Akkor most mégsem kell lehabozni a húslevest?

Anyukánk és nagymamánk tuti lehabozza a hétvégi húslevest. "Máskülönben zavaros lesz" - mondják. De tényleg így van? Nyomoztunk kicsit. 

Húslevest gyakran készítünk a szerkesztőségből. Van köztünk, aki anyaként, a családnak főzi a húslevesek húslevesét - a marhacsontból és -húsból, hosszú órákig lassú tűzön gyöngyöző, szigorúan aranysárga marhahúslevest. És persze vannak a csirkehúslevesesek, ami jóval gyorsabb, olcsóbb is, sokunk pedig még pluszban ázsiai irányba is elviszi a receptet, és például chilivel, gyömbérrel, szójaszósszal bonyolít.

NA DE MOST AKKOR MI IS VAN A LEHABOZÁSSAL?

A hab nem más, mint kicsapódott fehérje. Akkor jelenik meg, ha a húst hideg vízbe teszik, majd főzni kezdik, így a húsban lévő fehérjék és ásványi sók a vízbe jutnak.

Az ominózus HAB

1. A NEMHABOZÓK

"értékes tápanyagok mennek kárba", illetve "felesleges"

A legutóbbi csirkefarhátas-szárnyas-zöldséges húslevesemnél egy valaha szakácsképző középsulit kijárt kedves ismerősöm felszólalt, miszerint - bár ők is így tanulták - , szerinte simán kihagyható, mert "csak" esztétikailag fontos, viszont cserébe csomó tápanyag és fűszer megy a levesbe (haha), ha leszűrjük a habot - ő simán belekeveri, és hagyja leülepedni az aljára. Ezt a véleményt egyébként nem egy netes háziasszony-vélemény is megerősítette.

"Újabban nem szokás lehabozni, amikor először felforrt, hogy az értékes fehérjét ne dobjuk ki. Leülepszik a leves aljára, így a levesünk nem lesz zavaros." (háztartasitippek.hu)

"Abban az esetben, ha a húst közvetlenül forrásban lévő vízbe tesszük, ezek az anyagok mind a húsban maradnak, viszont ekkor maga a húsleves kevésbé lesz ízekben gazdag." (bidista.com)

"Sosem habozom le a levest. Az én jól bevált egyéni gyakorlatom az, hogy a levescsontot főzés előtt órákig áztatom, ill. többször cserélem a hideg vizet /3szor biztosan/."(Nosalty- mithogyan.hu)

(*Valóban, ha mondjuk petrezselyemmel, más zöldfűszerrel, esetleg sáfránnyal stb. ízesítünk, míg a leves fő, a hab lemeregetésekor elég sok megy kárba + a zsiradék egy része.)

2. a KÖZTES CSOPORT

Aki különbséget tesz marha-és csirkehúsleves közt - a marhát lehabozza, a csirkét nem feltétlen, mondván, a marhacsontokból sokkal masszívabb, csúnyább hab képződik.

Receptjeitekből:

Marhahúsleves

Krúdy-t olvasok éppen, a 'Szinbád gyermekkorá'-t, nyelek nagyokat, amikor a húsleves kerül szóba, nem ritkán - mit mondjak. Alig vártam, hogy legyen méltó alkalom egy valódi ...

3. a HABOZÓK

"csak így lesz szép a levesünk"

Nem haboztunk (bocsánat), felhívtuk egyik kolleginánk jó barátját, Bereznay Tamás séfet, aki éppen több szakácstársával együtt tartózkodott egy helyiségben (nincsenek véletlenek) és megkérdeztük, mit gondol: nem volt vita, mindenki lehabozáspárti volt. Mert hogy akkor lesz tiszta, aranyló, gyöngyöző, nem zavaros a leves. PONT.Bónusz bennfentes infó Tamástól: a fűszerek egybentartását a pro szakácsok már kis fűszerzsákkal oldják meg, amit a végén kiemelnek, sőt, a franciák állítólag egy hosszában kettévágott póréhagyma belső "csónakszerű részébe hajtogatják a fűszereket, és belefőzik a levesbe. És milyen jól teszik.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...