Allergiára, darázscsípésre, csalánkiütésre, torokkaparásra – kalcium. Ez régóta alkalmazott módszer hazánkban. Dr. Nagy Adrienne, a Rózsakert Medical Center allergológusa elmondja, jó ötlet-e a kalcium allergiás tünetek esetén.
Kalcium: szilárd csontok, megfelelő izom- és idegműködés
A kalcium nélkülözhetetlen ásványi anyag az emberi szervezet számára. Fontos szerepe van a csontok szilárdságának biztosításában, az idegek és izmok ideális működésében és a véralvadásban is. Felnőttek számára a napi javasolt kalciumbeviteli érték 800 mg. Kiváló kalciumforrásnak számítanak a tejtermékek, a spenót, a brokkoli, a füge, a tofu, a lazac, a makréla és a szardínia.
Allergiára is jó?
Magyarországon régóta él az a tévhit, hogy a kalcium enyhíti az allergiás reakciót, tüneteket. Ha valakit megcsíp egy darázs, előszeretettel használjuk az allergiás roham megelőzésére, ha csalánkiütések jelennek meg valakin, akkor is megfelelő kezelésnek gondoljuk. Tudományosan sajnos semmi nem bizonyítja, hogy ilyenkor helyesen cselekszünk, sőt! Súlyos allergiás reakciók esetén veszélyes is lehet, mert ilyenkor minden perc számít: amíg beadjuk a kalciumot és annak hatására várunk, az érintett bele is halhat az allergiás rohamba. Ezért ha rovarcsípés után gombócérzést, nyelési vagy légzési nehézséget, rekedtséget tapasztalunk, ájulás, hasmenés vagy hányás jelentkezik, hívjunk azonnal mentőt.
Miért használ mégis bizonyos esetekben?
Az allergiás reakciók hullámzó lefolyásúak, nem minden esetben súlyosak és akár maguktól is gyógyulhatnak. Tehát előfordulhat, hogy kalciumot veszünk be és utána enyhülnek vagy teljesen megszűnnek a tünetek, de nem bizonyított, hogy ez a kalciumnak köszönhető.
Mi a megoldás?
Enyhe allergiás tünetekre a vény nélkül kapható antihisztamin-tartalmú készítmények (tabletta, szirup, szemcsepp, orrcsepp, gél) megfelelőek. Fontos, hogy ezeket valóban csak enyhe tünetek esetén alkalmazzuk és ilyenkor is kérjük ki szakorvos véleményét. Ha valamilyen étel vagy rovarcsípés után allergiás tüneteket észlelünk, mindenképp vizsgáltassuk ki magunkat egy allergológussal. Súlyos allergiás reakciónál pedig azonnal mentőt kell hívni.
Akkor mégis mire jó a kalcium?
Kalciumhiányos állapotban és bizonyos betegségek, például csontritkulás, tejfehérje allergia miatt tartott hosszú tejmentes diéta esetén. Figyeljünk rá, hogy a kalcium túladagolható, ezért az előírt mennyiségnél ne szedjünk többet és az adagokkal kapcsolatban kérjük ki orvos véleményét. A kalciumtúladagolás izomfájdalmakat, hastáji fájdalmat okozhat és a hosszú távon, túl nagy adag kalciumtartalmú étrend kiegészítőket szedőknél vesekövek is jelentkezhetnek.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Közeleg a kullancsszezon, ideje felkészülni!
Nemsokára indul a kullancsszezon: milyen veszélyeket rejt magában a kullancscsípés és hogyan védekezhetünk ellene?
Rózsakert Medical CenterHogyan neveljünk egészséges gyerekeket? A gyermekgyógyász tanácsai
Tudatos szülőnek tartod magad? Szeretnéd, hogy gyermeked egészségesen nőjön fel? Olvass tovább, elmondjuk, mire figyelj!
Rózsakert Medical Center3+1 gyakorlati tipp napszemüveg-vásárláshoz
Szemünk egészségének érdekében nem mindegy, hogy milyen napszemüveget viselünk.
Rózsakert Medical CenterTudj meg mindent a refluxról!
Hazánkban minden 10. embert érintő betegség, amelynek tünetei sajnos nem mindig egyértelműen beazonosíthatóak. Ismerjük meg a refluxbetegséget!
Rózsakert Medical Centercímlapfotó: 123rf