Adalékanyagok a kolbászfélékben, amiket jobb kerülni – Olvasd el a címkét!

Mi az, ami kell, hogy legyen egy kolbászban vagy szalámiban, és mi az, amit inkább kerülj el?

kolbászt találni a boltban valódi kihívást jelent, hiszen ennél a terméknél is ugyanaz a helyzet, mint más, hosszú idő alatt készülő készítménynél: az idő és a türelem meghálálja magát. De persze nem ez az egyetlen baj, hiszen a gyártók jócskán igyekeznek spórolni is a befektetett anyagon, nem csak a türelmük szűkös.

Az eszményi összetevők

Hús, zsír, szalonna, fűszerek, fokhagyma, némi só, füstölés és idő - ennyi kellene az igazi kolbászhoz. A kolbász azonban a hagyományos eljárások során sokat veszít eredeti súlyából: egy kilónyi kolbászhoz körülbelül másfél kilónyi húsra van szükség. Ezt a veszteséget az ipari kolbászoknál igyekeznek tömegnövelőkkel pótolni, hogy egy kiló húsból egy kiló kolbászuk lehessen.

A legtöbb adalékanyagot mégis az idővel való spórolás miatt teszik a termékbe, ezért kerül bele pácsó, ízfokozó, tartósítószer - amikre a hagyományos eljárással füstölt kolbásznak nincs szüksége, hiszen a füstölés maga tartósít is, és az ízért is felelős.

A túl sok só

A legnagyobb baj a bolti kolbászokkal egyszerre egészségügyi és élvezeti kérdés: a túlzott mennyiségű só. A felgyorsított érlelési időt sok sóval kompenzálják, amitől a kolbászok gyakran élvezhetetlenül, torokmaróan sósak lesznek, és már egy kis mennyiség is megdobja a napi sóbevitelt.

A pácsó, ami megbetegítheti az emésztőrendszert

A nátrium-nitrit (E250), amelyet főként húsfélék tartósítására, de legfőképpen pirosas színük megőrzésére használnak, nagy mennyiségben mérgező lehet. A pácsó tartósítás céljából kerül az ételbe. Azért keverik a húshoz, hogy megelőzzék az esetleges baktériumok, spórák és mikróbák szaporodását és az ezek elfogyasztása során veszélyes mérgezések kialakulását. Sokan feltételeznek összefüggéseket a túlzott nitritbevitel és bélrendszeri, emésztőrendszeri daganatos megbetegedések kialakulása között.

Mértékkel!

Éppen ezért szabályozzák, mennyi az a napi adag, amennyinek még biztosan semmilyen negatív hatása nincs. Az itt olvasható korábbi cikkünkben a Nébih szakértője azt nyilatkozta, hogy a megengedett mennyiségben használt nitritek és nitrátok a tudomány jelenlegi állása szerint nem okoznak semmilyen egészségügyi problémát.

Ezt olvastad már?

Hogyan vásárolj párizsit? Adalékanyagok, amiket jobb kerülni

Szalámi

Nátrium-nitrit még a legjobb szalámikban is van, bármilyen drága is legyen, kivéve azokat a ritka termékeket, amelyeket kifejezetten ellátnak az “adalékanyag-mentes” jelzővel. Vagy ezeket szerezzük be, vagy igazán gondosan igyekszünk rá odafigyelni, hogy naponta csak keveset együnk ezekből a típusú termékekből. Érdemes észben tartani, hogy ezek a nagy mennyiségben nem egészséges adalékok sokféle alapanyagban felbukkanhatnak, azt kell figyelnünk, hogy összesen mennyi feldolgozott húsipari terméket eszünk egész nap.

Szalámis-pepperonis pizza

Házilag pizzát készíteni egyáltalán nem olyan nagy ördöngösség, mint amilyennek sokan hiszik. Kicsit ugyan időigényes, de a végeredmény egészen biztosan kárpótolni fog a befektetett ...

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via, via és via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...