Alaplé: túl a cérnametélten, avagy ízelítő a levesbetétek világából

Egy jól eltalált, finom grízgombóc vagy májgaluska a legegyszerűbb levest is kategóriákkal feljebb repíti, ez nem is kérdés. De mi alapján választunk levesbetétet, milyen levesbe mit illik tenni, és egyáltalán mi a fontosabb, a leves vagy a belevaló?

Általánosságban elmondhatjuk, hogy ritkán eszünk üres levest, legalább a velefőtt zöldségek és/vagy húsok beleszoktak kerülni, de többnyire cérnametéltet vagy valamilyen más, lisztalapú belevalót is főzünk bele. A levesbetéteknek azonban rengeteg fajtája létezik, hiszen más-más illik a különféle levesekbe.

Az, hogy mihez, mit eszünk, sok tényezőtől függ, de nagyon lecsupaszítva a kérdést, a végén a funkció marad: mennyire lenne tartalmas nélküle a leves, illetve mennyire épül a leves, mint fogás, a betét köré. Ezek alapján két fő kategóriára bonthatjuk a leveseket és a levesbetéteket: levesbetét-központú levesekre, illetve univerzálisabb passzoló levesbevalókra. Na de lássuk a legismertebbeket!

Univerzális levesbetétek:

Száraztészták, friss házi tészták, galuskák, nokedlik. Ezek azok, amiket zöldség és húslevesekbe főzünk, céljuk elsődlegesen a leves tartalmasabbá tétele, sűrítése. Elkészítésükkel kapcsolatban két fő iskola létezik: az egyik közvetlenül a levesbe főzi, a másik külön edényben készíti el. Előbbi mellett szól a gyorsaság, mint érv, viszont számolni kell vele, hogy a levesbetétek jó részéből keményítő is kifő, ami hatással lehet a leves sűrűségére és ízére. Szóval ha kezdők vagyunk, mindenképpen érdemes külön kifőzni a levesbevaló tésztafélét.

Száraztészták:

  • Cérnametélt, eperlevél, rizstészta, gyűszűtészta, tarhonya, csipetke, stb.
  • Általában húsleveshez vagy tartalmasabb, ragusabb zöldséglevesekhez használjuk
  • Érdemes őket külön főzni, így a levest sem forraljuk feleslegesen, nem ázik szét a tészta a maradékban, a diétázók és a levesbetétet nem szeretőknek (igen, ilyen ember is van) pedig nem kell kerülgetniük.

Házi, friss tészták:

  • Csipetke, galuska, gombóc, görcs, 
  • Tojás, liszt és víz különböző arányú keverékei, eltérő keménységre gyúrva
  • Zöldséglevesek sztárjai, tartalmasak, ízesek, de belesimulnak a levesbe
  • Közvetlenül a levesbe szokás szaggatni, kifőzni őket, de nyugodtan megfőzhetjük külön is

Reflektorfényben a levesbetét

Szemben az előző kategóriával, ezek azok a levesek, melyeknél a levesbetét főszereplő, és nem csak egy alkotóelem. Sőt, sokszor a levest is magáról a levesbetétről nevetik el, gondoljunk csak a májgombóclevesre, a tortellinilevesre, a batyulevesre vagy a grízgombóclevesre. Ezekhez sokszor csak zöldségalaplére van szükség, főzni lehet egybe vagy külön is, viszont nagyon fontos a megfelelő állag, különben szétesik.

Gombócok: 

  • Nagyon tartalmassá teszik a levest, jellemzően eleve eköré épül a fogás
  • Méretre lehetnek nagyobban vagy kisebbek is
  • Fontos, hogy megfelelő állagúra gyúrjuk, különben túl kemény lesz vagy szétfő
  • Alapanyagra többféle lehet, általában erről nevezzük el: grízgombóc, húsgombóc, zsemlegombóc,  burgonyagombóc, stb.

Töltött tészták:

  • Talán ezek a leghangsúlyosabb fajta levesbetétek, szinte mindig ezek köré épül a leves
  • Számos konyhának megvan a saját, híres töltött tésztás levese: tortellini en brodo az olaszoknál, a lengyelek híres céklalevese töltött batyuval vagy épp a kínaiak wonton levese 
  • Persze ezeken túl is számtalan féle-fajta levesbetéttel találkozhatunk, a krémlevesek feltéteiről nem is beszélve. Főzhetünk levesbe rizst, csurgathatunk bele tojást, vagy kínálhatjuk palacsintatésztával, a lista tényleg hosszú.

Nézd meg az Alaplé korábbi részeit is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek