Egy ausztrál kutatócsoport arra mutatott rá tanulmányában, hogy a mesterséges édesítőszerek (vizsgálatukban a sucralose nevűt elemezték) fogyasztása nagyobb éhségérzethez és több étel fogyasztásához vezetett, mintha a kísérleti alanyok csupán cukrot vittek volna be. Igaz, hogy a kísérletet bormuslicákon végezték, de a kutatók úgy gondolják, hogy az emberek hasonlóan viselkednének a rovarokhoz, ha arányos mennyiségű édesítőszert fogyasztanának.
Megnöveli a kalóriák iránti vágyat
Egyre több ember használ manapság cukor helyett édesítőszereket annak reményében, hogy a cukor okozta örömet annak hátrányai nélkül élvezhesse. A tanulmány eredményei viszont azt mutatják, hogy ez így nem lehetséges: a kísérleti alanyoknál azt figyelték meg, hogy ha öt napig fogyasztottak az édesítőszerből, akkor azt követően többet ettek, és több kalóriát vettek magukhoz, mint az édesítőszer nélkül. Így a fogyókúrázó emberek számára sem valószínű, hogy a megfelelő megoldás a cukor édesítőszerekkel való pótlása, hiszen a cukor kihagyásával „megnyert” kalóriadeficitet más élelmiszerből fogják pótolni.
A Sydney-i Egyetem professzora, Greg Neely így magyarázta a kevésbé bizalomgerjesztő eredmények okát: „azt találtuk, hogy az agy jutalmazóközpontjában az édes íz érzete integrálódik az étel energiatartalmával. Ha az édesség és az energiatartalom egy bizonyos ideig nincsen egyensúlyban, akkor az agy újrakalibrálja és megnöveli az összes elfogyasztott kalória mennyiségét.”
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Tényleg létezik cukorallergia?
Az édesszájúaknak biztosan borzalmasan hangzik az ötlet, hogy le kell mondaniuk a cukorról, mert annak fogyasztása allergiás reakciókat válthat ki. Valószínűleg az is megfordul a fejükben, hogy ez csak ijesztgetés. De vajon valóban létezik cukorallergia?
Jenei GrétaMandarin, a kedvenc téli csemege: ezért jó, ha gyakran eszed
Tudtad, hogy a mandarin az ókori Kínából származik?
Jenei GrétaAmiért az ezerarcú csicsókát nagyon szeretjük
A csicsóka a napraforgó közeli rokona. A hasonlóságuk látványos, de a csicsóka sárga virágai a napraforgóéhoz képest kicsik, és később nyílnak.
Jenei GrétaÉrdemes kókuszolajat, kókusztejet fogyasztani?
Kókuszolajjal sütnek, főznek, a kókusztejet rengetegen isszák kávékban vagy smoothie-kban, a kókusz húsa pedig népszerű süteményalapanyag.
Jenei Gréta