Ajvár, a legjobb dolog, ami a kápiapaprikával történhet

Míg Erdélyben a padlizsánkrém és a zakuszka uralja a nyár végi, ősz eleji befőzéseket, addig a Balkánon végtelen mennyiségű ajvárt készítenek a húsos, érett és édes (kápia)paprikából. Ezt az itthon is igen kedvelt finomságot te is gyorsan kivitelezheted, érdemes betárazni belőle télire.

A hagyományosan faszénen sült húsok mellé a balkáni vidékeken kínált köretek és saláták mellett feltűnik évszázadok óta egy olyan ízletes krém, más néven zöldséglekvár, amit a nyár végével nagy mennyiségben lehet készíteni, és nagyszerűen tartósítható: üvegekbe zárva a téli hónapokban is a nyár zamatait, ízeit és nem utolsó sorban vitaminjait kínálja nekünk. Az ajvár hagyományosan paprikából, padlizsánból és fokhagymából készülő, főzött mártás, amelyet húsok és saláták mellé kínálnak, de ehetjük egyszerűen kenyérre kenve, sajtok kísérőjeként, szendvicsalapként és különböző krémek plusz ízesítőjeként is.

Az egyik legjobb dolog, ami a paprikával történhet – készíts ajvárt télire!

A paprikától függően készülhet édes és csípős változatban, a kész ajvárt gyakran lazítják majonézzel vagy joghurttal, és készítenek belőle lazább mártást húsos ételek mellé. Szerbiában olyannyira kedvelt és elterjedt finomság, hogy állandó kiegészítőként kerül az asztalra, mint nálunk a só, bors és pirospaprika, az ételekben is gyakran szerepel összetevőként.

Ajvárreceptből legalább annyifélét találunk, mint itthon a lecsóból, minden térségnek és családnak megvan a maga  elkészítési módja, épp ezért arányokról és kőbe vésett hozzávalókról csak korlátozottan érdemes beszélni.

Annyi biztos, hogy elmaradhatatlan alkotóeleme, a piros (sokszor kápia) paprika, és sokszor a padlizsán, emellett a legtöbben tesznek a krémbe fokhagymát is, sőt, a paradicsom, a vöröshagyma, a cukkini is sok receptben megjelenik.

Isteni a füstös sült kápiapaprika!

Fontos azonban, hogy nem lecsót készítünk, tehát a hozzávalókat, a paprikát és a padlizsánt faszenes grillen vagy sütőben egyben süssük meg, majd a megsült héjukat eltávolítva tegyük késes robotgépbe. Vannak, akik a hagymát olajon dinsztelik, mások azt is sütőben sütik meg, megint mások csak fokhagymát adnak a krémhez, és kihagyják a vöröshagymát a receptből.

A lényeg, hogy a sült zöldségeket daráljuk krémesre, majd sóval, borssal, esetleg kevés borecettel, balzsamecettel ízesítsük.

Vannak, akik nem kedvelik a teljesen pépes, krémes állagot, és inkább a rusztikusra hagyják, ők a sült zöldségeket elég, ha csak apróra vágják, és csak a főzéssel és kevergetéssel érik el a krémes állagot.

Ajvár

A padlizsánkrémhez hasonlóan az ajvár tekintetében is igaz: ahány ház, annyiféle készítési mód. Létezik padlizsános változata, olyan is, amibe a hagymák dinsztelve kerülnek, van ahol ...

Ajváros tekercs

Látványra nagyon mutatós, szerettem volna feltétlen kipróbálni, ám elkészítése nehezebbnek bizonyult, mint gondoltam.

Ajvár ahogy Évi néni készíti

Eredetileg az utolsó három alapanyag nem szerepel az autentikus ajvár receptben, hanem ecetet tesznek bele, de nekem ilyen hangulatom volt és nem bántam meg, hogy így készítettem, hiszen ezek ...

A pikáns krémet ezután üvegekbe töltve és dunsztolva jó időre tartósíthatjuk is. Sokfelé változik az is, hogy mennyire lesz fűszeres és sós a kész krémünk: vannak, akik kedvelik a tiszta, paprikás, zöldséges ízt, és alig-alig sóznak, mások legalább annyira tartják fontosnak, hogy jó sós is legyen a krémjük amellett, hogy intenzíven zöldségízű is. Egyéni ízlés kérdése a dolog, az biztos, hogy minél inkább érződnek a mártásban a paprika és padlizsán nyári, napérlelte ízei, annál élvezetesebb lesz egy téli estén felnyitni egy-egy üveggel a házi ajvárunkból, és egyszerűen csak kenyérre kenve vagy sült húsok, zöldségek mellé eszegetve felidézni a nyári forró napokat.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tipp és trükk vár rád:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...