Az alkoholfogyasztás egyik kellemetlen velejárója a macskajaj. Egy hosszúra nyúlt este után úgy érezheti az ember, hogy képtelen kikelni az ágyból. A fejfájás, a szédülés és a hányinger csak néhány a számos tünet közül, amit ilyenkor tapasztalhatunk. De hogyan és miért van hatással az alkoholfogyasztás az emésztésünkre?
Katt a képre!
Így borítja fel az emésztésedet az alkoholfogyasztás
Hasmenés
Az alkoholfogyasztás felgyorsítja a bélműködést, a széklet gyorsabban halad át a beleken, mint normál esetben, a felesleges folyadéknak nincs ideje felszívódni a bélfalon, így másnaposan gyakran tapasztalhatunk hasmenést. Emellett az alkohol felborítja a bélflóra egyensúlyát, növelheti az irritációt és a gyulladást okozó baktériumok arányát a bélben, így hosszú távon is negatívan hat az emésztőrendszerre.
Puffadás
A bélflóra egyensúlya mellett a cukrok, szénhidrátok felszívódását is megbolygatja az alkoholfogyasztás. Ez a bélben élő gombák összetételének megváltozásához is vezet. A rendszeres italozás a candida nevű élesztőgomba elszaporodását okozza. A candida túl nagy mennyiségben fáradékonyságot, emésztési zavarokat és krónikus puffadást okozhat.
Reflux
Az alkohol ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, amely normális esetben megakadályozza, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe áramoljon. Épp ezért ivás után nagyobb valószínűséggel tapasztalhatunk gyomorégést, refluxot. Időnként szinte mindenki tapasztal gyomorégést, azonban a túl gyakori és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás krónikus refluxot is okozhat.
Még több egészség: