Agyhártyagyulladás: megéri a védőoltás!

Ritka, de nagyon veszélyes betegség az agyhártyagyulladás. Érdemes megismerni ezt a betegséget és még inkább érdemes megelőzni!

Az elmúlt napokban két súlyos agyhártyagyulladásos eset sokkolta az országot. A nagyon ritka, de sokszor halálos Neisseria Meningitidis baktérium okozta agyhártyagyulladásról és az ezt kivédő oltásokról dr. Jókay Kingát, a Rózsakert Medical Center gyermekgyógyászát kérdeztük.

Az agyhártyagyulladás kialakulásáért vírusok, baktériumok és bizonyos esetekben gombák is felelősek lehetnek. A hírekben bemutatott eseteket a Neisseria Meningitidis baktérium okozta. Rossz hír, hogy a betegség hirtelen jelentkezik és jelentős százalékban halállal végződik. Jó hír, hogy védőoltással megelőzhető. A Neisseria Meningitidisből több törzs létezik: A, B, C, Y és W-135. Magyarországon a B törzs a leggyakoribb.

dr. Jókay Kinga, a Rózsakert Medical Center gyermekgyógyásza

Ritka betegség - ezért nem oltatunk

A kezdeti tünetek nagyon általánosak, ezért a diagnózis felállítása nehéz. A beteg az első rosszullét után akár pár órával belehalhat a fertőzésbe. Mivel a betegség nagyon ritka – Magyarországon évente mindössze 40-50 esetet jelentenek – a szülők sokszor úgy gondolják, hogy a drága védőoltást nem éri meg beadatni a kisgyermeknek. Az idősebb gyerekeknél a legtöbb szülőben már fel sem merül a védőoltás szükségessége, pedig a kisgyerekek mellett a 15-21 év közöttiek számítanak a legveszélyeztetettebb korcsoportnak.

Általános tünetek, súlyos szövődmények

A fertőzés a levegőbe tüsszentett vagy köhögött, baktériumokat tartalmazó apró nyálcseppek belélegzésével terjed és 24-48 óra alatt végzetes lehet. A kezdeti tünetek alapján nem egyértelmű a diagnózis, mire a jellemző tarkómerevség jelentkezik, már nagy a baj. Ennél a betegségnél is igaz, hogy minél hamarabb felismerik és elkezdik az antibiotikumos kezelést, annál jobb a prognózis, annál könnyebben kezelhető. A szövődmények sajnos nagyon súlyosak lehetnek.

A fertőzés főként az alábbi két korosztályt veszélyezteti:

  1. csecsemők és 2 év alatti kisgyermekek,
  2. 15-21 éves fiatalok.

A betegség tünetei

  • Hirtelen rosszullét
  • Erős, csillapíthatatlan fejfájás
  • Hányás
  • Magas, 39-40 fokos láz
  • Levertség, aluszékonyság
  • Tudatzavar
  • Súlyos állapotban tarkómerevség
  • Lilás foltok a testen, főleg a boka környékén.

Lehetséges szövődmények

  • Süketség
  • Értelmi fogyatékosság
  • Idegrendszeri károsodások
  • Ujjak és lábujjak autoamputációja

A védőoltás drága, de hasznos

Az agyhártyagyulladás elleni oltás a legtöbb embernek akkor jut eszébe, ha távoli országokba utazik. Magyarországon valóban nem gyakori a fertőzés, de súlyos, életre szóló szövődményeket okozhat, sok esetben halálhoz vezethet.

A kéthónapos kort betöltött kisgyermekek számára ajánlott, de nem kötelező a Meningitis C törzse elleni védőoltás. Ez jelenleg államilag támogatott, januártól várhatóan ingyenessé válik.

12 hónapos kor felett már beadható a kombinált Meningitis ACWY oltás is. 2013-ban piacra dobták a Meningitis B elleni védőoltás sorozatot is, amit 2 hónapos kor felett lehet beadatni, de akár felnőtt korban is meggondolandó. Fiataloknál főleg azoknak ajánlott, akik zárt közösségben élnek (például kollégium, katonaság, vagy sátortábor egy fesztiválon). Ezért a védőoltásért egyelőre teljes árat kell fizetni.

A védőoltás tehát kisgyermekek és tinédzserek számára mindenképpen ajánlott. Bár a betegség ritka, a halálos kimenetel és a súlyos szövődmények miatt jobb felkészülni ellene, még akkor is, ha ehhez sajnos mélyen a pénztárcánkba kell nyúlni.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...