9 ország, ahol egész másképp húsvétoznak, mint nálunk

Ha húsvét, akkor hímes tojások, locsolkodás, csokinyuszik, sonka, torma, kalács. Na de mi van más országokban?  

Neked mi jut eszedbe a húsvétról? Feltételezem, legtöbbünknek leginkább a fent említett locsolkodás + tojásfestés + sonka-torma-kalács az, ami egyből beugrik - látjuk magunkat, ahogy kiskorunkban a fűben keressük az eldugott csoki- vagy piros tojást, és dögönyözzük a lakásunkból többnyire pár hét után, titokzatosan eltűnő nyuszikat.

De mi is a húsvét?

A kereszténység szerint ez Jézus feltámadásának ünnep. Húsvét vasárnapra esik az ételszentelés hagyománya, húsvéthétfőre pedig a locsolkodás, a hímes tojások átadása. A húsvét a termékenység, a tavasz, a megújulás ünnepe is, ezért kötődik hozzá a tojás, mint az élet szimbóluma, és a nyúl, mint szapora állat. A locsolkodás szintén a bő termésre való utalás - forrás.

Na de mi a helyzet a többi országban? Lássuk:

1. AUSZTRÁLIA

Így néz ki az ausztrál húsvéti nyuszi

Ausztráliában a nyulak kártékonynak számítania, így ott 1991-ben kampány indult, hogy a húsvéti nyulat az erszényesnyúlfékhez tartozó ún. macrotis (angolul: bilby) helyettesítse. Ma már a csokinyúl is ilyen alakúra készül a kontinensen.

Ezt láttad?

A 11 legfinomabb ünnepi aprósütemény

2. FIRENZE, Olaszország

Firenzében egy 350 éves húsvéti tradíciót, a Scoppio del Carro-t ünneplik. Ilyenkor a felvonuló, 15. századi ruhákba öltözött tömeg egy feldíszített kocsit követ végig a városon, tele tűzijátékkal. A menet a firenzei dómig tart, ahol az érsek ünnepélyesen meggyújtja a húsvéti tűzijátékot.

3. FINNORSZÁG

A finn gyerekek húsvétkor boszorkánynak öltöznek, és csokitojásért, apróbb ajándékokért házalnak a környéken, verseket szavalva, valamint feldíszített barkaágakkal csapkodják az ottlakókat szerencsét és egészséget kívánva nekik. Nyugaton máglyát is gyújtanak húsvétkor - a skandináv hiedelem szerint ugyanis ezzel elriasztják a kóbor szellemeket, boszorkányokat nagypéntek és húsvéthétfő közt.

4. KORFU

Húsvét szombaton itt bizony agyag- és cserépedényeket dobálnak az ablakukból az utcára - a népszokás állítólag Velencéből származik, ahol az emberek újévkor ilyen módon szabadultak meg régi tárgyaiktól. Mások szerint az edénydobálás a tavaszi, megtisztulási rituálé része: kidobni, megszabadulni mindattól, ami elunt és régi. A régi cserepek helyett csak újakba szabadott ültetni a termést hozó magokat.

NÉZZÉTEK!

5. VATIKÁN

Nagypénteken a pápa és a húsvéti menet a 'Via Crucis'-ra, azaz Jézus Krisztus keresztútjára emlékezik. Egy égő fáklyákkal díszített hatalmas feszület világítja meg az eget, miközben a 14 stáció története különféle nyelveken kerül bemutatásra. Húsvétvasárnap pedig ezrek várakoznak a Szent Péter Bazilika előtt, amikor is a Pápa áldást ad a templom erkélyéről. Ez az úgynevezett 'Urbi et Orbi' üzenete.

Ez is érdekelhet:

27 illatos kalács húsvétra

6. VERGES, Spanyolország

Itt, ebben a középkori városban az úgynevezett halottak táncára (dansa de la mort) kerül sor - az emberek csontváznak öltözve kaszákkal és hamvakat tartalmazó ládikákkal parádéznak éjjel az utcákon, felidézve a keresztút, a Passió eseményeit. A halál megszemélyesítése a 14. századi pestisjárványra nyúlik vissza, rengetegen életüket vesztették ebben a városban (is).

7. WASHINGTON DC, USA

A washingtoni Fehér Ház kertjében 130 éve rendeznek tojásgurító versenyt (Easter Egg Roll). Ezt a hagyományt telepesek hozták az újvilágba - a téma, ami köré az ünnep épül, minden évben változik. A fő műsorszám a hímes tojások fakanállal történő fűben gurítása, de vannak zenés rendezvények, fellépők, tojásvadászat, sport- és kézműves foglalkozások is.

Receptajánló:

Egri krémes

Ez egy nagyon régi recept, valamikor 25 évvel ezelőtt sütöttem először ilyen süteményt. Az eredeti receptben sütőpor szerepelt, de mivel elég nehezen puhult meg a tésztája, inkább ...

Tojáslinzer

Tojáslinzer húsvétra. A linzert már jóval az ünnep előtt elkészíthetjük, hiszen dobozban sokáig eláll.

8. JERUZSÁLEM, Izrael

Jézus keresztre feszítésének helyszínén nagypénteken a hívők végigjárják a Megváltó keresztútját, feszületeket cipelnek, hogy jobban átérezzék a fájdalmat, illetve ellátogatnak az állítólagos temetkezési helyszínére, a Szent Sír Templomhoz.

9. Szicília

Szicíliában szeretik a morbid dolgokat. Trapaniban például minden húsvétkor sor kerül az annakatára - ennek lényege, hogy lépéseik tempóját mérsékelve, a fából faragott, súlyos szobrokat és Krisztus koporsóját cipelõ férfiak egyet lépnek elõre és kettõt hátra, egyfajta ringó hullámzást adva az egész menetnek. A rossz nyelvek szerint ezt a hullámzást eredetileg a szoborhordozók túlzott szeszfogyasztása okozta, aztán olyan sikert aratott, hogy hagyomány lett belőle.

NÉZZÉTEK!

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

A foszlós kalács rejtelmei

Nem kertelünk: a foszlós kalácshoz nem elég egy jó recept. Szabályok vannak, melyeket muszáj betartani a kalácssütés során. Következzenek a titkok, pontról pontra!

Petra

via, via

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...