Az üvegfelületekhez hasonlóan a kerámia tűzhely ápolása is extra körültekintést igényel, az alábbi szakértői tanácsokkal azonban gondoskodhatsz róla, hogy hosszú időn át szép és csillogó maradjon.
Távolítsd el a ráégett ételmaradékokat
Szószmaradék vacsoráról vagy a reggeli palacsinta kifolyt tésztája – érdemes ezeket mielőbb eltávolítani a főzőlap felszínéről. Miután kihűlt a lap, általános tisztítószerrel fújd le, vagy használj olyan természetes anyagokat, mint a szódabikarbóna vagy ecet. Szórd rá a szódabikarbónát, majd egy nedves mikroszálas törlőronggyal súrold át a koszos részt. Ha nagyon makacs a szennyeződés, próbálkozz pár csepp ecet hozzáadásával. A felázott ételmaradékot egy szilikon vagy műanyag spatulával távolítsd el, ezek ugyanis nem sértik meg a lapot.
Miután a nagyobb darabokat eltávolítottad, jöhet a speciális kerámiatisztító. Egy ronggyal törölgesd át a felületet, ahol koszosabb, ott nyomd rá erősebben a rongyot. Egy kis vizet is adhatsz hozzá, ha nagy felülettel kell dolgoznod. Ezután egy száraz ronggyal menj át rajta még egyszer.
Kerüld a nagyon erős tisztítószereket
A makacs szennyeződések arra sarkallhatnak, hogy bevesd a nagyágyút ellenük, azonban óvatosan. A nagyon erős tisztítószerek (például a Mr. Clean Magic Eraser szivacsa) károsíthatja a lap felületét, ami ettől karcossá válhat, ha nem vigyázol eléggé.
A savas tisztítószerek esetében is fontos arra odafigyelni, hogy ne hagyd hosszú ideig a tűzhelyen ezeket – ahogy üvegen, ablakon vagy tükrön se. Ha például ecetet vagy citromlevet használsz, ügyelj rá, hogy jó alaposan lemosd utána azt a részt, ahol használtad, és szárogasd meg egy mikroszálas ronggyal. A savas közegek ugyanis idővel képesek kimarni az üveget, így a kerámia felületet is, amitől az tompa és gyenge lesz.
Cselekedj mielőbb
Kétféle szennyeződést nagyon nehéz leszedni a kerámia felületről, ezért ezeket azonnal el kell távolítanod róla. Az egyik legrosszabb dolog, ami történhet a kerámia tűzhelyeddel, hogy valamilyen cukros massza rátapad. A másik, hogy véletlenül ráteszel egy műanyag tárolót a még forró lapra, és az megolvad a hőtől. Ilyenkor azonnal kapcsold ki, és spatula segítségével távolítsd el a még nem megkeményedett anyagot.
Tartsd tisztán
Ahelyett, hogy ritkán nagy erőbefektetéssel próbálnád tisztán tartani a tűzhelyed, igyekezz rendszeresen tisztítani, mert így sok fejfájást spórolsz meg magadnak. Az esetleg kiloccsant vizet, ételeket azonnal, már főzés közben törölgesd le, hogy ne tudjon megkeményedni, rászáradni a lapra.
A szakemberek a napi tisztítást ajánlják
Először speciális tisztító spray-vel vagy krémmel, esetleg ecettel töröld át a felületet, majd egy puha ronggyal vagy papírtörlővel menj át rajta, végül egy második, száraz ronggyal még egyszer szaladj végig a tűzhelyen. Ezzel biztosíthatod, hogy hosszú ideig konyhád csillogó-villogó éke lesz.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Magyarok fejlesztik a szalámit, amiben nincs hús...na de akkor miből...
Első ránézésre szalámi, kóstolásra azonban igazi, zöldséges ízbomba lesz a SALAdMI, amelyet magyar kutatók fejlesztenek.
NosaltySpórolj! Így készíts otthon színfogó kendőt
Ha te is rengeteget költesz a kis kendőcskére, de nem szeretsz nélküle mosni, akkor mutatjuk, hogyan készíthetsz otthon színfogót, amivel rengeteget spórolhatsz!
NosaltyTényleg megbetegszünk, ha vizes hajjal fekszünk le aludni?
Sokak, akik este mosnak hajat, úgy gondolják, megspórolják a hajszárítást, és lefekszenek aludni vizes tincsekkel. Pedig nem biztos, hogy ez olyan jó ötlet.
NosaltyEzeket a gyakorlatokat végezd, ha enyhíteni akarod a menopauza tüneteit
A változókor semmiképpen sem egyszerű, ezért is érdemes mindent megtenni azért, hogy kicsit enyhítsünk a sokszor igen kellemetlen tüneteken.
Nosalty