A cukrászat nem egy megengedő műfaj. No, jó, egy bizonyos pontig. Ezt a pontot általában az egyszerű kevert piskóták jelentik, amelyek hozzávalólistája ugyan kötött, mégis lehet annyira rugalmas, hogy egy-két apró alapanyagcserét elvégezzünk rajta. Azonban még ezeknél az alaptésztáknál is óvatossággal kell eljárnunk – nem is beszélve az összes többi süteményről. A legjobb az lesz, ha vak kísérletezgetés helyett inkább megtanuljuk, mely alapanyagcserék működnek, és melyeket érdemes elkerülni. Most ez utóbbi kategóriáról lesz szó, jöjjenek a párosok!
Nézd meg galériánkban a nem ajánlott alapanyagcseréket:
6 alapanyagcsere, ami jónak tűnik, mégis elrontja a süteményed
Tejföl – Joghurt
A két tejtermék ugyan hasonlónak tűnhet, azonban több szempontból is eltérőek: a tejföl zsírosabb és édesebb, míg a joghurt „vizesebb” és aromája karakteresen savanykás. Ne cserélgessük őket, ha nem muszáj, már csak azért se, mert nem egyenes arányban átválthatóak (100 gramm tejföl mást tesz a masszánkkal, mint 100 g joghurt).
Finomliszt – Teljes kiőrlésű liszt
Mihez kezdjünk, ha pont kifogyott otthon a liszt, vagy épp csak 15 deka hiányzik a recepthez? A legjobb válasz erre egy boltkör, és semmiképp sem az egyik otthon megtalálható, „alternatív” lisztféle használata. A teljes kiőrlésű ugyanis sokkal több nedvességet szív magába (ettől kiszáradhatnak egyes tészták), ráadásul a benne lévő, durvább szemcsék miatt sem alkalmas cukrászati célokra. Nagyon maximum brownie-t süssünk vele, abban még képes megbújni.
Sütőpor – Szódabikarbóna
A funkciójuk hasonló, azonban a működésük eltér: a szódabikarbónának ugyanis egy savas hozzávalóra van szüksége ahhoz, hogy kifejtse térfogatnövelő hatását – ennek hiányában a tészta nem lesz olyan levegős, légies. Mindig azt szórjuk a tálba, amit a recept kér!
Citromhéj – citromlé
Citromízt többféleképpen is adhatunk az édességeinknek, azonban, ha süteménytésztákról van szó, inkább maradjunk a gyümölcs héjánál. Ezt sokkal egyszerűbben elkeverhetjük a masszában, ráadásul az aromája is átütőbb. Ha helyette citromlevet használnánk, számolnunk kéne az extra folyadékmennyiséggel (már egy kevés is galibát okozhat) illetve a megemelkedett savassággal is. A citromlevet tartsuk meg krémekhez, mázakhoz.
Cukor – porcukor
Végül pár szó az édesítésről: logikusnak tűnhet a kristálycukrot porral kiváltani, azonban a süteménynek kimondottan a szemcsés állagra van szüksége ahhoz, hogy a megfelelő „szerkezete” kialakuljon. A porcukor könnyebben olvad, ráadásul más fokú édességet ad, ha azonos mennyiségben használjuk (100 gramm porcukor nem feleltethető meg 100 gramm kristálycukornak). A probléma kifordítva is ugyanolyan: ha a máz vagy az omlós linzer receptje porcukrot ír, ne tegyünk a helyébe kristályt.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több süteménysütési tipp és trükk: