A szájmaszkok a légszennyezés ellen is védhetnek

A légszennyezés nagyon komoly egészségügyi kockázat, szerencsére a kötelezően hordandó maszkok most egy kicsit enyhíthetnek az egészségügyi következményein.

Lassan már annak is fogy a türelme a maszkhasználattal kapcsolatban, aki egész évben viszonylag jól viselte a dolgot – pláne akkor kezdi az embert egy kicsit stresszelni a helyzet, ha tudatosul benne, hogy bizony még hónapokig, vagy akár évekig velünk marad a használata. A valóság azonban az, hogy a maszkok tényleg hatékonyak a fertőzés lassításában, és nemcsak ebben – bizonyos fajtájuk még a légszennyezést is hatékonyan kiszűrheti. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) jelentése alapján az Európai Unióban nyolc halálesetből egy a különféle szennyezésekhez köthető. A levegő- és zajszennyezésnek, a rossz minőségű víznek és a vegyi anyagoknak való kitettség az összes halálozás 13 százalékáért felelős.

Ha a környezeti levegőszennyezésről beszélünk, vagyis arról a szennyezésről, amit a gyárak vagy az autók bocsátanak ki magukból, akkor az N95-ös szájmaszkok tökéletes védelmet nyújthatnak – persze nem szűrnek ki minden egyes szennyeződés-részecskét, de szignifikánsan képesek csökkenteni a belélegzett mennyiséget. Az olcsóbb változatok azonban, amelyek a koronavírus-fertőzés esélyének csökkentésére jók, a légszennyezés ellen kevésbé védenek.  Ez azonban nem azt jelenti, hogy teljesen haszontalanok. Egy 2016-os tanulmány szerint felfognak valamennyit a szennyeződésből, viszont hamis biztonságérzetet okoznak, emiatt pedig az emberek nem kerülik az olyan területeket, ahol magasabb a szennyezettség (például az építkezéseket).

Az alapvető probléma a szövetmaszkokkal és az orvosi maszkokkal egyébként az, hogy nem illeszkednek megfelelően az arcra, ezért a szennyeződések bekerülhetnek a maszk alá. Légszennyezési szempontból érdekes, de az orvosi maszkok jobb megoldást jelentenek, mint a szövetmaszkok, ez pedig az anyagukból és a szövetszálak sűrűségéből fakad. Az azonban biztos, hogy a koronavírus elleni védekezés szempontjából, valamint a légszennyezettség ellen bármilyen maszk jobb, mint a semmilyen – éppen ezért ajánlják a szakemberek, hogy mindenki olyan gyakran viselje, amennyire csak bírja.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Stuth-Nagy Niki

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...