A fagyöngyről sokaknak az jut eszébe, hogy ez alatt a fehér bogyós, cserjeszerű ágakkal rendelkező növény alatt lehet karácsonykor megcsókolni egymást. De ezen felül mi mindent tudsz róla? Mi hoztunk pár érdekességet!
Élősködő
A fehér fagyöngy egy fákon élősködő növény, ami a fák kérgeiből szívja el a számára szükséges tápanyagokat. A növény Európán túl Amerikában, Ázsiában és Afrikában is elterjedt.
Világszerte 1300 fagyöngyfaj létezik. Az Egyesült Államok és Kanada több mint 30 fajnak ad otthont.
Kaphatóak fagyöngyöt tartalmazó gyógyszerek
Fagyöngyöt tartalmazó készítmények a hazai gyógyszertárakban és drogériákban is elérhetők, elsősorban a magas vérnyomással küzdőknek ajánlva, teák, tinktúrák, kapszulák formájában.
Most mérgező vagy sem?
A tudomány válasza: szájon át fogyasztva nem mérgező a fagyöngy. A fagyöngyös készítmények esetleges mérgező tulajdonságait vizsgálva kiderült, hogy a gyomor és a bélcsatorna kémhatása és enzimatikus környezete biztosítja azt, hogy mérgező anyagok ne szívódhassanak fel.
A fagyöngyök 20 fajtája veszélyeztetett, szóval vigyázzunk, mit szedünk le az erdőből a karácsonyi partira.
Egy kis fagyöngy-történelem
Az amerikai fagyöngy tudományos neve 'Phoradendron', ami görögül a 'fa tolvaját' jelenti. Bár nem valódi parazita, a fagyöngy belemélyeszti gyökereit a gazdafába, és elszívja a tápanyagokat, hogy pótolja saját fotoszintézisét.
A „fagyöngy" szó angol megfelelőjének, a „mistletoe" megnevezésnek fordítása nem igazán romantikus hangzású. Évszázadokkal korábban az emberek úgy vélték, hogy a fagyöngy ott veti meg a gyökerét, ahol a madarak az ürüléküket hagyják. A 'mistal' egy angolszász szó, aminek jelentése 'trágya', míg a 'tan' 'faágat' jelent, szóval az angol 'mistletoe' elnevezés valójában azt jelenti 'trágya a faágon'.
Fontos forrás az állatok számára
Sok madárfaj táplálkozik fagyönggyel, és használja a fészke elkészítésére is. A pillangók erre a növényre rakják le petéiket, nektárja pedig táplálékul szolgál. A fagyöngy a méhek számára is fontos nektárforrás.
Ezeket olvastad már?
Mondunk 8 érvet, miért használj IGAZI kakaóport
A kakaóport többnyire sütéshez használjuk, vagy önmagában, tejjel fogyasztjuk. Most meggyőzünk arról, miért érdemes minél többször belecsempészni a hétköznapokba.
Németh OrsiLerántotta a leplet a brit királyi család kedvenc karácsonyi PUDINGJA...
Királyi hangulatban szeretnéd ünnepelni a karácsonyt? Most megteheted, a brit királyi család ugyanis közzétette karácsonyi pudingjuk receptjét. Előre szólunk, ezt a desszertet csak felnőtteknek ajánljuk!
Masszi- Rigó Csilla4 finom, természetes immunerősítő a hideg hónapokra
Itt az ideje, hogy még mielőtt ránk törnek a mínuszok, felkészítsük az immunrendszerünket a télre.
Jenei GrétaAmiért az ezerarcú csicsókát nagyon szeretjük
A csicsóka a napraforgó közeli rokona. A hasonlóságuk látványos, de a csicsóka sárga virágai a napraforgóéhoz képest kicsik, és később nyílnak.
Jenei Gréta