Valószínűleg nincs olyan ember a Földön, aki ne álmodozott volna már arról, hogy otthona egy varázsütésre legyen tiszta és rendezett. Bár sajnos varázsigéket mi sem ismerünk a gyors rendrakáshoz, azt viszont már tudjuk, melyek azok a hibák, amiket képesek vagyunk sorozatosan elkövetni, és amelyek nem csak nehezebbé, de lassabbá is teszik a takarítást. Hogy ne csak tisztább legyen az otthonod, de jobban is érezd magad benne, kerüld ki ezeket a bakikat!
1. Minden nedves marad a fürdőben
Az egyik trükk, amivel lerövidítheted a takarítási időt az, ha odafigyelsz néhány apróságra fürdés közben: a nedves törölközőt mindig terítsd ki egy száraz helyre (így nem büdösödik be hamar, nem kell már egy használat után a szennyesbe dobni és kimosni), a zuhanyfüggönyt teljesen húzd ki a fürdés végeztével, hogy rendesen lecsepegjen róla a víz, és meg tudjon száradni, a fürdőszobaszőnyeget pedig szintén terítsd ki használat után, ha pedig teheted, minden fürdés után szellőztesd ki a helyiséget - a száraz fürdőszoba kevésbé tud bepenészesedni, és sokkal könnyebb kitakarítani!
2. Túl sok tisztítószert használsz
Hiába gondoljuk, hogy minél több a tisztítószer, annál hatékonyabb tisztulás, sajnos a valóság az, hogy minél több kemikáliát használsz, annál foltosabb vagy koszosabb lesz a megtisztítani kívánt felület. Legyen szó egy koszos edényről, egy foltos ruháról vagy egy poros ablaküvegről, a sok mosószert nehezebb ki/leöblíteni, a felesleg pedig kicsapódik a tisztítani kívánt felületen.
3. Koszosak a takarítóeszközeid
Hogyan várhatjuk el, hogy mindenünk tiszta legyen, ha már maguk a takarításra való eszközök sem tiszták? Ha a mosógép büdös, a ruhák sem lesznek jó illatúak, ha a porszívó fején lévő sörtékbe beleakadt a kosz, a padlónk sem lesz tiszta, és akkor még nem is beszéltünk a konyhai szivacsokról, amikbe egy pillanat alatt beleragad az ételmaradék....
Szánj időt ezeknek az eszközöknek is a kitakarítására azután, hogy használtad őket. A mosógépet mosd át ecettel, a porszívó fejét tisztítsd meg kézzel vagy egy kis kefével, a felmosó fejét és a szivacsokat pedig havi rendszerességgel cseréld le, hogy ne álljanak a tisztaság útjába!
4. Cipőben mászkálsz otthon
Ezt a szokást több okból is érdemes elhagyni, ugyanis nemcsak a koszt, de rengeteg kórokozót is behordasz vele a lakásba, arra pedig senkinek semmi szüksége nincs 2020-ban, hogy a saját otthona is a betegségek melegágyává váljon.
5. Összevissza tárolod a tisztítószereket
A takarítás fele azzal megy el, hogy az egész lakást feltúrod a megfelelő súrolószer keresése közben? Mi azt ajánljuk, hogy ebben az esetben ne egy helyen tárold az összes tisztítószert, hanem kategorizáld és tárold őket helyiség szerint: mi az, amit csak a konyhai eszközöknél használsz, és mi az, amit csak a fürdőszobában veszel elő? Ha mindent a megfelelő szobában, helyiségben tárolsz, nem mennek el hosszú percek a keresgéléssel.
6. Túlságosan erős tisztítószereket használsz
A túl erős tisztítószerek nem feltétlenül teszik nehezebbé a takarítást, maradandó károkat azonban könnyebben okozhatnak bútorainkon és eszközeinken. Ha nem vagy otthon a vegyszerek világában, mindig olvass utána, melyik tisztítószer mire való, különösen ügyelve a súrolószerek és folttisztítók ajánlásaira, ha ugyanis ezeket rossz helyen használod, könnyen okozol magadnak órákig tartó fejfájást és bosszúságot!
Egy hétköznapi háztartás nem igényel nagyon erős vegyszereket, ma pedig már rengeteg olyan takarításhoz előállított termék létezik, amelyek környezetkímélőbb összetevőkből állnak. Ha teheted, inkább kíméletesebb tisztítószert vegyél vagy készíts (ecetből, vízből, illóolajból) - nemcsak a bútoraid, de környezeted és saját egészséged is meg fogja köszönni majd!
7. Rossz sorrendben haladsz
Spórolj magadnak egy kis időt, és törölj port porszívózás előtt! A portörlést érdemes fentről lefelé haladva csinálni, így az a pormennyiség, amit nem tud megtartani a törlőkendőd, lekerül a földre, onnan pedig máris egyszerűbb felporszívózni vagy felseperni mindent! Az elszürkült portörlő nem jó portörlő, csak úgy, mint minden takarítóeszközt, ezt is érdemes gyakran cserélgetni! És ha már itt tartunk...
8. Ne használj egy törlőkendőt minden felületen!
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a tisztítószeres nedves törlőkendők, amelyeket a legtöbben addig szeretnek használni, amíg teljesen el nem szürkül az egész textília. Ahogy azonban a konyhai mosogatószivaccsal sem érdemes letörölni a besárgult szagelszívót, úgy egy törlőkendővel sem érdemes egyszerre letörölni a mosdócsapot és a WC-tartályt egyszerűen azért, mert nem higiénikus a megoldás. Legyen meg mindennek a maga helye, egy törlőkendőt csak egy felületen használjunk, így egészen biztos, hogy tiszták lesznek eszközeink, és nem hordjuk át egyik helyről a másikra a kéretlen kórokozókat.
9. A Pató Pál úr
Az egyik legnagyobb hiba, amit véthetsz, hogy addig húzod a takarítást, ameddig nem szégyelled. A ,,Nincs még tele a szennyeskosár, ráérünk mosni!" és a ,,Jaj, csak öt pohár és három tányér van a mosogatóban" típusú hozzáállás csak arra jó, hogy akkor kongasd meg a vészharangot, amikor már teljes káosz uralkodik az otthonodban. Szánj rá minden nap 15 percet, hogy kicsit rendbe legyen szedve a lakás, így elkerülheted a teljes káoszt, na és persze a fejvesztve takarítást.
Ezeket olvastad már?
Elképesztő, mennyi ideig képes életben maradni a koronavírus ezeken a...
Úgy tűnik, sokkal tovább képes életben maradni a vírus, mint az eddig hittük.
NosaltyÍgy varázsolj extra helyet a kis konyhádba
Mutatunk pár olyan trükköt, amivel varázsütésre tágíthatod a teret még a legkisebb konyhában is!
Szekeres DóraEgyetlen logikus módszerrel védekezhetünk otthon a poloskák ellen
Sikítozások, szobából való ijedt távozás, ágyra ugrás - csak néhány a poloskákra adott reakciókból. De hogyan védekezzünk, hogy ne legyenek állandó szobatársak?
Nosalty