közben belehaltunk mindannyian. Mikor utolsó reggel öltöztettem, pelenkáztam, potyogtak a könnyeim, ő meg nevetett.” A többi gyerek is sírt, de Krisztina tudja: jó helyre, végleges családba került a kislány.

Krisztina büszke rá, hogy a neveltjei mind szakmát szereztek, dolgoznak, gyereket nevelnek. Kertész, ápolónő, lakatos, sorolja a végzettségeket. Egyikük most felvételizik műszaki főiskolára.

És mi motiválja Krisztinát? Neki nap mint nap van valami apró öröm. Egy kislány egyszer azt mondta: „mami, ha te öreg leszel, akkor én főzök, mosok rád, és pakolom a botodat.” Az ilyenekért érdemes csinálni.

Az SOS Gyermekfalvakról további információ itt találsz!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...