Az angol reggelit van, aki imádja, és van, aki soha nem tudna napindítónak sült babot, bacont, grillezett gombát és paradicsomot, tócsnit, kolbászt, véres hurkát és tükörtojást enni. Velük most nem foglalkozunk, bár a második csoportból is biztos van olyan amúgy szereti a sült babot, csak nem 10 óra előtt. A sült babot azért emelem ki, mert ahány reggelizőhely Angliában, annyi összetétel a tányérokon, de hogy bab nélkül nincs brit reggeli, az biztos. És még akkor is, ha a briteknél is előfordul, hogy konzerv kerül a tányérra, az kábé olyan, mint amikor a melegszendvicsre konzerves krém kerül a házi helyett - hervasztó.
Az eredeti sült bab, amúgy ha hiszitek, ha nem, Franciaországból ered. A sólethez nagyon hasonló cassoulet-et valószínűleg hajósok vitték magukkal Angliába, ahol a nehéz vasedényekben hosszan főtt húsoknak amúgy is nagy hagyománya volt. Bár ma már sok helyen főzik, eredetileg azonban lassan sütötték - innen a neve is. A lényege a kezdetektől a sós és az édes keveredése volt - ehhez használtak mindenféle szárított vagy füstölt sertéshúst, valamint cukrot vagy melaszt. Az eredmény egy sűrű, szaftos, a mi babfőzelékünknél kicsit édeskésebb egytálétel, amit Nagy-Britanniában és a gyarmatain egyaránt szívesen fogyasztottak, főleg hogy viszonylag könnyen elkészíthető, és olcsó.
Innentől aztán úgy változott az összetételük, ahogy az adott gyarmat alapanyagai engedték. Az eredeti recepthez képest a bostoni sült bab, vagyis a Boston baked beans maradt meg a legautentikusabbnak - a keleti-parti város ikonikus fogása, ami miatt sokan ma is babvárosnak hívják Bostont, pont úgy készül, mint az első angol receptek.
A sós füstölt hús és a melasz mellett a mustár a kötelező alapanyag a sült babhoz. Húsnak bármit választhatunk - leginkább sonkát vagy bacont szoktak. Mivel itthon nem nagyon lehet egészben bacont kapni, a szeletelt verzió pedig nem megy ehhez a sűrű, szaftos férfikajához, én most kolozsvári füstölt szalonnával helyettesítettem - az majdnem ugyanolyan, mint a bacon. Ha mégis a mai angol verzióra szavazunk, akkor főzés közben önthetünk mellé pár deci házi paradicsomlevet is. Bárhogy is, próbáljátok ki - ha nem csináltok mellé egy komplett angol reggelit, pirítósra és rántottára is lehet halmozni, de menzásan tejföllel és kenyérrel is isteni.
Most, hogy jön a hűvösebb idő, tökéletes comfort-food vacsorára, és mivel egyáltalán nem kerül sokba, egy kisebb hadsereget is meg lehet vele etetni!
Ezeket olvastad már?
14 filléres egytálétel, amiből kétszer fogsz szedni
Ezúttal olcsó, laktató egytálételeket hoztunk, hogy a körettel se kelljen külön bajlódnotok - érdemes elmenteni, amelyik tetszik!
NosaltyVegyem vagy ne (v)egyem?
A gyorsaság és az olcsóbb árfekvés miatt sokan választjuk az utcai ételárusok kínálatát. A NÉBIH összegyűjtötte, mire figyeljünk, ha nem étteremben vásároljuk a napi betevőt.
NosaltyTop 19+1 gyors halas tészta
A minden hétre egy halas étel kampányunkat folytatva most halas tésztákat ajánlunk Nektek. Eszméletlen gyorsan elkészíthetitek őket, feldobva a munkás hétköznapokat!
NosaltyHeti menü: csőben sült húsok szezonális őszkezdő levesekkel
Legyen szó csirkéről vagy sertésről, a csőben sütés mindig jól áll nekik - variáljuk őket sok zöldséggel és sajttal, valamint szezonális levesekkel! Főzzetek velünk!
Nosalty