Jobban jár az agyad, ha így osztod el napközben az ételeket

Milliószor megcáfolták már, hogy hülyeség a mondás, miszerint ha hat óra után vacsorázunk, hízni fogunk. Ennek ellenére igenis számít, hogy milyen időközönként mit eszik az ember.

Viszonylag hamar sikerült rájönni, hogy az olyan mítoszok, mint hogy este 6 után már nem szabad enni, ha nem akarunk hízni, csak városi legendák. Ezért a kutatások nagy része inkább az ételek minőségére, mint az időzítésre koncentrált - pedig utóbbi is nagyon fontos, még akkor is, ha nem pont úgy, ahogyan az este 6 órás szabály mondja.

Az agyunknak jót tehet, ha jól osztjuk el napközben az ételeket

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint világszerte körülbelül 55 millió ember szenved demenciában, és évente 10 millió új esetet diagnosztizálnak. Mivel a világ népessége öregszik – az idősek aránya folyamatosan növekszik –, a WHO becslései szerint 2030-ra 78 millió embernek lesz demenciája, 2050-re pedig 139 millió fog ettől szenvedni.

Miben számít az étkezés időzítése?

Egy friss kutatás most azt vizsgálta, hogy az energiabevitel és az étkezés időzítése milyen hatással van a kognitív képességekre. Az eredmények azt mutatják, hogy napi három kiegyensúlyozott étkezés jobb kognitív funkciókkal jár, összehasonlítva a teljes energiabevitel más, kevésbé egyenletes elosztású módjaival.

Sőt, megerősíti azt, amit már régóta tudunk:

a reggeli kihagyása egészségtelen, ezúttal ugyanis az derült ki, hogy gyorsabb kognitív hanyatlással és rosszabb mentális képességekkel jár együtt.

A Life Metabolism szaklapban megjelent tanulmány szerint 3342 ember adatai alapján kimondható, hogy az egyenletesen elosztott energiabevitel a legmegfelelőbb: a kutatás során ezek az emberek a reggeli során a napi kalóriájuk 28,5%-át, az ebéd során 36,3%-át. a vacsora során pedig 33,8 %-át fogyasztották el. Figyelembe vették azt is, ha valaki nagyon túlsúlyos volt, ha valaki kihagyta a reggelit, illetve ha valaki a nassolásra koncentrált.

Egyedül a reggeli kihagyása járt együtt kognitív hanyatlással, a többinél nem figyeltek meg ilyesmit. 

Mindegyik eltolódott energiabevitel azonban alacsonyabb szintű kognitív funkcióval járt együtt. A kutatók szerint ezek az eredmények egyértelműen mutatják, hogy az egyenlően elosztott étkezések támogatják a rövid távú kognitív egészséget:

vagyis, ha jól eszel, akkor a nap folyamán jobban jár majd az agyad.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...