A baglyos-pacsirtás analógiát folytatva szeretnénk leszögezni: nem akarunk vészmadarak lenni. Viszont tény, hogy egy új tanulmányból, ami az Experimental Physiology folyóiratban jelent meg, kiderült, hogy a későn fekvő-későn kelő típusokra többféle egészségügyi veszély is leselkedik. Az ő esetükben magasabb a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a szívbetegség kockázata is. Ennek pedig több okát is felfedték a kutatók.
A későn fekvő baglyok alapvetően sokkal kevésbé mozgékonyak, mint a korán kelők, alacsonyabb az edzettségi szintjük, és általában kevesebb zsírt égetnek pihenő helyzetben. Emellett náluk nagyobb valószínűséggel jelentkezik inzulinrezisztencia, azaz az izmaiknak több inzulinra van szüksége ahhoz, hogy megkapják a számukra szükséges energiát.
A tanulmány rámutatott: amennyiben az alvás kronotípusa befolyásolja a szervezet inzulinfelhasználását, illetve az anyagcserét, úgy az alvási szokások segíthetnek előre jelezni egyes betegségeket, így az említett szívbetegséget és a 2-es típusú cukorbetegséget.
Jó bizonyíték van arra, hogy a kései alvás összefüggésbe hozható az anyagcsere-, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatával. (...) Számos mechanizmust említenek ennek kapcsán: alvászavar, cirkadián-egyensúlyhiány, kései étkezés, illetve kevesebb reggeli és több éjjeli fénynek való kitettség – ezek pedig mind bizonyítottan befolyásolják az inzulinérzékenységet
– közölte a kutatás nyomán Dr. Phyllis Zee, a chicagói Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának cirkadián és alvásgyógyászati központjának igazgatója, aki neurológiaprofesszorként is tevékenykedik.
A szakértők ugyanakkor egyetértenek abban, hogy a témában további kutatásokra van szükség, hogy megerősítsék az eredményeket. Mindenesetre az éjjeli baglyok, bármilyen veszélyek is leselkedjenek rájuk, aligha tudnak változtatni bevett szokásaikon, illetve azon, hogy a testük mit üzen nekik – mégis: ha az egészségük múlik rajta, talán megpróbálják majd.
Szerző: Szabó Anna
Még több az alvásról: