Gála, starking, idared – tudd meg, melyik almafajta mire jó

„Az alma valójában egy unalmas gyümölcs, mindig ugyanolyan" – gondolják sokan, de tévednek. Kétségtelen, hogy ez a hétköznapokban leggyakrabban használt gyümölcs, éghajlatunkon remekül terem, és fogyasztjuk is nagy mennyiségben, ez mégsem jelenti azt, hogy ne lenne rendkívül változatos nemcsak az elkészítése, hanem már maga az alapanyag is. Lássuk, melyik fajta mire való!

Almából ugyanis van megannyi fajta, ezek pedig nemcsak esztétikailag, hanem ízükben, állagukban és beltartalmi értékeikben is nagy változatosságot mutatnak. Vannak, akik úgy gondolják, nincs olyan, hogy valaki nem szereti az almát, egyszerűen csak nem evett még olyan változatot, ami ízlene neki. Az évszázados almanemesítési folyamatok során kialakultak a különböző éghajlatokon jól termeszthető fajták, szelektálták és keresztezték az almafajtákat aszerint, hogy milyen típusú ételeket vagy italokat készítenek belőlük, de van olyan almafajta is, amit még azon gyomorbetegek is fogyaszthatnak, akiknek szinte semmilyen savas gyümölcsöt nem szabad enniük. Most bemutatjuk az itthon legelterjedtebb fajtákat, és hogy melyik milyen ételek elkészítésére a legjobb.

Idared

Egy amerikai almafajta, rendkívül jól tárolható, épp ezért a legelterjedtebbek közé tartozik. Előnye, hogy nemcsak sokáig friss marad, hanem íze is nagyon kellemes, mégsem túl jellegzetes, és nem is túl savas. Ha mindennap almát csomagolnánk a nem túl gyümölcsszerető gyereknek, ő jó választás lehet.

Mivel bőlevű, nem kásás fajtáról van szó, nagyon jól lehet vele sütni, az élelmiszeriparban is az Idared a süteménykészítés egyik leggyakrabban használt almafajtája.

Gála

Szintén rendkívül elterjedt és kedvelt fajta, jellegzetes, cirmos, sárgás-pirosas színezetéről ismerhető fel. Aromás, édes húsú, fajta. Kerülhet salátába, de főzésre is nagyon alkalmas, készülhet belőle almaszósz, és az itthon kedvelt fajtájú pitéhez is tökéletes választás. Az Idaredhez hasonlóan a Gála is hosszan eltartható fajta, ha nem is szinte egy éven át, mint az Idared. Húsa sokáig roppanós marad, de ez az az almafajta, amely, ha elkezd megpuhulni, hamar kásássá válik.

Jonagold

Ennek az almafajtának a héja általában sárgászöld, sokszor piros csíkozású, héja viaszos, jól szállítható fajta. A Jonatán és Golden fajták találkozásából született, egészen nagyra gyümölcsöket hozó fajta. Ennek a fajtának a húsa nemcsak illatában aromás, hanem ízében is nagyon kellemes, kiváló gyümölcslé készíthető belőle. Inkább savanykás, mint édes.

Granny Smith

Ez a harsogóan kemény és jellegzetesen savanykás ízű alma nem elsősorban főzésre, sütésre alkalmas, a legjobb ha nyersen fogyasztjuk és salátákba használjuk, ott remekül érvényesül a frissessége, fanyarsága.

Granny Smith

Starking

Ez az egyik legkönnyebben felismerhető almafajta: egységesen piros szín, viaszosan csillogó héj és megnyúlt forma jellemzi, a gyümölcs alja olyan, mintha lábai lennének, vannak, akik a műanyagpalackok aljára asszociálnak róla.

Íze kellemesen édes, aromás, viszont kifejezetten kásás állagú, nyersen vagy szereti valaki, vagy nem.

Az biztos, hogy remek püré készíthető belőle babáknak, már nyersen is, mert könnyen reszelhető, és minden olyan ételben jól használható, ahol az alma sűrítő jellege hasznos: szószokban, krémekben, levesekben.

Golden

Szintén nagyon elterjedt, itthon kedvelt fajta. Félig érett állapotában is kellemes és fogyasztható, ekkor még savanykásabb, keményebb húsú, zöld színű. Édesen aromás illatú, finom gyümölcs, amely az érési folyamat végére besárgul, és még édesebb lesz. Roppanóssága ellenére is még épp kellemesen kásás, könnyen harapható fajta, amiből remek sütemények készíthetők. Egyszerre alkalmas egy pite és egy almaszósz elkészítéséhez is.

Pink Lady

Pink Lady

Speciális almafajta, amely már fogyasztói árával is jelzi különlegességét: lényegesen többe kerül a társainál. Ennek oka nemcsak a beltartalmi értékeiben keresendő: mert bár valóban nagyon kellemes az íze, szinte mindenki, aki kóstolja szereti, mert egy nagyon finom, édes fajtáról van szó, hanem azért is, mert ez az almafajta, amelynek a neve gyakorlatilag egy márkát is jelöl. A Pink Ladyt Ausztráliában nemesítették, és a ’90-es évek elején levédették a nevét, azaz csak olyanok termeszthetik és kereskedhetnek vele, akik a nemesítő vállalat klubjának tagjai.

Egyébként ez az az almafajta, amelynek marketingje szerint a gyomorbetegségben szenvedők és savas ételektől eltiltott emberek is bátran ehetnek.

És valóban, egy olyan fajtáról van szó, amelynek íze rendkívül édes, lédús, egyáltalán nem savas.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Gáspár Beával, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több gyümölcs itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk