A nyári hőségben nincs is jobb egy-két gombóc fagyinál. A legtöbb ember fejében meg sem fordul az, hogy régen mekkora kiváltság volt ez az édesség, és több száz évvel ezelőtt a tehetősebbek is imádták magukat jeges finomságokkal hűsíteni. Az ókori kínaiak például előszeretettel keverték hóval és jéggel a gyümölcsöket, de az édesség a Római Birodalomban is nagy népszerűségnek örvendett. Európábaa 13. században Marco Polo a Távol-Keletről hozta a fagyi ötletét.
Magyarországon a 18. században terjedt el a fogyasztása osztrák közvetítéssel, bár feljegyzések szerint már Mátyás király is nyalhatta a fagyit. Eleinte a gyerekeknek árulták, de később a felnőttek is előszeretettel fogyasztották borral vagy pezsgővel.
Nem vitás, a fagylalt sokáig a gazdagok kiváltsága volt, de az 1900-as évek elején már több szakácskönyvben is szerepelt fagylaltrecept.
A ma ismert ehető tölcsért 1904-ben szabadalmaztatták. Innentől kezdve az utcán is ebben lehetett kapni a fagyit.
Az első fagyigépek kézi hajtásúak voltak. Ezeket általában az inasok, vagy az édességért dolgozni is hajlandó gyerekek hajtották. Később az utcai árusoknál általában két-három ízt lehetett kapni, a vanília mellett az eper már akkoriban is nagyon népszerű volt.
A második világháború alatt sem tört meg a magyarok fogyasztási kedve. Az utcákon fagyizó katonák látványa sem volt ritka.
A második világháborút követően a vesztes oldalon záró olaszokat részben a fagylalt- és jégkrémgyártás fellendülése segítette ki a válságból.
A 60-as években Magyarországon már automatákból lehetett kapni a csavart fagyit, többnyire vaníliás ízesítésben.
A krémfagylaltot már 2 forintért lehetett nyalni. Hihetetlen, igaz?
A rendszerváltás előtti évtizedekben a fagylalt nem számított drága édességnek, a munkásosztály is meg tudta magának vásárolni. A 70-es évek közepén 3 forintért lehetett nyalni egy gombócot.
Talán még ti is emlékeztek, hogy a 80-as években egy gombóc fagyi mindössze 5 forint volt. Ti is ennyiért vettétek?
Ezeket olvastad már?
5 dolog, amire érdemes odafigyelned, ha fagyizni mész
Nyáron szinte naponta vágyunk a hűsítő fagylaltra. Kedvenc finomságunkat a boltban vagy egy fagyizóban is megvásárolhatjuk, ilyenkor nem árt óvatosnak lenni.
NosaltyMeglepő, honnan származik az első fagylalt...és nem Olaszországból!
Biztosan sokan azt hiszik, hogy a fagyi olasz találmány, de ez bizony tévedés. Gyorstalpalónk következik!
NosaltyEzen a helyen a magyarok egyik kedvenc háziállatából készítenek fagyit
Kolumbiában, Peruban és Equadorban szívesen fogyasztanak az emberek tengerimalacot annak magas proteintartalma miatt. Most valaki tengerimalacos fagylaltot kezdett el árulni.
NosaltyEzért nagy átverés az olcsó fagylalt
Vegyszerrel és vízzel felfújt fagyival tömnek minket az olcsó fagyizók. Ne dőljetek be nekik!
Nosalty