Akár a hűtőben, akár a kamrában, akár a konyhapulton tároljuk az alábbi élelmiszereket, oda kell figyelnünk arra, hogy ne kerüljenek egymás mellé. Ennek többféle oka is van, például az egyes élelmiszereken található kórokozók, vagy éppen az etiléngáz, amit némely gyümölcs folyamatosan kibocsát magából. Nézzük, mire érdemes figyelni!
Nyers hús és zöldségek
Élelmiszerbiztonsági okokból a nyers húst ne tegyük a friss zöldségek mellé!
A nem megfelelően hőkezelt hús ugyanis kórokozókat tartalmazhat, és ha olyan zöldséggel érintkezik, amit nyersen fogyasztunk, ezek a baktériumok továbbterjedhetnek – még akkor is, ha alaposan megmossuk a zöldséget.
Tartsuk a nyers húst a csomagolásában a hűtő egyik polcán, szükség esetén plusz műanyag zacskóban, hogy elkerüljük a szivárgást.
Almák és hagymák
Történt már olyan, hogy beleharaptál egy almába, és úgy érezted, hogy egy kicsit „hagymás” íze van? Valószínűleg azért történt, mert túl közel tároltad a hagymafélékhez. Az almák és körték, ha vöröshagymával vagy más hagymafélékkel – például fokhagymával vagy póréhagymával – érintkeznek, átvehetik azok ízét, amitől később már nem lehet megszabadulni.
Sárgarépa és alma
A sárgarépa is híres az illatfelszívási képességéről, ezért célszerű távol tartani az etilént kibocsátó alapanyagoktól, például az almáktól, amelyek közismerten átadják ízüket a közelükben elhelyezett zöldségeknek és gyümölcsöknek. Inkább tartsuk a sárgarépát más gyökérzöldségek, például cékla vagy édesburgonya mellett a hűtőben, messze az almáktól. Ez utóbbiak kerüljenek inkább külön terménytároló fiókba.
Füge és káposzta
Bár itthon kevésbé jellemző a fügefogyasztás, bizony Magyarországon is képes megteremni ez a gyümölcs, így egyre több háztartásban jelenik meg.
Ha nekünk is van egy fügefánk, nem árt tudni, hogy a gyümölcs érzékeny és rövid élettartamú, még akkor is, ha hűtőben tároljuk. És mivel etilént bocsát ki, nem kedvez más alapanyagoknak, például a káposztaféléknek.
A káposztát ideális esetben fóliába csomagolva tároljuk a hűtőben, hogy megőrizzük a nedvességtartalmát, különösen, ha már felvágtuk. A fügék számára pedig egy sekély tányér a legjobb, hiszen így levegőzhetnek.
Gomba és fokhagyma
Bár a gomba és a fokhagyma nagyon jól működik együtt az ételekben, általában jó ötlet távol tartani őket egymástól a hűtőben.
A gombafélék ugyanis könnyen magukba szívják az ízeket és illatokat, így az erőteljes fokhagyma közelsége kellemetlen ízt, illetve illatot adhat nekik.
Az is fontos, hogy a gombákat ne a hűtő zöldséges fiókjában tartsuk, mivel a nedvesség miatt gyorsan megromolhat, megpenészedhet. Inkább tegyük papírzacskóba, és egy szellős tárolóban tartsuk a hűtő középső részében.
Banán és avokádó
Tartsuk távol a banánt és az avokádót egymástól, kivéve ha gyorsítani szeretnénk az avokádó érési folyamatát. Ilyenkor ha egy zacskóban összezárjuk őket, egy banán – vagy alma, azaz etilént kibocsátó gyümölcs – természetes módon segíthet gyorsítani az avokádó érését.
Még több izgalmas cikk erre: