Két recept, amivel feldolgozhatsz egy egész ananászt

Feldolgozni egy egész gyümölcsöt mindig olyan nagy elégedettséget ébreszt az emberben (bennem legalábbis biztosan), azonban ez nem olyan egyszerű dolog. Főleg egy olyan furcsa, komplex gyümölcs esetében, mint az ananász.

Nem gondolnám, hogy sokan főznek ananásszal: a gyümölcsöt én sem használtam túl sok mindenre. Legalábbis mostanáig. Eddig nálam főleg nyersen szerepelt a konyhában: reggelire ettem zabkása tetején, esetleg ebédre vagy vacsorára valamilyen salátában. Nem gondoltam túl ezen a vonalon, és ez nagy kár volt. Mert, ahogy kiderült számomra, az ananász egy olyan gyümölcs, ami szőröstül-bőröstül hasznosítható.

Az ananászchutney receptjét ITT találod

(Majdnem) az egész ananász hasznosul

Amikor ránézünk egy ananászra, talán nem az az első gondolatunk, hogy „na, ennek minden részét fel fogom használni”. Én legalábbis nem gondoltam erre soha. És akkor mégis hogyan jutottam el odáig, hogy feldolgozzak teljes egészében egyet?

Akkor változott meg minden, amikor megtudtam, hogy lehet az ananász héjából italt készíteni.

Ráadásul egy izgalmasan fűszeres, fermentált italra bukkantam, ami olyan különleges konyhai projektnek hangzott, hogy muszáj voltam kipróbálni. A gyümölcshúsból pedig egyik nagy kedvencemet, chutneyt készítettem.

Pár szót a chutneyról

A chutney tulajdonképpen egy lekvár, de annál mégis fényévekkel több. Egyrészt azért, mert nemcsak gyümölcsökből, hanem zöldségekből (sőt, pusztán zöldfűszerekből) is készülhet, másrészt pedig az ízesítése miatt.

Az ananászchutney receptjét ITT találod

Ugyanis a cukron kívül ecet és végtelen sok fűszer illetve aromás hozzávaló vándorol a fazékba, amikor chutneyt főzünk. Mindezektől kapja karakteres, édes-savanyú ízét, ami néha párosul egy kis tűzzel is.

Ebbe a chutneyba most lilahagyma, chili, gyömbér, kurkuma, mustármag és feketekömény (más néven nigellamag) került.

A héjak is kapnak egy esélyt

Na de mi történt pontosan a héjakkal? Vannak, akik egyszerűen vízbe áztatják pár napig a héjat és a gyümölcs kemény belső részét, és már ez is önmagában elég kellemes, ananászos ízt ad.

Azonban Mexikóban készítenek egy fűszerekkel dúsított, pár napig fermentált italt, ami tepache névre hallgat. Így erre esett a választásom.

A fermentált ananászos üdítő receptjét ITT találod

Persze a gyümölcsöt előtte alaposan megmostam, hiszen ki tudja, mi lehet a héjon. A chutneyfőzés után pedig a levágott külső és a kemény belső egy sterilizált üvegbe kerültek, fahéjas cukorsziruppal és vízzel, így semmi (a szúrós koronát leszámítva) nem veszett kárba a gyümölcsből.

Főzzünk fűszeres ananászchutneyt!

Hozzávalók: 2 ek olaj, 3 db lilahagyma, 1 ek mustármag, 1 ek feketekömény, 1 tk kurkuma, 2 db ananász, 1 db chili, 1 hüvelyknyi gyömbér, 250 g barna cukor, 175 ml almaecet

Az ananászokat alaposan megmossuk, majd szárazra töröljük. A felső koronát kézzel lecsavarjuk, erre nem lesz szükségünk.

A gyümölcsök alját és tetejét levágjuk, majd az így kapott lapos „talpra” állítjuk. Levágjuk a héját, hogy ne veszítsünk túl sokat a gyümölcshúsból, de az apró, göcsörtös részek ne maradjanak rajta.

Az ananászchutney receptjét ITT találod

Az ananászt ujjnyi vastag karikákra vágjuk, és a közepén lévő kemény részt eltávolítjuk. A karikákat felaprítjuk.

A chilit megmossuk és felkarikázzuk. A gyömbért megpucoljuk és lereszeljük. A lilahagymát nagyobb kockákra vágjuk.

Egy nagy lábosban az olajon 3-4 percig megdinszteljük a hagymát, majd hozzáadjuk a fűszereket, a chilit és a gyömbért. Pár percig pirítjuk az egészet, amíg aromás nem lesz az alap.

Ekkor hozzáadjuk a feldarabolt ananászt, a cukrot és az ecetet. Sóval ízesítjük, ízlés szerint. Az egészet nagyjából 1 óra alatt sűrűre főzzük.

A chutneyt sterilizált üvegekbe töltjük, és hagyjuk a pulton kihűlni. Ebből a mennyiségből nagyjából 3 közepes üveg chutney készíthető.

Kanalazd a chutneyt ezek mellé:

Készítsünk fermentált ananászos üdítőt!

Hozzávalók: 2 db ananász héja és kemény belseje, 1 db fahéjrúd, 500 ml víz, 380 g barna cukor

Két alaposan megmosott ananász levágott héját és a kivágott kemény belső részét egy nagy, sterilizált üvegbe tesszük.

A fermentált ananászos üdítő receptjét ITT találod

A cukorból, vízből és fahéjból cukroszirupot főzünk: gyöngyözésig forraljuk, majd hagyjuk langyosra hűlni.

A héjakat felöntjük a cukorsziruppal, és felhúzzuk annyi vízzel, hogy az teljesen ellepje az ananászt. Egy konyharuhával letakarjuk az üveget, és közvetlen napfénytől védett, meleg helyre tesszük.

Hagyjuk fermentálódni az italt 2-4 napig, minden nap egyszer megkeverve. Az ital enyhén habos és opálos lesz. Ne ijedjünk meg a buborékoktól, azok jó jelnek számítanak.

A fermentálás végén szűrjük le az italt, tegyük üvegbe, és tároljuk a hűtőben. Fogyasszuk jéggel, friss ananásszal, esetleg citrommal.

A fermentált ananászos üdítő receptjét ITT találod

Az ananászchutney teljes receptjét itt, a fermentált ananászos üdítő receptjét pedig itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas receptet és ötletet találsz itt:

Címlapról ajánljuk