- Sétapálca-nyalókák a karácsonyfán
A piros-fehér csíkos nyalókák az angol-szász cukorkakultúra hatására értek el hozzánk is. A cukorkák és nyalókák sokkal egészségtelenebbek, mint a csoki, hiszen a cukros oldat a szánkban a fogaink ősellenségei. A nyalóka és cukorka persze azelőtt is dívott Magyarországon, de a piros-fehér csavart csíkos nyalóka, a candy cane egy újkeletű kedvenc, ami mára megvetette magát a cukrászdákban és a karácsonyfadíszek között is.
- Mézi kalandjai a magyar mézeskalácsok között
Mézi vagy Mézike is belopta magát a szívünkbe. A gingerbread figurák is mézeskalácsok, és míg mi hagyományosan csillagot, szívet, hóembert, harangot, házikót formázunk, Amerikában egy kis piros szájú, vigyorgó figura a sztár: Mézi, a mézeskalács-ember (de emlegetik mézeskalács-fiúként is). Eredetileg egy mesehős, aki a tévedéseiből tanul, és menekül az (igazi) emberek elől. Közel 150 éve bukkant fel nyomtatásban először, és azóta is “él”. Nagy reflektorfényt kapott a Shrek mese egyik hőseként is, az ünnepi asztalokon pedig itthon is egyre gyakoribb szereplő.
- A nem csak hálaadásnapi pulyka
A hálaadás napja kelta hagyományokból táplálkozó, észak-amerikai ünnep, a hozzá kapcsolódó étkezésen a főszereplő pedig az egyben sült pulyka. Megannyi filmen láthattuk az aranybarnára sült (vagy éppen odaégett), tiszteletet parancsoló méretű szárnyast, ami a tengerentúlon nemcsak a hálaadás, hanem a karácsonyi vacsora főfogása is lehet. A méretes sült húsok a magyar néplélekhez is közel állnak, és angol-szász közvetítéssel egyre gyakrabban merül fel itthon is karácsonyi főételként (éttermekben is), habár itthon egyelőre viszonylag kevés helyen kapható felnőtt vagy bébipulyka egyben.
- Áfonyaszósz, a szexi
Mennyi filmben láthattuk a pazarul megterített karácsonyi asztalt, ahogyan egymásnak nyújtják az elegáns kis szószos tálban a szereplők az áfonyaszószt a krumplipüré és a párolt kelbimbó felett. Itthon a tartármártás az egyik alap (a jó öreg pontypatkóhoz), de a magyar karácsonyi asztalra is jól illik a pikáns gyümölcsös mártás.
A hús mellé kínált szószt vörösáfonyából készítik (a skandinávok például tőzegáfonyából), különlegessége, hogy egyszerre édes és fanyarkás, télies fűszerezéssel.
Míg Magyarországon hagyományosan egészen édes kísérőket kapnak a vadhúsok (nem ritkán áfonyadzsemmel szervírozzák), az áfonyaszósz izgalmasabb ízvilágú
- A tojáslikőr nem az öreglányok itala!
Az eggnog, avagy a tojáslikőr is hamisítatlanul angol-szász. Tömény, édes és hizlaló, dehát az ünnepekkor ki számolja! Míg itthon a tojáslikőrnek van egy kis nyugdíjas felhangja, az amerikai karácsonyi asztalokon kortalanul menő. Trükkös jószág, hiszen whiskyalapú, sok tojássárgájával és tejszínnel dúsítva. Olyan, akár egy meleg fűszerezésű karácsonyi édesség, ami csak úgy itatja magát, és a végén a fejünkbe száll.
Szerző: Haranghy Orsi
Címlapkép: Getty
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több karácsonyi tartalom itt: