Manapság egyre többen küzdenek Alzheimer-kórral, mely egy igazán kellemetlen betegség. Szerencsére vannak olyan szokások és étrendi javaslatok, melyek segíthetnek a megelőzésében és a késleltetésében. Egy friss kutatásból például kiderült, hogy a gránátalmában, a dióban és az eperben egy olyan anyag található, amely bizonyos biológiai folyamatok serkentésével védelmet nyújthat az Alzheimer-kór ellen.
Már korábban kiderült, hogy a helytelenül működő mitokondriumok hozzájárulnak az agyban azoknak a káros fehérjelerakódásoknak – az amiloid plakkoknak – a keletkezéséhez, amelyek az Alzheimer-kórt okozzák.
Egy másik tanulmányban nikotinamid-ribozidot adtak alzheimeres egereknek. Az anyag csökkentette a káros amiloid lerakódás mértékét azáltal, hogy fokozta a nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD) nevű metabolikus koenzim termelését.
A jelenlegi tanulmány rávilágított arra, hogy a gránátalmában található urolitin A szintén javítja az agy Alzheimer elleni védekezését.
Az ezzel a vegyülettel kezelt beteg egerek tanulási, emlékezési és szaglási képességei javulni kezdtek. Az urolitin A egy cathepsin Z nevű fehérjére van hatással, mely a jelenlegi ismeretek szerint túlműködik az alzheimeres betegeknél.
Szerencsére az urolitin A könnyedén elérhető, ugyanis megtalálható a gránátalmában, az eperben és a diófélékben is.
A kutatók azonban felhívják a figyelmet arra, hogy egyelőre csak egérkísérletek végeztek a témával kapcsolatban, így egyáltalán nem biztos, hogy ugyanilyen hatást gyakorol az emberi agyra az urolitin A.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasnod: