A csicsóka gumói a gyökéren növekednek, a külsejük általában világos, a belsejük fehér. A csicsóka gumóinak felszíne barázdált, kinézete a gyömbérhez hasonló. Az íze egyedülálló, hasonlít az articsóka és a burgonya kombinációjához, de egyeseket a gesztenyére is emlékeztet. A zöldség jó C-vitamin- és kiváló vasforrás, és nagy mennyiségben tartalmaz a bél egészségi állapotára ható prebiotikus rostot, inulint. Sokak számára a nagy mennyiségű inulin emésztési kényelmetlenséget okozhat, nem véletlenül terjedt el a zöldségről, hogy fokozza a gázképződést.
A csicsókát ősszel szüretelik. A gyökérzöldséget különféle módon lehet elkészíteni, nyersen is fogyasztható, vékonyra szeletelve, de párolva, főzve, pépesítve vagy pürésítve is fogyasztható, és chipsként is süthetjük. A csicsóka kalóriái elsősorban összetett szénhidrátokból származnak. A zöldség 26 g szénhidrátot tartalmaz csészénként, van benne 2,4 g rostot, ami a napi szükséglet körülbelül 10% -a, és 14 gramm természetes cukor is. Bár úgy tűnik, hogy sok benne a cukor, a 11-es glikémiás terhelése az alacsony, közepes tartományba esik.
A csicsóka jól helyettesíti a burgonyát a cukorbetegségben szenvedőknél. A csicsóka zsírtartalma elhanyagolható. Egy csésze nyers, szeletelt zöldség 3 gramm fehérjét tartalmaz. A csicsókában vannak vitaminok és ásványi anyagok, többek között C-vitamin, B-vitamin, tiamin, niacin, riboflavin, B6, folát, magnézium, kálium, foszfor és vas is található benne. Valójában ez a gyökérzöldség kiváló vasforrás, egy csészényi a napi szükséglet majdnem 30%-át biztosítja.
A csicsóka szerepet játszik a bélműködés szabályozásában. Jó káliumforrás, ami segít szabályozni a vérnyomást, és ellensúlyozni a nátrium negatív hatásait. A csicsóka oldható rostjai hozzájárulhatnak a koleszterinszint csökkentéséhez azáltal, hogy megkötik a koleszterint a vékonybélben. Meggyőző bizonyíték van arra, hogy az oldható rostok hatékonyan csökkentik a rossz koleszterinszintet, ezért az oldható rostokban gazdag élelmiszerek fokozott bevitele fontos része a szív- és érrendszeri egészség elérésének és fenntartásának.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Minden, amit tudni szeretnél az üde kaporról - ne csak...
Tudtad, hogy a kaprot számtalan testi bajra használják a népi gyógyászatban?
Jenei GrétaMajoránna, a szuperfűszer - elmondjuk, hogyan tárold
Tudtad, hogy a legtöbb szakács a szárított majoránnát részesíti előnyben a friss változattal szemben, és ennek oka van?
Jenei GrétaMiért érdemes tárkonnyal fűszerezni az ételeket?
A tárkony zamatos, évelő fűszernövény, amely leginkább az erdélyi, a francia és az angol konyhában népszerű. A főzéshez, sütéshez a francia tárkonyt (Artemisia dracunculus) használjuk.
Jenei GrétaMandarin, a kedvenc téli csemege: ezért jó, ha gyakran eszed
Tudtad, hogy a mandarin az ókori Kínából származik?
Jenei Gréta