Alaplé: így főzz könnyedén húslevest – gyorstalpaló kezdőknek és haladóknak

Vasárnapi húslevest főzni kész életművészet, tökéletesen elkészíteni pedig igényel némi rutint. De nem feltétlenül kell túlkomplikálni a levesfőzést: néhány egyszerű trükkel már egészen egyszerűen is ízletes húsos levest pattinthatunk össze, ami remek bemelegítés az aranysárga, zsírpettyes húslevesek világa felé vezető úton.

Ha a húslevesre gondolunk, önkéntelenül is anyáink, nagyanyáink tökéletes vasárnapi levese jelenik meg lelki szemeink előtt. Ennek nyilván jó oka van, ugyanakkor teljesen kezdőként is érdemes belevágni a húslevesfőzésbe. Most elárulunk pár ügyes praktikát és taktikát, amitől a legegyszerűbb húsleves is szuper lesz!

Ismerd a húsaid!

Először is, döntsük el, milyen húsból és/vagy csontból készítjük a levest. Ez egyrészt meghatározza a főzés hosszát, másrészt a leves stílusát is (ha csak csontból főzzük, az gyakorlatilag az alaplé). Hazánkban leggyakrabban csirkéből készül a húsleves, de disznóból és marhából is hasonlóan sokan főzik. 

A húslevest főzhetjük csak csontból, csontból és húsból vagy csontos húsból is. Bármilyen állat mellett is döntünk, mindig érdemes csontosabb, porcosabb, bőrösebb részeket belefőzni, a sovány húst hagyjuk meg máskorra. Ennek egyik oka, hogy az ezekből távozó zsír és kollagén adja a legjobb ízeket, másfelől pedig ezeket nem lehet túlfőzni, szemben a sovány hússal. Plusz egyfajta zero waste gesztus is, mert ezek a leeső részek különben a legtöbb esetben a kukában végeznék. 

Pro tipp: süssük elő a csontokat, így még több ízt szabadíthatunk fel belőlük. Sőt, akár magasabb cukortartalmú zöldségeket is piríthatunk mellé, egészen mennyei lesz tőle a végeredmény.

Na, de lássuk, melyik húsnak melyik részeit érdemes felhasználni, és mennyi főzési időre van szükségük:

  • csirke: farhát, comb, szárny, nyak, vagyis a csontos-porcos részek. 2-3 óra főzés elég neki.
  • sertés: karaj vagy tarjacsont, kocsonya esetén pedig köröm és fej is mehet bele. 3-4 órát egészen nyugodtan rotyoghat.
  • marha: lapocka, oldalas, lábszár, ezekkel nem tévedünk. Ne rettenjünk el attól sem, hogy 5-6 órát gyöngyöztessük.

Ne hagyjuk ki a zöldségeket sem

Ahogy egy jó zöldséglevesbe, úgy a húslevesbe is mehet egy-egy darab sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller vagy karalábé. A lényeg, hogy a zöldségek a hús tömegének maximum a felét adják ki, így biztosítva, hogy a hús íze domináljon a levesben.

Táfelspicc

Ha marhahúslevest készítek, mindig megadom a módját. Többféle húst, velős csontot főzök az alaplébe. Most úgy gondoltam, kipróbálom Ferenc József kedvencét a Táfelspitz-et. ...

Flädlesuppe, a sváb palacsintaleves

A Flädlesuppe egy tradicionális sváb húsleves, aminek különlegességét a betétként tálalt, palacsintaszerű tészta adja - ezért is nevezzük magyarul palacsintalevesnek is. Ikertestvére ...

Nem tökéletes karantén-húsleves

Hogy mitől nem tökéletes a karantén-húsleves? Hát például attól, hogy szinte tuti nincs hozzá otthon minden, amit máskor beleraksz. Ebbe például nem jutott petrezselyemzöld, ez van. Meg ...

Az íze és a színe végett mehet bele egy-egy szem paprika és paradicsom, fűszernek pedig egész bors, vöröshagyma, fokhagyma, zellerzöld és petrezselyem dukál hozzá. Sózni viszont érdemes a vége felé, amikor már látjuk a lé mennyiségét, de a legjobb, ha több adagban sózunk.

Mire figyeljünk főzéskor

A főzést a hússal, hagymákkal és a fűszerekkel (mínusz a só) indítsuk, ezeket mindenképpen hideg vízbe tegyük fel főni. Alapszabály, hogy a húslevest tilos forralni, a forralás ugyanis szétszedi az izomszöveteket, és roncsolja a fehérjét, ami zavaros levest eredményez. Helyette gyöngyöztessük a levest, ez az a forrás előtti pont, amikor már remeg a folyadék felszíne, apró légbuborékok is megjelennek, de még épp nem forr.

Ezután a fázis után sokan leöntik az első főzővizet, szerintünk ez azonban húsfüggő, és többnyire nem szükséges. A habozás kérdése szintén kardinális és megosztó a rutinos levesfőzők szemében: az egyik tábor a lehabozásra szavaz, mondván hogy a habbal a káros dolgok távoznak és zavarossá teszik a levest, míg a másik oldal arra esküszik, hogy a habban vannak a legjobb ízek.

Akár habozunk, akár nem, a zöldségeket akkor adjuk hozzá, amikor a hús már félpuha. Ne hagyjuk szétfőni a zöldségeket, éppen ezért érdemes minden egyben vagy nagyobb darabokba vágva a leveshez adni. Ez a leves áttetszőségén is sokat segít. A fogyasztásra szánt zöldségeket tálalás előtt karikázzuk-kockázzuk-szeleteljük tetszés szerint.

Egyébként ha mindent tökéletesen csinálunk, könnyen előfordulhat, hogy semmiféle átszűrésre nincs is szükségünk. A késznek ítélt levest mindössze hagyjuk egy kicsit ülepedni hagyni, hogy a finom törmelék lesüllyedhessen az edény aljára, és teljesen tiszta levet kanalazhassunk. Ha kicsit zavarosabbra sikerült volna, akkor egy szűrő és egy gézlap csodákra képes. Egyébként meg az íze az, ami igazán számít. 

Ha hűtőben tárolnánk a levest, mindig hagyjuk előtte teljesen kihűlni, különben megromolhat. Ha van maradék levünk, jégkockatartóban vagy kisebb edénykékbe kiporciózva fagyasszuk is le, nagyszerű “leveskocka” lesz szószokhoz, mártásokhoz, krémlevesekhez.

Húsleves egyszerűbben

Mint említettük, nem csak a zsírpettyes, aranyló húsleves az egyetlen húsleves a világon. Végső soron, ha valamilyen levesbe hús kerül, az máris húsleves, nem igaz? Persze ez nyilván túlzás így, az viszont igaz, hogy ha nagyon bizonytalanok vagytok, érdemes lehet egyszerűbb, húsos levesekkel kezdeni a főzést.

Mexikói húsleves kukorica salsával

Egyszerű, de nagyszerű leves, ami van olyan jó, mint amit rendelni szoktunk, ráadásul gyorsan elkészíthető. Próbáljátok ki mindenképpen, különösen ha annyira imádjátok a koriandert, ...

Ezeket érdemes a hagyma és a hús némi zsiradékon való lepirításával kezdeni. A hús lehet nagyobb darabokban vagy kockázva is, csak arra figyeljünk, nehogy túlfőzzük. Ha már a húst kifehérítettük, jöhetnek rá a zöldségek - itt nincs alapszabály, abszolút a leves karaktere dönti el, mi áll jó neki. Egy jó tárkonyos-tejfölös raguba szuper lehet például a szárzeller vagy a gomba, míg egy mexikói stílusú verzióba nyugodtan tehetünk kaliforniai paprikát, kukoricát, vagy akár babot. Ami fontos, hogy a zöldségek méretét igazítsuk a húséhoz: se a szétfőtt zöldség, se a túlfőtt és megkeményedett hús nem a szívünk csücske.

A húst és a zöldséget aztán vízzel vagy alaplével is felönthetjük, majd gyöngyöztetve puhára főzünk mindent. Az ilyen leveseknél általában azon se kell stresszelni, hogy tökéletesen áttetsző legyen, mert úgyis kerül bele mindenféle zöldség, rántás, sőt, akár tejfölös vagy más tejtermékes habarás is.


Nézd meg az Alaplé korábbi részeit is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...