Aki szeret sütni, bizonyára nem egyszer dolgozott már almával. A szakirodalom nagyjából 7500 különböző fajta almát különböztet meg egymástól, viszont csak ritka esetben találkozunk olyan almás recepttel, amelyben fajtaspecifikusan le van írva, milyen gyümölcsre lesz szükségünk. Csináljuk Jonagoldból, Idaredből vagy Gálából? Összeszedtük a legismertebb és legnépszerűbb almafajtákat, hogy segíthessünk neked kiválasztani, melyiket kéred a süteményedbe.
Braeburn
Keményebb húsú, édeskés és savanykás ízt jó arányban tartalmazó almafajta, amely bár Új-Zélandról származik, az egész világon kedvelt gyümölcs íze, állaga és nem utolsó sorban tartóssága miatt. Ezt az almát bátran rakhatjuk pitékbe vagy tartokba, főleg akkor, ha kevésbé szeretnénk, hogy a süteményünk túl szaftos, lédús legyen.
Fuji
A viszonylag kevés helyen kapható, mégis ismert japán almafajta süteményekbe és főleg kompótokba kiváló választás, sütés közben nem esik össze, így akár díszítésnek is használhatjuk, nem csak ízfokozónak.
Gála vagy Gala
Szintén Új-Zélandról származó, kevésbé savas, édes és roppanós héjú alma, amely az idő múlásával kásássá válik, inkább ajánlott salátákhoz, kompótba vagy almaszósznak, nem mellesleg kiváló cider készülhet belőle!
Golden
Ez az a sárgás-zöldes héjú, apró fekete pontokkal tarkított alma. Íze viszont nagyon édes, a héja meg egy kicsit vastag. Süteményekbe bármilyen formában ajánljuk, érdemes viszont megpucolnia annak, aki nem szereti a vastag, húsos héjat.
Granny Smith
Ropogós és savanyú, imádjuk, süteménybe viszont nem igazán tesszük, pedig édes almával vegyítve elképesztően finom tud lenni egy jól elkészített pitében. Ha nem is ez kell, hogy legyen a sütemény alapanyaga, egy-egy darabot néha érdemes belecsempészni az almás desszertbe.
Gravenstein alma
A gravensteini alma viszonylag rövid ideig, szeptembertől novemberig található meg a boltok polcain, lédús, nagyon édes, viszont igencsak puha, könnyen ütődő, érzékeny almafajta, így szaftos almás süteményekbe vagy inkább almaszósznak ajánlott, önmagában fogyasztva kevésbé.
Idared
Itthon is nagyon ismert, tartósságáról és finom ízéről ismert alma, amelynek bár roppanós, lédús húsa van, kevésbé jellegzetes az íze. Fahéjas, cukrozott süteményekbe kiváló, mi azonban azt ajánljuk, ha Idaredből készítesz süteményt, mindenképpen ízesítsd a gyümölcsöt, esetleg fele-fele arányban használj egy jellegzetesebb ízű almafajtát is.
Jonagold
A Jonagold a Jonathan és a Golden alma keresztezése, fényes, pirosas-sárgás, roppanós és szaftos almafajta, amit nemcsak magában imádunk enni, de süteményekben is tökéletes. Egyszerre édes és savanykás, jellegzetes íze miatt egészen biztos, hogy ez az alma sosem okoz csalódást!
Jonathan vagy Jonatán
Erős, savanykás, jellegzetes ízű alma, ami csodásan tartja formáját sütés után is. Sajnos egyre kevesebb helyen tűnik fel, mert fája hajlamos a betegségekre, így macerás a termesztése, ráadásul hiába kedvelt gyümölcs itthon savanykás íze miatt, külföldön inkább az édes almák kelendőek.
Nyári alma
Ez a kisméretű, savanykás alma a nyári szezon egyik pitehírnöke, kiváló alapanyaga a süteményeknek. Mivel ez az alma érik meg a leghamarabb, viszonylag rövid a szezonja, ráadásul könnyen kásásodik, de amíg tart, addig nagyon szeretjük pitékbe, rétesekbe rakni.
Starking
Viaszos héjú, piros, hosszúkás alma, íze kevésbé savas, sokkal inkább édes. Süteménybe jól illik, de ha egy kicsit savanykásabb ízre vágysz, érdemes inkább Jonathant vagy Braeburnt használni a sütibe.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezek a praktikák is érdekelhetnek: