Benned is felmerült már a kérdés, vajon miért nem emlékszünk álmainkra? Ennek oka nem annyira titokzatos és bonyolult, mint elsőre gondolnánk, de lássuk mire jutottak magyar tudósok az „álomfelejtéssel” kapcsolatban.
Az álom régóta foglalkoztatja az emberiséget, ami nem véletlen, hiszen a színes, élettel teli képeknek sokszor nagyobb jelentőséget tulajdonítunk, mint amekkorát kellene. Már az ókorban megpróbáltak jelentést társítani az álmokhoz, később a pszichoterápiában is kiemelt területté vált.
Valóban életmentő a húsleves, ha betegek vagyunk?
Régóta foglalkoztatja a tudósokat és az embereket is, hogy a húsleves az valóban megoldást jelenthet-e, ha betegek vagyunk. Lássuk, mit mond a tudomány.
Nosalty9 lépcsőfok, amivel a hulladékmentes életmódod új szintekre léphet
Ne feltétlen a műanyagmentes július legyen az apropó, de kiindulásnak tökéletes: kezdd el a zero waste életmódot még ma, ha pedig nem számítasz már kezdőnek, lépkedj tovább a hulladékmentesség felsőbb fokaira, segítünk!
Szász NóriA szörnyű betegség, ami megelőzhető életmódváltással egy magyar kutatás szerint
Egy 98 ikerpár bevonásával végzett kutatás szerint az egészséges életmód akár már gyermekkortól kezdve fontos szerepet játszhat a koszorúér-betegségek elkerülésében.
NosaltyHabár mindenki álmodik, a nagy többségre jellemző, hogy ébredésekor már semmire nem emlékszik, ugyanis agyunk törli az álmokat. Az ELTE kutatói különféle szempontok figyelembevételével vizsgálták meg a jelenség okát, mert valóban meglepő az a számadat, hogy 7-8 órányi alvásból akár 5-öt is álomképekkel töltünk, de semmit nem tudunk felidézni belőle.
Ennek oka, hogy agyunk ezzel készül fel a nappali teendőkre, ezért olyan, mintha egy fajta kímélő funkció lenne.
2023 tavaszán hozta nyilvánosságra a Science Direct szaklapban kutatásának eredményeit Simon Péter és Bódis Róbert az ELTE PPK Alváslaborjának két kutatója, illetve Philippe Peigneux a Brüsszeli Szabadegyetem munkatársa.
Kiindulópontot jelentett, hogy az agy alvás során regenerálódik, ez alapján kezdték meg alvást monitorozó vizsgálataikat. Összegzésükben leírják, hogy az álmodás az agy szerves része alvás közben, és nem mellékterméke, ahogy azt Sigmund Freud és társai korábban vélték.
Még több érdekes olvasnivaló: