A zsírban oldódó A-vitamin elengedhetetlen a megfelelő látáshoz, és kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében. Emellett fontos a megfelelő növekedéshez és fejlődéshez, a bőr egészségéhez, valamint számos szervünket segíti, hogy jól tudjanak funkcionálni, így például a szívet és a tüdőt. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy miből érdemes pótolni az A-vitamint, és hogy milyen tünetek utalhatnak arra, hogy túl keveset fogyasztunk belőle.
Az ajánlott napi A-vitamin-bevitel 700 és 900 mikrogramm között mozog, előbbit a nők, utóbbit a férfiak számára ajánlják, de szoptató nők esetében 1300 mikrogramm a javasolt adag. Csak hogy szemléltessük, fél édesburgonyában nagyjából 700 mikrogramm A-vitamin van, egy mangóban 110, míg 5 szem aszalt sárgabarackban 63 mikrogramm.
Melyek a legjobb ételek, ha A-vitamint szeretnénk bevinni?
Az édesburgonya, a mangó és a spenót fogyasztása remek módja annak, hogy A-vitamint vigyünk be a szervezetünkbe. A tojás is egy könnyen elérhető módja, hogy egyszerre fehérjével és A-vitaminnal is ellássuk a testünket. Emellett a lazac is kitűnő választás, és persze a répa, amiről mindenki tudja, hogy jót tesz a szem egészségének (a főtt répában lévő vitamint a szervezet könnyebben megemészti, de nyersen sem lősz mellé, ha répát ropogtatsz).
Összességében a sötét zöld leveles zöldségekben, valamint a sárga színű gyümölcsökben és zöldségekben találunk nagyobb mennyiségű A-vitamint.
Milyen tüneteknél gyanakodj A-vitamin-hiányra?
Száraz bőr
Ha hiányt szenvedsz A-vitaminban, az azt jelenti, hogy a bőröd nem juthat hozzá egy kulcsfontosságú tápanyaghoz, amely pedig a külső védőrétegünk egészségének fenntartásához nélkülözhetetlen. Ebből kifolyólag a tünetek között jelentkezhet a száraz, hámló bőr.
Gyenge immunrendszer
Az A-vitamin kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében. Ha pedig nem rendelkezel elegendő mennyiséggel ebből a tápanyagból, az azt eredményezheti, hogy az immunrendszered kevésbé fog helyt állni a külső- és belső veszélyekkel szemben.
Problémákat tapasztalhatsz a szemeddel kapcsolatban
A szemszárazság és az éjszakai vakság egyaránt összefügg az A-vitaminhiánnyal (természetesen az utóbbi ennek az állapotnak egy szélsőséges esete). Ha valaki szemszárazsággal küzd, a megfelelő A-vitamin bevitele jobb hosszú távú megoldást jelenthet, mint a szemcseppek használata, persze azon túl, hogy konzultálunk orvossal a probléma okáról és kezeléséről.
A sebek és vágások nem gyógyulnak be
Az A-vitamin szerepet játszik a kollagénszintézisben, az egészséges bőrhöz pedig szükségünk van a kollagéntermelésre.
Az A-vitamin a szervezet megfelelő fehérje-, cink- és C-vitamin- ellátottsága mellett kulcsszerepet játszhat a sebgyógyulásban.
Szükség van táplálékkiegészítőre?
Alapvetően a legjobb, ha az ember az elfogyasztott ételekből viszi be a szükséges tápanyagokat, de ennek hiányában ajánlott a kiegészítők szedése. Viszont, mivel egy zsírban oldódó vitaminról van szó, túlzásba sem kell esni, mivel túlterheltjük a szervezetünket, ami szintén kockázatokkal jár. Érdemes tehát először szakértővel konzultálni!
Még több vitamin: