Amit a szelénről tudni érdemes

Egyre gyakrabban találunk szelénnel dúsított élelmiszereket a polcokon. Nézzük, miért fontos ez a nyomelem számunkra, és hogy juthatunk hozzá!

A szelén, bár csupán nagyon kis mennyiségben van rá szükségünk, nélkülözhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében.

A szelént a növények szervetlen formában a talajból szívják fel és felhasználják szerves molekuláik felépítéséhez. Belőlük táplálkozás útján, már szerves formában kerül az állatok, valamint az ember szervezetébe. Az, hogy elegendő szelént fogyasztunk, több tényezőtől is függ, de elsősorban a talaj szeléntartalmától. Ugyanis a talaj szeléntartalma földrajzi területenként változó: Kínában például alacsony, az USA-ban pl. Dakota és Wyoming államban magas, míg Európa szelénellátottsága közepesnek tekinthető.

Miért van rá szükségünk?

A szelén szervezetünkben általában fehérjék alkotórésze, és számos enzimfolyamatban vesz részt. Fontos szerepet tölt be többek között a DNS-szintézisben, biztosítja a sejtek épségét, szükséges a pajzsmirigy működéséhez, továbbá véd az oxidációs folyamatok során. A szervezetünkben található szelén mennyisége számos betegség lefolyását, és egyes szövődmények kialakulásának kockázatát is befolyásolhatja.

A szelén továbbá hozzájárul:

  • az immunrendszer megfelelő működéséhez;
  • a vírusfertőzések elleni védekezéshez;
  • a sikeres reprodukcióhoz és az ivarszervek egészséges működéséhez;
  • az agy normális működéséhez (ugyanis antioxidáns hatása védi az idegrendszert, hiánya viszont növelheti a depresszió kialakulásának kockázatát);
  • a pajzsmirigy megfelelő működéséhez;
  • a szív és érrendszer egészségének megőrzéséhez, (mivel csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát);
  • a daganatos betegségek megelőzéséhez.

A szelén élettani hatásait napjainkban is kutatják. Ígéretes eredményekről számolnak be a vírusok elleni küzdelemben például HIV- és hepatitisfertőzés esetében, valamint a rákkutatás terén is.

Olvasd el!

A pajzsmirigy túlműködése

Mennyi szelénre van szükségünk?

Amerikai adatok szerint az ajánlott napi beviteli mennyiség 13 éves kor felett 55 μg. Az európai ajánlások - tekintettel a kevés kutatási eredményre - úgynevezett elegendő mennyiséget határoztak meg, ez felnőttek esetében 70μg/nap, amely 85μg/napra nő terhesség és szoptatás idején (EFSA).

A felnőtt emberi szervezet általában mintegy 6 mg szelént tartalmaz, amely a legnagyobb mennyiségben a vázizomrendszerben van jelen, a legnagyobb koncentrációban pedig a májban, a fogzománcban és a körömben mutatható ki.

A szelén mennyiségére a szervezetben vér- és vizeletvizsgálat alapján következtetnek. Ezzel a módszerrel az aktuális szelénellátottság vizsgálható. A hosszú távú szelénbevitelről a haj, illetve a köröm szeléntartalmának meghatározása ad tájékoztatást.

Thai grillezett lazac

Nem vagyok egy nagy halrajongó. Valószínű ennek köszönhető, hogy 200 receptem közül egyik sem tartalmaz semmilyen halat. A tengeri kütyükkel finoman elvagyok, nagy néha leküzdök egy ...

Hogyan juthatunk hozzá?

Európában a különböző élelmiszerek közül a legjobb szelénforrások a tengeri halak, a kagylófélék, a rákok és egyéb tenger gyümölcsei. Tartalmaznak szelént a belsőségek, a húsok és a tejtermékek is. Kapható továbbá számos szelénnel dúsított élelmiszeripari termék, például reggeliző pehely, müzliszelet, kenyér, margarin, gyümölcslé, valamint étrendkiegészítő termékek is.

Fontos azonban azt is tudni, hogy a túlzott szelénbevitel káros. Túladagolása veszélyezteti az idegrendszer, a bőr, a keringés valamint az emésztőrendszer egészségét. Legyünk ezért körültekintőek, és mielőtt magas szeléntartalmú készítményeket fogyasztanánk, konzultáljuk orvossal annak szükségességéről.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...