Omlós tészta és sós, krémes töltelék...ki tudna ellenállni a franciák egyik legnépszerűbb fogásának? Ez a quiche, amit rengetegféleképp készítenek, esznek húsosan és zöldségekkel teli, üde, tavaszi zöldséggel könnyebre hangolva, de a téli, mélyebb ízű változatok is ugyanolyan finomak. Húsvétra tojással, sonkával ajánljuk!
A tészta egyszerű
Ennek a nagyszerű sós pitének a titka egyrészt az egyszerűségében rejlik: a tésztát nem szabad túlgondolni, akkor a legfinomabb, ha egy faék egyszerűségű omlós tésztát gyúrunk: 20 deka liszthez adunk 12 deka vajat, sót és hat evőkanál jéghideg vizet. A hozzávalókat késes robotgéppel összekeverjük, majd legalább egy órára hűtőbe tesszük. Akkor lesz a tésztánk igazán omlós, ha egyrészt gyorsan dolgozunk – ebben segíthet a robotgép – , és ha hagyunk kellő időt, hogy újra megdermedjen a vaj. A hűtés után tehát, mikor kinyújtjuk a tésztát, majd a piteformába nyomkodjuk, és villával alaposan megszurkáljuk, szánjunk időt arra, hogy újra le tudjon hűlni, tegyük a mélyhűtőbe, és míg a tölteléket elkészítjük maradjon is ott.
Elősütni vagy nem?
Az omlós pitetészták sikerének másik titka, hogy az ember elősüti őket. Tehát nem a nyers tésztára öntjük a tölteléket, hanem elővesszük a fagyasztóból, és tizenöt percig 190 fokon elősütjük. Ez után kerül csak rá a nedves töltelék, így nem ázik el a tészta, és garantáltan omlós marad.
Mivel készülhet?
A quiche lelkét klasszikusan a tejszín és a tojás csodás keveréke alkotja, ez tartja össze a tölteléket, amelyet például sonkával, spenóttal, vagy akár cukkinivel, vagy más zöldségekkel és sok sajttal gazdagítanak. A variációk száma gyakorlatilag végtelen, és mindenki saját ízlésére szabható. A szabályok is megengedőbbek: a receptek többsége 3 tojást és 2 deci tejszínt ír elő, mások több tojást tesznek bele, és így levegősebb, már-már felfújtra hasonlító lesz a végeredmény. Érdemes kísérletezni, hogy kinek mi jön be, a lényeg, hogy egy sűrű, gazdag masszába kerüljön majd a töltelék, amit típusától függően kell előkészítenünk. Ha például friss tavaszi zöldségekkel, spenóttal, brokkolirózsákkal agy spárgával dolgozunk, nem szükséges sütés előtt megpárolni őket.
A keményebb zöldségeket pároljuk meg előre
De ha sütőtökkel, céklával vagy más keményebb zöldséggel töltjük meg a tésztát, elő kell őket egy kicsit sütni. A hagyma, fokhagyma vagy a borsó szintén olyan zöldségek, amik tökéletesen át tudnak sülni a tésztával együtt, nem kell őket előre megfőzni. A legtöbb quiche-nek csak jót tesz, ha reszelünk bele valamilyen karakteres sajtot, és nem fukarkodunk a frissen őrölt borssal sem.
Van vegán, mindenmentes változat is?
Igen! Nem muszáj tejszínnel, tejjel és tojással készíteni a tölteléket. Ugyanígy, ha valaki nem ehet vajat, készítheti margarinnal is a tésztát. A töltelékben pedig használjon nyugodtan növényi tejszínt és tejet, a tojás pedig nagyszerűen helyettesíthető csicseriliszttel: 3-4 evőkanálnyi belőle szépen összetartja majd az ételt.
Ha pedig a sajt is kerülendő élelmiszer, kerülhet bele növényi sajt és sörélesztő pehely is, ami nemcsak iszonyú egészséges, hanem igazi, mély, gazdag ízt ad majd az ételnek.
Ha még több húsvéti tartalomra vágynál: