Lássuk be, a home office-nak sok előnye van, az egyik kétségkívül az, hogy megspórolja nekünk a közlekedéssel, ingázással elvesztegetett időt. Nagy árat is fizethetünk azonban érte: az ebédszünet például gyakorlatilag megszűnt, ami sem mentálisan, sem fizikailag nem tesz túl jót az embernek.
Kiégés
A home office-szal ugyanis elmosódik a munka és a magánélet közötti határvonal – nem is csoda, hiszen ugyanazon a helyen dolgozunk, és élünk, nehéz éles határt húzni a munkaidő és a szabadidő között. Mindig van lehetőség visszaülni a gép elé, és dolgozni még egy kicsit – egy májusi kutatás szerint az otthonról dolgozók legalább fele kiégésben szenved, és nagyjából ugyanennyi ember nem is tervezi, hogy kivesz pár napot a pihenésre.
A Portland Állami Egyetem pszichológusa szerint egyrészt azért ilyen rossz a helyzet, mert egy nemzetközi egészségügyi vészhelyzetben alapvetően más otthonról dolgozni, mint normál körülmények között. Nemcsak magunkra kell ugyanis figyelni, hanem a plusz kötelességekre is: a gyerekek oktatására, a szeretteink ellátására, és még egy jó adag plusz szorongással is meg kell birkóznunk.
Ha lejárt a munkaidő, állj fel
Fontos azonban még egy világjárvány alatt is, hogy úgynevezett pszichológiai elhatárolódást, leválást gyakoroljunk a munkával kapcsolatban: ez azt jelenti, hogy ténylegesen hagyjuk abba a munkát, amikor lejár a munkaidő, vagy végeztünk az aznapi feladatainkkal, és mentálisan is álljunk át róla a pihenésre. Ehhez az elengedéshez azonban szükség van napközbeni szünetekre is, főleg egy ebédszünetre, ami lehetőséget ad arra, hogy megegyük nyugodtan az ebédünket, és egy kicsit kicsekkoljunk a munkából.
Rengetegen féltik azonban a munkájukat, és akik nem, azokat is könnyen elkaphatja a hatékonyság mókuskereke – ez okozza azt, hogy egyre kevesebben vesszük ki rendesen az ebédszünetet, és csak megeszünk valamit a laptop vagy a számítógép előtt, ugyanúgy munka közben, mint korábban. Minjae Kim, a Rice Üzleti Főiskola professzora szerint, mivel az otthoni munka közben nem tudjuk mással demonstrálni a produktivitásunkat, többet dolgozunk munkaórában, és kevesebb szünetet tartunk. A szakértő szerint a helyzet még rosszabb Dél-Koreában, ahol egy egyébként is feszesebb munkarendre jött rá a home office miatti stressz.
A probléma az, hogy nagy esély van arra, hogy a világjárvány után is valamilyen szinten megmarad az otthoni munkavégzés, ami azzal járhat, hogy megnövekszik a kiégések száma is. Kutatások bizonyították, hogy az olyan ebédszünet, amikor felállunk az asztalunktól, és valami olyan aktivitást végzünk, amit szeretünk (legyen az séta, vagy ebéd a kollégákkal), az csökkenti a napközbeni fáradtság szintjét, és növeli a munkavállalók produktivitását is. Szakértők szerint meghatározott mennyiségű mentális energiánk van, csakúgy, mint fizikai, és ha ezt túlfeszítjük, következményei vannak: stressz, fáradtság, csökkent hatékonyság és előbb-utóbb kiégés.
Tervezd be!
A megoldás? Egyszerű, mégis nagyon nehéz: előre be kell tervezned az ebédszünetet a napodba, sőt, az sem árt, ha óránként, kétóránként tartasz öt perc szünetet, amikor teljesen mást csinálsz. Ez segít egy kicsit kikapcsolni, az ebédszünet pedig feltölt energiával. Ehhez azonban tudatos tervezés kell, és az, hogy ne csábulj el a laptop előtti ebédelés gondolatára.
Ezeket olvastad már?
Így kerüld el a túlevést és a hízást home office...
Kúsznak fel a kilók home office-ban? Pár trükkel odafigyelhetsz, hogy megelőzd a sok ülőmunkával járó hízást!
Országh Kitti4 dolog, amire szükséged lesz a zavartalan home office-hoz
A tökéletes home office azon is múlik, milyen a környezeted. Alakítsd ki praktikus és hatékony dolgozóhelyiségedet!
Liptai LillaHome office dédanyáink idejében - ilyen volt a női munka...
Dédanyáink még otthon dolgoztak: jóformán reggeltől estig. Hajnalban ébredtek, kalácsot sütöttek, kézzel mostak, nem panaszkodtak. A home office koronázatlan királynői voltak.
Petrás GabriellaEzek az ételek segítenek a koncentrálásban, ha home office-ban dolgozunk
Ha azt érezzük, hogy nem vagyunk képesek fókuszálni az otthoni munkavégzés során, ezeket az ételeket jegyezzük meg magunknak.
KesselSzerző: Stuth-Nagy Niki