Mutatjuk a legegészségesebb cukoralternatívákat

Ha szeretnénk az egészséges határokon belül maradni, akkor naponta maximum 6-9 teáskanálnyi cukrot fogyaszthatunk el – ám ez nem mindig sikerül, különösen, ha igazán édesszájúak vagyunk. De mi a megoldás ilyenkor?

Nos, a leginkább kézenfekvő megoldás, amit tehetünk, az a helyettesítés: olyan alapanyagokat kell keresnünk, amelyek megállják a helyüket a cukor helyett, de kevésbé egészségtelenek. A finomított cukor ugyanis nemcsak a vércukorszint-ingadozáshoz járul hozzá, de szó szerint függőséget is okoz, gyulladást generál a szervezetben, hosszú távon pedig hozzájárul a súlyfelesleg gyarapodásához.

Ezek a legegészségesebb cukoralternatívák

Ha tehát szeretnénk ezeknek elébe menni, itt az ideje, hogy megtegyünk néhány intézkedést a cukorbevitel csökkentésére. Nézzük, mit tehetünk!

Cukor helyett használjunk gyümölcspürét

Sütés közben az egyik legegészségesebb cukorhelyettesítő a pürésített gyümölcs. Talán nem is gondolnánk, de nagyon könnyű a hozzáadott cukor egy részét – vagy akár az egészet – kicserélni almaszószra, banánpürére vagy akár konzerv sütőtökre, hogy a desszertünk tápértéket és extra ízt kapjon.

És hogy hogyan csináljuk? Adjunk a keverékhez egy csésze pürésített gyümölcsöt minden lecserélt csésze cukor helyett. Arra viszont figyeljünk, hogy ilyen esetben a süteményhez hozzáadott folyadék mennyiségét is csökkenteni kell!

Természetes, ugyanakkor kézenfekvő megoldások

Választhatunk természetes édesítőszereket is, például juharszirupot, agavét vagy mézet. Ezek általában kevésbé feldolgozottak, mint a cukor, illetve tartalmazhatnak ásványi anyagokat, vitaminokat és antioxidánsokat is. Emellett a glikémiás indexük is alacsonyabb, mint a finomított cukornak, így a vércukorszint-emelkedésünk kevésbé lesz kiugró, ha ezeket fogyasztjuk.

Mi a helyzet a kalóriatartalommal?

Fontos kitérni arra, hogy ezek az egészségesebb cukoralternatívák alapvetően kalóriadúsabbak lehetnek, mint a finomított cukor. Például: egy evőkanál méz vagy agavé 63 kalória, egy evőkanál juharszirup 52 kalória, míg egy evőkanál finomított cukor 43 kalória. Tehát ezeket is mértékkel fogyasszuk, de ne feledjük, hogy milyen egészségügyi előnyökkel járnak a finomított cukorhoz képest.

Mesterséges édesítőszerek: igen vagy nem?

A mesterséges édesítőszerek sokak kedvencei, de évek óta aggodalomra adnak okot, mivel a fogyasztásukat különböző egészségügyi problémákkal kapcsolják össze. Egyes tanulmányok azt találták, hogy fogyasztásuk növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Így például az olyan mesterséges szerek, mint a stevia vagy az aszpartám, közel sem biztos, hogy jobb választásnak bizonyulnak, mint a „sima” cukor.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Szaftos vegán brownie

Tej és tojás nélkül is lehet ugyanolyan isteni, csupacsokis, szaftos brownie-t sütni, ráadásul furcsa alapanyagok sem kellenek a dologhoz. Az alábbi egyszerű recept pikk-pakk hozzájuttat ...

Húsmentes retró burger

Ki ne szeretné a strandon vásárolható hatalmas, retró hamburgereket, a maguk megkérdőjelezhető minőségével és magyaros alapanyagaival? Ebből az élményből eddig ki kellett maradnia a ...

Vegán forró csoki

Ha innál egy szuper forró csokit, de kihagynád a tejtermekéket, akkor itt egy szuper vegán verzió. A tejszínhabbal igazi finomság.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...