Hízáshoz vezet, ha megzavarod a biológiai órádat

Ismét bebizonyosodott, mennyire fontos a cirkadián ritmusunk: ha megzavarják, az hosszú távon túlsúlyhoz vezethet.

A Weill Cornell Medicine kutatóinak két tanulmánya szerint a cirkadián óra (a testet és sejtjeit a 24 órás nappal-éjszaka ciklusban tartó rendszer) megzavarása kritikus szerepet játszik a súlygyarapodásban.

Hízáshoz vezet, ha megzavarod a biológiai órádat

A Cell Reports szaklapban megjelent tanulmány szerint a kutatók egérkísérletekkel bizonyították, hogy a glükokortikoid stresszhormonok krónikus felszabadulása, és a normális napi felszabadulási ciklus megzavarása által okozott stressz átmeneti védőmechanizmust vált ki a szervezetben, ami azzal jár, hogy fokozza a zsírsejtek növekedését és az inzulintermelést, miközben csökkenti a plusz cukorszintet a vérben és a zsírszintet a véráramban és a májban.

A Cell Reports-ban publikált tanulmány feltárta, hogy a glükokortikoid stresszhormonok krónikus adagolása és a normális napi felszabadulási ciklus megzavarása által okozott stressz átmeneti védőmechanizmust vált ki egerekben.

Ez a mechanizmus fokozza a zsírsejtek növekedését és az inzulintermelést, miközben csökkenti a felesleges vércukorszintet és a zsírszintet a véráramban és a májban. A második a Proceedings of the National Academies of Sciences folyóiratban megjelent tanulmány azt mutatja, hogy a zsírsejt-prekurzorok az egerek pihenőidejében zsírsejtekké válnak. A tanulmányok azt sugallják, hogy a stressz és más olyan tényezők, amelyek megzavarják a test természetes órájának ritmusát, hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz, a kutatók pedig új megközelítéseket javasolnak az elhízás kezelésére.

Hogy ez mit jelent pontosan?

Azt, hogy ha a krónikus stressz hatással van a stresszel összefüggő hormonok mennyiségének változására, vagyis a glükokortikoidok szokásos napi ingadozásaira, az taccsra vágja a szervezetet. Az első kutatásban egerekbe olyan chipeket ültettek, amelyek folyamatosan adagolták ezeket a stresszhormonokat, a kontrollcsoport szervezete pedig követte a szokásos napi ingadozást. 21 nap alatt a stresszesebb egerek barna- és fehérzsírmennyisége is megduplázódott, és szervezetük inzulinszintje az egekbe szökött annak ellenére, hogy még mindig ugyanazt az egészséges étrendet követték, mint a kontrollegerek.

Meglepő módon úgy tűnt, hogy ezek az anyagcserezavarok „védő hatást” is kifejtenek azáltal, hogy alacsonyan tartják a vércukorszintet, és megakadályozzák a zsír felhalmozódását a vérben vagy a májban. Amikor eltávolították a pelleteket, az anyagcsere-változások gyorsan helyreálltak – azaz amint visszatér a normális stresszhormonszint-ingadozás, a hízékonyság is eltűnik.

A második kutatásban vörös fluoreszcens fehérjét kapcsoltak a fehérjéhez, amely a fontos cirkadián óragének kifejeződését szabályozza, és sárga fluoreszcens fehérjét a peroxiszóma proliferátor aktivált receptor gamma (PPARG) fehérjéhez – ez a bonyolult nevű molekula szabályozza a zsírsejtek termelését. A kutatók ezen két fehérje változását figyelték meg az egereknél úgynevezett zsírsejt-prekurzorokban. A prekurzor egy kiforratlan, éretlen sejt. Számos különböző sejtté alakulhat. Azt találták, hogy az egerek pihenőidejében a cirkadián ritmushoz köthető egyik fehérje gyors növekedést okoz a PPARG termelődésében, és amint a PPARG szintje elér egy bizonyos küszöböt, a prekurzor sejtek elkötelezik magukat, hogy zsírsejtekké válnak. Mindez rövid idő alatt, néhány nap alatt megy végbe.

Az a döntés, hogy a prekurzorsejtek zsírsejtté válnak, gyorsan megtörténik, nagyjából 4 óra alatt. Olyan, mintha egyszerűen átkapcsolnák őket. És ez csak a nap egy bizonyos szakaszában történik meg – figyelmeztettek a kutatók.

A kutatók most azt akarják megfigyelni, hogy a hosszabb stressz fent említett pozitív hatásai hogyan alakulnak ki, illetve azt is, hogy meddig biztonságos az embereket glükokortikoid-kezelés alá vetni – könnyen lehet, hogy ez hosszú távon hízáshoz is vezethet.

Forrásunk volt.


Még több a túlsúlyról:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...