A szájmaszkok a légszennyezés ellen is védhetnek

A légszennyezés nagyon komoly egészségügyi kockázat, szerencsére a kötelezően hordandó maszkok most egy kicsit enyhíthetnek az egészségügyi következményein.

Lassan már annak is fogy a türelme a maszkhasználattal kapcsolatban, aki egész évben viszonylag jól viselte a dolgot – pláne akkor kezdi az embert egy kicsit stresszelni a helyzet, ha tudatosul benne, hogy bizony még hónapokig, vagy akár évekig velünk marad a használata. A valóság azonban az, hogy a maszkok tényleg hatékonyak a fertőzés lassításában, és nemcsak ebben – bizonyos fajtájuk még a légszennyezést is hatékonyan kiszűrheti. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) jelentése alapján az Európai Unióban nyolc halálesetből egy a különféle szennyezésekhez köthető. A levegő- és zajszennyezésnek, a rossz minőségű víznek és a vegyi anyagoknak való kitettség az összes halálozás 13 százalékáért felelős.

Ha a környezeti levegőszennyezésről beszélünk, vagyis arról a szennyezésről, amit a gyárak vagy az autók bocsátanak ki magukból, akkor az N95-ös szájmaszkok tökéletes védelmet nyújthatnak – persze nem szűrnek ki minden egyes szennyeződés-részecskét, de szignifikánsan képesek csökkenteni a belélegzett mennyiséget. Az olcsóbb változatok azonban, amelyek a koronavírus-fertőzés esélyének csökkentésére jók, a légszennyezés ellen kevésbé védenek.  Ez azonban nem azt jelenti, hogy teljesen haszontalanok. Egy 2016-os tanulmány szerint felfognak valamennyit a szennyeződésből, viszont hamis biztonságérzetet okoznak, emiatt pedig az emberek nem kerülik az olyan területeket, ahol magasabb a szennyezettség (például az építkezéseket).

Az alapvető probléma a szövetmaszkokkal és az orvosi maszkokkal egyébként az, hogy nem illeszkednek megfelelően az arcra, ezért a szennyeződések bekerülhetnek a maszk alá. Légszennyezési szempontból érdekes, de az orvosi maszkok jobb megoldást jelentenek, mint a szövetmaszkok, ez pedig az anyagukból és a szövetszálak sűrűségéből fakad. Az azonban biztos, hogy a koronavírus elleni védekezés szempontjából, valamint a légszennyezettség ellen bármilyen maszk jobb, mint a semmilyen – éppen ezért ajánlják a szakemberek, hogy mindenki olyan gyakran viselje, amennyire csak bírja.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Stuth-Nagy Niki

Címlapról ajánljuk

További cikkek