9+1 intő jel, hogy rosszul diétázol

Diétázol és rosszabb a közérzeted, mint mielőtt elkezdted? Furcsa tüneteket észlelsz magadon? Lehet, hogy itt a hiba!

Belefogtál egy őszi fogyókúrába, de rosszabbul érzed magad, mint a diétád előtt? Ez sajnos sokakkal előfordul, ha az étrendjük nem elég változatos, és túl sok mindent kell elhagyniuk. Most összegyűjtöttünk 9+1 jelet, amelyek arról árulkodnak, hogy valami nem stimmel a diétáddal!

1. Hajhullás

A haj egészségéhez számtalan vitamin, ásványi anyag, nyomelem szükséges, többek között a B6-vitamin, a folsav, a biotin, a cink, a kén, a magnézium és a vas. Ha egyoldalú, nem elég változatos az étrended, akkor a szervezeted ezekből hiányt szenvedhet és hullani kezdhet a hajad. Figyelj oda, hogy étrendedben rendszeresen szerepeljenek a sovány húsok, zöld leveles zöldségek, gabonafélék, hüvelyesek!

2. Száraz bőr

Bőrünk kiszáradását az elégtelen folyadékfogyasztás, az egyoldalú táplálkozás, az A- és D-vitamin hiánya is okozhatja, de a szép egészséges bőrhöz a C-vitamin elégséges bevitele is fontos. Fogyasszunk rendszeresen tojást, gabonaféléket, tejtermékeket, zöldségféléket, gyümölcsöket!

3. Fáradékonyság, ingerlékenység

Ha nem eszel megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátot, az alacsony vércukorszinted miatt hangulatingadozások jelentkezhetnek. Persze az is lehet, hogy a mindennapjaidat megnehezítő állandó önkontroll, a túl szigorú, túl sok lemondással járó diéta billenti ki lelki egyensúlyodat. Légy (józan) észnél, ne alkalmazz túl sok tiltással járó diétát, mert az soha nem vezet jóhoz, és könnyen kialakulhat a jojó effektus is!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

4. Állandó éhség

Koplalással, "böjtöléssel" próbálsz lefogyni? Valószínű, hogy étrended nem tartalmaz elegendő kalóriát, fehérjét, zsírt és szénhidrátot! Ezzel a nagymértékű energiadeficittel pedig rendszeresen sportolni sem leszel képes. Tudatosítsd magadban: a rád rakódott kilók sem 2 hét alatt kerültek fel rád - legyél türelmesebb magaddal!

5. Székrekedés

A napi ajánlott rostbevitel 25-30 gramm, amit persze nem könnyű laikusként kiszámolni, ezért inkább figyelj arra, hogy meglegyen a napi legalább fél kg zöldség (+gyümölcs). Ha ezt nem biztosítod a szervezetednek, akkor amellett, hogy nagy valószínűséggel, vitamin-, és ásványianyag-hiányod lesz, könnyedén ütközhetsz nehézségekbe a mellékhelyiségben is. Ügyelj a megfelelő mennyiségű zöldségfogyasztásra, a teljes kiőrlésű gabonákra az étrendedben és ne felejts el melléjük eleget inni!

Olvasd el kapcsolódó cikkünket is!:

3+1 egyszerű tipp, hogy elegendő rostot egyél

6. Hasmenés

Gyakran előforduló tünet a hasmenés, hogy ha a kiegyensúlyozott étrendben ajánlottnál (~30 energia%) magasabb zsírbevitelt ajánló diétát alkalmazol pl. ketogén-diéta, alacsony szénhidráttartalmú diéták, de előfordulhat fogyókúrás fehérjeporok fogyasztásánál is. Azon túl, hogy ez egy kellemetlen tünet, fokozott vitamin- és ásványi anyag veszteséget is okozhat.

7. Stagnáló testtömeg

Már hetek óta ugyanazt eszed, a sok lemondásnak mégsincs eredménye? Vagy az a fránya utolsó 5 kiló kapaszkodik beléd? Valamit változtatni kell, mert elérted a fogyókúrás „platót”, vagyis megállt a testsúlycsökkenés! Próbálj ki új nyersanyagokat, ne görcsölj ennyit és ne gondolj rá ilyen sokat! Konzultálj egy edzővel és próbálj ki egy újfajta testmozgást!

8. Beszűkült gondolatok

Csak a diétádra tudsz gondolni? Hiába vagy társaságban más sem jár az eszedben, csak az hogy mit ehetsz és mit nem ehetsz? Egy rugalmas, de kiegyensúlyozott étrendbe belefér egy baráti vacsora. Legyen színben, ízben, főzési technológiában változatos az étrended, így kisebb az esélye, hogy elunod a diétát és újra beleveted magad a régi életmódodba.

9. Hízás

Te mindent megteszel, a mérleg mégis egyre nagyobb számokat mutat? Akkor a jobbik esetben lehet, hogy a rendszeres mozgásnak köszönhetően az izomtömeged nőtt, de sajnos,a rosszabbik esetben az is lehet, hogy valami nem stimmel az étrendedben, nem megfelelő a napi kalória- vagy tápanyagbeviteled. Keress fel egy dietetikust, nézzétek át az étrendedet, nézzétek meg a test-összetételedet, és tartsátok rajta rendszeresen a szemeteket!

+1. Levertség, rosszkedv

A tartós életmód-változtatás nem nélkülözheti önmagunk megbecsülését és a pozitív, reális cél pontos kitűzését. Ha mindenről, ami kedves, kényeztető számodra le kell mondanod, akkor előbb-utóbb el fogod veszteni a motivációdat. Egyeztess dietetikussal, edzővel, hogy miként szerepelhetnek régi, megszokott kedvenceid az új életedben. Hidd el, lesz megoldás!

Címlapról ajánljuk