Alaplé 2.évad: minden, amit a halfilézésről tudni akartál

A Nosalty és a CompactTv közös sorozatának második évadában a leggyakoribb hústípusokkal foglalkozunk. Csirke, disznó marha – pipa! Nem maradt más hátra, mint a halak. Lássuk, mit érdemes tudni az előkészítésükről!

Mi, magyarok ugyan sokkal kevesebb halat fogyasztunk, mint kellene, de van pár halfajta, ami így is ismerős legtöbbünk számára. Lazac, ponty, durbincs, pisztráng, harcsa – a legtöbbet már kóstoltuk ilyen-olyan formában.

Halak esetén legalább olyan fontos a frissesség, mint bármilyen másik húsnál. A friss hal kellemesen óceánillatú, a szeme tiszta, a húsa feszes és ruganyos, a kopoltyúk pedig mélyvörösek. Ha ezek valamelyike nem stimmel, nehogy megvegyük!

Bár halvásárláskor többnyire tisztított, belsőségek nélküli halakkal találkozunk, filézni mindenképpen érdemes megtanulnunk. Filézéskor először egy filéző késsel végigvágjuk a halat hosszában a szálkák, vagyis a gerinc egyik oldalán. A húst fokozatosan lefejtjük a csontról, mindig egy-egy vágással többet szabadítva fel. A leoperált szeletből halszálkacsipesz segítségével kiszedjük a benne maradt szálkákat, és már sütésre készek is vagyunk.

Egészben sült pisztráng

Ha valami egyszerűt és könnyedet készítenénk az ünnepekre, ez az egészben sült pisztráng tökéletes választás lehet. Csodálatosan passzol salátához, krumplikörethez és ...

Karácsonyi vegyes halászlé

Szegedi vagy bajai, gyufatésztával vagy kenyérrel, passzírozva vagy hagyományosan, patkóval vagy harcsafilével...  Megannyi lehetőség, rengeteg elkészítési forma, de egy valami ...

Praktikus lehet még megtanulni a pillangófilézést, vagyis amikor egy egész halat (pl. durbincsot) hosszában kettévágunk és kifilézünk úgy, hogy középen viszont egyben marad. Ehhez először egy filéző ollóval alul szétvágjuk a halfejet, majd késsel a hal hasát is végigvágjuk a gerinc egyik oldalán. Ezután fordítunk a halon egy negyedet, és a másik oldalán is leválasztjuk a húst a csontról. Kész is a pillangóforma!

A lazac abból a szempontból különleges eset, hogy ezzel filéként is akár egész nagy darabban találkozhatunk. Persze nemcsak maga a lazac méretes, de a szálkái is sokkal nagyobbak a legtöbb halénál, így még fontosabb, hogy mind kiszedjük. Futtassuk végig az ujjainkat a húson, így érezni fogjuk, hol van benne szálka, amit aztán csipesszel gyerekjáték eltávolítani. Nagyobb darab lazacnál érdemes levágni a has felőli, zsírosabb részt, mielőtt keresztben elkezdenénk kisebb filédarabokra vágni. Akkor sem kell aggódnunk, ha meg is kell nyúznunk a halat: a késsel csak vágjunk be picit a bőr és a hús közé, majd kézzel húzzuk le a bőrét – alkaredzésnek is remek gyakorlat. A bőr nélküli halat már egészen hajszálvékonyra is szeletelhetjük.

Wellington lazac

Bár elsőre komplikált ételnek gondolnánk, valójában roppant egyszerű Wellington lazacot készíteni. Ráadásul nagyszerű ünnepi fogás is lehet belőle, a karácsonyi asztal dísze, ami ...

A legnehezebb feladat, ha nekünk is kell kibelezni a halat. Ha még a pikkelyek is rajta vannak, akkor először egy éles késsel tisztítsuk meg, majd jöhet a has felvágása. A halakat érdemes nem túl mélyen bevágva felnyitni, mert a belsőségeket nem szeretnénk megsérteni, jobb egyben kivenni őket. Amikor a hal már mondhatni üres, vágjuk le a fejét, majd irdaljuk be a hal két oldalát. Végül tetszés szerint filézhetjük, vagy felszeletelhetjük keresztben is, ha mondjuk pontypatkóra vágyunk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Nézd meg az Alaplé korábbi részeit is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...